Zwycięstwa Smektały i Kubery w półfinałach IMP

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

W rozegranych w piątek półfinałach IMP w Częstochowie i Gnieźnie zwycięstwa odnieśli Bartosz Smektała (14 punktów) oraz Dominik Kubera (12 punktów). Obaj to juniorzy FOGO Unii Leszno. GKSŻ do finału IMP nominowała Patryka Dudka, Macieja Janowskiego, Przemysława Pawlickiego, Bartosza Zmarzlika i obrońcę tytułu – Szymona Woźniaka – walka w półfinałach toczyła się o sześć miejsc premiowanych awansem (Częstochowa) i pięć (Gniezno).

Zawody w Częstochowie rozpoczęły się od wykluczenia Sebastiana Niedźwiedzia, który ostro zaatakował Tobiasza Musielaka, dodatkowo zielonogórzanin otrzymał żółtą kartkę za niebezpieczną jazdę. Kolejne biegi przebiegały już w spokojniejszej atmosferze, a główni kandydaci do awansu skrupulatnie gromadzili punkty. Po trzech seriach startów Bartosz Smektała, Maksym Drabik i Janusz Kołodziej zgromadzili po 8 punktów. Na drugim biegunie znajdowali się Grzegorz Zengota (2 punkty) i Wiktor Lampart (0 punktów). W kolejnych biegach zwycięstwa zaliczyli Smektała, Drabik i Kołodziej po walce z Niedźwiedziem.

W 14. biegu taśmę dotknął Musielak, który stracił szanse na awans. W powtórce Piotr Protasiewicz atakiem pod bandą wysforował się na czoło stawki i zdobył cenne 3 punkty, które przybliżyły go do awansu. W ostatniej serii startów awans przypieczętowali Norbert Kościuch i Daniel Kaczmarek, który jako jedyny pokonał Bartosza Smektałę. Młody leszczynianin zwycięstwo w zawodach zapewnił sobie po wygraniu 18. biegu. Bieg 19. to ładna walka o trzy punkty pomiędzy Lampartem a Drabikiem – zakończona zwycięstwem tego pierwszego. W 20. biegu Protasiewicz nie dał szans rywalom i zdobywając kolejne 3 punkty wjechał do finału. Do wyłowienia rezerwowego w finale potrzebny był wyścig dodatkowy. W nim Tomasz Jędrzejak pokonał Damiana Balińskiego. Niepowodzenia w początkowej fazie zawodów spowodowały, że punktów do awansu zabrakło Zengocie i Lampartowi, a Niedźwiedź swoją jazdą potwierdził zwyżkę formy.

Wyniki 1/2 IMP – Częstochowa
1. Bartosz Smektała – FOGO Unia Leszno 14
2. Maksym Drabik – BETARD Sparta Wrocław 13
3. Janusz Kołodziej – FOGO Unia Leszno 13
4. Piotr Protasiewicz – FALUBAZ Zielona Góra 11
5. Norbert Kościuch – Orzeł Łódź 9
6. Daniel Kaczmarek – GET WELL Toruń 8
—————————————————-
7. rez. Tomasz Jędrzejak – Stal Rzeszów 7+3
8. Damian Baliński – Unia Kolejarz Stainer Rawicz 7+2
9. Wiktor Lampart – Speed Car Motor Lublin 6
10. Grzegorz Zengota – FALUBAZ Zielona Góra 6
11. Sebastian Niedźwiedź – FALUBAZ Zielona Góra 6
12. Tobiasz Musielak – forBET Włókniarz Częstochowa 5
13. Rafał Karczmarz – CASH BROKER Stal Gorzów 4
14. Karol Baran – Stal Rzeszów 4
15. Josh Grajczonek – Orzeł Łódź 3
16. Ernest Koza – Arge Speedway Wanda Kraków 2
17. Adrian Gała – Car Gwarant Start Gniezno 1
18. Artur Czaja – ROW Rybnik 1

Turniej w Gnieźnie poprzedził bieg dodatkowy o miejsce 8-9 pomiędzy Marcinem Nowakiem a Robertem Chmielem. Tego biegu z powodu ulewy nie udało rozegrać się w ćwierćfinale. Bieg dodatkowy na swoją korzyść rozstrzygnął Nowak i to on wystąpił w turnieju półfinałowym.

Same zawody rozpoczęły się od zerwania taśmy przez Krystiana Pieszczka. W powtórce Oskar Fajfer pokonał Piotra Pawlickiego, który rozkręcał się z biegu na bieg. 6. bieg to popis Kacpra Woryny, który w ciągu pierwszego okrążenia przedarł się z ostatniej pozycji na pierwszą. Po dwóch seriach startów jedynym niepokonanym zawodnikiem był niespodziewanie Zbigniew Suchecki. Nierówno jeździli Paweł Przedpełski, Krzysztof Buczkowski i Fajfer. W 9. i 14. biegu duże straty punktowe poniósł Jarosław Hampel zdobywając tylko 1 punkt. Dotychczasowy lider po dwóch zwycięstwach, kolejne dwa biegi ukończył na trzeciej pozycji. Bardzo dobrze prezentowali się Dominik Kubera i Adrian Miedziński. Pierwszoligowcy Kacper Woryna i Mateusz Szczepaniak także dobrze punktowali licząc się w walce o finał. Ostatnia seria startów zapowiadała duże emocje. 17 bieg to pewna wygrana Kubery, który zapewnił sobie zwycięstwo w zawodach. W 19. biegu pewnie wygrał Woryna przed Miedzińskim i Pawlickim. Ostatni 20 bieg padł łupem Sucheckiego i jego też zobaczymy w finale. Niespodzianką jest brak awansu do finału Jarosława Hampela. Nierówna forma spowodowała, że zawodnik FOGO Unii zajął dopiero dziewiąte miejsce. Podobnie punktowali Buczkowski i Przedpełski i marzenia o finale muszą odłożyć do przyszłego sezonu.

Wyniki 1/2 IMP – Gniezno
1. Dominik Kubera – FOGO Unia Leszno 12
2. Kacper Woryna – ROW Rybnik 12
3. Zbigniew Suchecki – MDM Komputery TŻ Ostrovia Ostrów 11
4. Piotr Pawlicki – FOGO Unia Leszno 11
5. Adrian Miedziński – forBET Włókniarz Częstochowa 11
————————————————————————-
6. rez. Mateusz Szczepaniak – ROW Rybnik 10
7. Marcin Nowak – Car Gwarant Start Gniezno 8
8. Oskar Fajfer – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 8
9. Jarosław Hampel – FOGO Unia Leszno 8
10. Krzysztof Buczkowski – MRGARDEN GKM Grudziądz 6
11. Paweł Przedpełski – GET WELL Toruń 5
12. Dawid Lampart – Speed Car Motor Lublin 5
13. Daniel Jeleniewski – Speed Car Motor Lublin 4
14. Oskar Bober – Speed Car Motor Lublin 4
15. Krystian Pieszczek – MRGARDEM GKM Grudziądz 3
16. Mirosław Jabłoński – Car Gwarant Start Gniezno 2
17. Robert Chmiel – ROW Rybnik 0
18. Kacper Gomólski – FALUBAZ Zielona Góra ns

Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski odbędzie się 4 sierpnia na torze w Lesznie.

Marcin Glapiak