Żużlowe podsumowanie 2021 roku. Złoty październik Laguty i Miśkowiaka. Rozdano nagrody Gali PGE Ekstraligi

08.01.2022 09:31

Październik nazywany jest potocznie miesiącem polskiej, złotej jesieni. Dla fanów speedway’a przeważnie jest to ostatni miesiąc w sezonie żużlowym, gdzie można obejrzeć zawody. Kibice jednak na brak emocji narzekać nie mogli.

Na początku października, na toruńskiej MotoArenie odbyły się dwa ostatnie turnieje wyłaniające Indywidualnego Mistrza Świata. Zacięta walka o tytuł toczyła się pomiędzy Artemem Lagutą a Bartoszem Zmarzlikiem. Ostatecznie najskuteczniejszym żużlowcem globu został Rosjanin. Srebro przypadło Zmarzlikowi, a brąz Emilowi Sayfutdinovowi.

W czeskich Pardubicach rozegrano finałowy turniej Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Triumfatorem cyklu został Jakub Miśkowiak, a brązowy medal  IMŚJ przypadł Wiktorowi Lampartowi.

Awans do najlepszej żużlowej ligi świata uzyskała drużyna ARGED MALESA Ostrów. Ostrowianie wygrali  finałowe starcie EWINNER 1. Ligi Żużlowej, gdzie pokonali zespół Cellfast Wilków Krosno. Drużyna ARGED MALESA Ostrów powraca do PGE Ekstraligi po 23 latach.

Mistrzami 2. Ligi Żużlowej została drużyna Trans MF Landshut Devils. Niemiecki zespół awansował do  EWINNER 1. LŻ, pokonując OK Bedment Kolejarza Opole.

Kolejnym ważnym wydarzeniem października było uroczyste rozdanie Szczakieli. Nagrody przyznawane podczas Gali PGE Ekstraligi trafiły do Bartosza Zmarzlika, Artema Laguty, Pawła Przedpełskiego, Jakuba Miśkowiaka, Daniela Bewleya, oraz Jacka Ziółkowskiego. Uhonorowano również Drużynowego Mistrza Polski – BETARD Spartę Wrocław. Nagrodę specjalną („Złoty Szczakiel”) otrzymał Marek Cieślak.

W październiku na torze w Rybniku został rozegrany mecz towarzyski Polska – Reszta Świata. Reprezentacja Polski zwyciężyła 58:32. W czasie turnieju odbyło się oficjalne pożegnanie Marka Cieślaka, który przez 14 lat był opiekunem polskiej kadry.

W Manchesterze odbył się turniej finałowy Speedway of Nations. Ku zaskoczeniu kibiców, triumfatorami zawodów okazali się reprezentanci Wielkiej Brytanii. Biało-czerwoni wywalczyli srebro.

Pechowo pierwszy finał Speedway of Nations zakończył się dla Taia Woffindena. Brytyjczyk w 1. biegu pierwszego dnia zawodów, zahaczył o Jasona Doyla i uderzył w dmuchaną bandę. Żużlowiec doznał złamania kości piszczelowej i udowej prawej nogi.