Żużlowo na Instagramie – zestawienie żużlowych profili i influencerów (cz. 2)

Fot. Kamil Woldański

Żużlowych profili aktywnie działających na Instagramie jest na tyle dużo, że nie mogło się obyć bez drugiej części zestawienia influencerów. Podobnie jak w pierwszej części, tutaj również umieszczeni zostali żużlowcy, fotografowie, kibice i podprowadzające, którzy zachwycili fantastycznymi zdjęciami, oryginalnością oraz okiem do szczegółów.

Znajdą się takie profile, które bardzo żyją żużlowymi wspomnieniami. Przywołują kibicom pamięć o dawnych zawodnikach i zawodach, a także o długiej, wyboistej historii czarnego sportu, tworząc przy tym niesamowite treści. Retro_speedway to zbiór pięknych, starych zdjęć w znakomitej jakości. Posty pod nimi opisują uwiecznione momenty i żużlowców, których każdy wierny fan żużla powinien znać. Profil obserwuje trochę ponad tysiąc osób, natomiast zdjęcia publikowane są kilka razy w tygodniu.

Rywalizacja, unoszący się pył, emocje, niebezpieczeństwo — to wszystko uwiecznione na zdjęciach, podsyca tylko ciekawość i miłość kibiców do tego sportu. Wywołuje ciarki na rękach, przyspiesza bicie serca i wzbudza poczucie zachwytu. Jarosław Pabijan, choć jego konto na Instagramie liczy dopiero blisko 700 obserwujących, jest znanym i lubianym fotografem żużlowym. Dużym sukcesem cieszy się fotoksiążka „Złota Era Polskiego Żużla”, którą sam opublikował.

Podobnego wyzwania publikowania starych wspomnień ze stadionów podjął się Wayne Cunningham. Jego profil liczy dokładnie prawie 5 700 fanów, którzy dzięki niemu mogą wrócić pamięcią do dawnych lat. Pojawiają się tam także autografy zawodników, czarno-białe fotografie i udokumentowane, mrożące krew w żyłach upadki. Dzięki podpisom pod zdjęciami, obserwujący Wayne’a wiedzą, kto się na nich znajduje.

https://www.instagram.com/p/CRG3T7SNwKr/

https://www.instagram.com/p/CREz_nONPjO/

Wracamy do współczesności. W dzisiejszych czasach żużel jest szybszy, a co za tym również idzie – bardziej emocjonujący. Te piękne momenty uwiecznia Marcin Karczewski, znany z Instagrama jako @karczoh_superstar. Aktualnie śledzi go ponad tysiąc osób. Tworzy treści głównie o tematyce żużlowej, ale nie brakuje InstaStories z zagranicznych wyjazdów. Znajdą się u niego fantastyczne ujęcia z meczów ligowych i indywidualnych, upadków, a także łez radości.

Kibice także nie próżnują. Istnieje wiele fanowskich profili chętnie dokumentujących żużlowe wydarzenia. To nie są same zdjęcia, ale również wyniki, komentarze i ciekawe memy. @fani_czarnego_sportu są przodującym kontem o takiej tematyce i z tak różnorodnymi wpisami. Publikują ujęcia własnego autorstwa z perspektywy fanów, jak sama nazwa profilu głosi, prosto z trybun. Do tej pory osiągnęli poziom ponad 8 000 obserwujących, a posty pojawiają się niemal codziennie. Swoją działalnością promują oraz wspierają żużel nie tylko wśród polskich kibiców.

Najwięksi rywale nie tylko na torze, ale i na Instagramie poprzez profile podprowadzających. Swoją działalnością najbardziej wyróżniają się dziewczyny ze MARWIS.PL FALUBAZU Zielona Góra i MOJE BERMUDY STALI Gorzów. Śmiało pokazują swoją pracę od kuchni, promują swoje modelki i dają z siebie wszystko, by jak najlepiej pomóc swoim drużynom na stadionie czy w social mediach. @stalgirlskssg obserwuje na ten moment prawie 1 500 osób, natomiast @falubazgirls — blisko 2 500. Obydwa profile publikują posty średnio raz/kilka razy w tygodniu.

Choć zrezygnowali z jazdy na motocyklu żużlowym, są w stałym kontakcie ze swoimi fanami poprzez media społecznościowe i wciąż aktywnie tam działają. Również ci zagraniczni. Jednym z nich jest Greg Hancock — czterokrotny mistrz Świata, legenda żużla i wspaniały człowiek. Zdjęcia na Instagramie wstawia zazwyczaj dwa razy dziennie. Jego życie można obserwować także poprzez InstaStories. Wspomina swoje największe występy w FIM Speedway Grand Prix, pokazuje trochę życia prywatnego i pokazuje zza kulis, jak wygląda jego aktualna praca dla BETARD SPARTY Wrocław. Hancocka śledzi aktualnie prawie 85 000 tysiąca followersów.

Aleksandra Szymaniak