Żużlowe podsumowanie 2021 roku. Wrzesień, czyli czas rozstrzygnięć

Fot. Ewelina Włoch-Wrońska

Drużynowy Mistrz Polski, Indywidualny Mistrz Polski Juniorów, Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów, rywalizacja w cyklu Grand Prix i Speedway of Nations – między innymi tymi wydarzeniami żyli żużlowi kibice we wrześniu. Było intensywnie i medalowo.

Decydująca faza zmagań o tytuł Drużynowego Mistrza Polski rozpoczęła się 5 września od półfinałów MOJE BERMUDY STAL – MOTOR Lublin oraz FOGO UNIA – BETARD SPARTA. Obrońcy tytułu musieli przełknąć gorzką pigułkę porażki z, jak się później okazało, późniejszymi mistrzami Polski. W najczarniejszych snach kibice „Byków” nie myśleli chyba jednak, że sezon 2021 zakończą na tarczy, bez medali na szyjach. Tak się jednak stało. Leszczynianie trzy z czterech spotkań fazy decydującej o końcowych rozstrzygnięciach przegrali w stosunku 41:49.

🔚 MOJE BERMUDY Stal Gorzów – FOGO Unia Leszno 49:41Brązowy medal zostaje w Gorzowie – 98:82Rajder spotkania – Emil Sayfutdinov Fot. Tomasz Jocz#PGEE | #PGEEkstraliga

Posted by Speedway Ekstraliga on Sunday, September 26, 2021

Na podium rozgrywek zameldowały się ekipy z Gorzowa Wielkopolskiego, Lublina i Wrocławia.

🏁 #WROLUB BETARD WTS Sparta Wrocław – @sSpeedway Motor Lublin 50:40Złoto dla wrocławian, srebro dla lublinian – 95:85Rajder meczu – Dan Bewley! Fot. Ewelina Włoch Fotografia Sportowa #PGEEkstraliga

Posted by Speedway Ekstraliga on Sunday, September 26, 2021

O ile sukces ekipy z Dolnego Śląska był wróżony praktycznie od początku sezonu, o tyle dla części kibiców srebrny medal MOTORU Lublin był traktowany jako niespodzianka. Niespodzianka z pewnością zasłużona i wypracowana na przestrzeni ostatnich kilku lat dobrym składem, dobrym zarządzaniem, dobrym budżetem i oddanymi kibicami.

Pierwszy medal od 30 lat. Wicemistrzostwo Polski dla Speedway Motor Lublin 🥈Wielkie brawa dla lublinian! #PGEEkstraliga | #WROLUB

Posted by Speedway Ekstraliga on Sunday, September 26, 2021

Wrześniowe medale nie były jedyną dobrą informacją dla kibiców znad Bystrzycy. Swoje kontrakty z zespołem zdecydowali się przedłużyć Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak – odpowiednio o dwa lata oraz o rok. Przy Alejach Zygmuntowskich w sezonie 2022, ścigać się będzie również Mikkel Michelsen. Podobną decyzję, lecz w stosunku do MOJE BERMUDY STALI Gorzów, podjęli Bartosz Zmarzlik i Martin Vaculik.

Zostaję w Speedway Motor Lublin na dwa kolejne sezony! Cieszę się, że będę dalej dla Was jeździł i zdobywał punkty 😃👏….

Posted by Wiktor Lampart #47 on Monday, September 6, 2021

Wrzesień zaowocował także poznaniem nowego, Indywidualnego Mistrza Polski w kategorii juniorów – Jakuba Miśkowiaka. Nowego mistrza wyłonił jednak dopiero bieg dodatkowy na torze w Częstochowie. Drugi był Wiktor Lampart. Brązowy medal zdobył Mateusz Świdnicki. Kluby tymczasem kontynuowały „kontraktową ofensywę”.

Bieg dodatkowy wyłonił nowego Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski – Miśkowiak ze złotem!🥇 Jakub Miśkowiak🥈…

Posted by Speedway Ekstraliga on Wednesday, September 8, 2021

Dziewiąty miesiąc roku przyniósł ósmy z rzędu tytuł Drużynowych Mistrzów Świata polskim juniorom. 10 września złote krążki na swoich szyjach zawiesili Jakub Miśkowiak, Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak.

Kolejny złoty medal do kolekcji 🥇🥳Fot. Michał Szmyd #PGEE | #PGEEkstraliga

Posted by Speedway Ekstraliga on Saturday, September 11, 2021

Zmagania o tytuł najlepszego kontynuowali żużlowcy walczący o tytuł mistrza Świata. 11 września ze zwycięstwa w Vojens cieszył się późniejszy triumfator cyklu, Artem Laguta, za plecami którego zameldowali się Bartosz Zmarzlik oraz Emil Sayfutdinov. Na wspomniane wcześniej transferowe ruchy konkurencji mocną deklaracją odpowiedzieli wrocławianie, kontraktując na kolejne trzy lata Taia Woffindena.

BETARD WTS Sparta Wrocław 🤝🤝🤝 Tai Woffinden #PGEE | #PGEEkstraligahttps://speedwayekstraliga.pl/tai-woffinden-na-3-sezony-w-betard-sparcie-wroclaw/

Posted by Speedway Ekstraliga on Tuesday, September 14, 2021

Z rzeczy niezwiązanych bezpośrednio z rywalizacją na torze, warto odnotować także fakt, że we wrześniu do terapii genowej zaczęła przygotowywać się Nina Słupska, na rzecz której przez cały sezon środowisko żużlowe prowadziło zbiórkę pieniędzy.

W piątek prawdopodobnie początek terapii genowej Nineczka Kropeczka walczy z SMA! 💪#PGEE | #PGEEkstraligahttps://speedwayekstraliga.pl/nina-slupska-przed-terpia-genowa/

Posted by Speedway Ekstraliga on Wednesday, September 15, 2021

Wrzesień był także miesiącem, w którym rozstrzygały się losy rywalizacji w Speedway of Nations – półfinały odbyły się 17 i 18 września w Daugavpils, na decydujące potyczki trzeba było poczekać do października, do dwudniowego turnieju w Manchesterze.

Rusza kolejna edycja FIM Speedway of Nations. Tym razem reprezentacja Polski powalczy w składzie Bartosz Zmarzlik #95,…

Posted by Speedway Ekstraliga on Friday, September 17, 2021

Intensywny żużlowy wrzesień dopełniały zmagania o tytuł Drużynowych Mistrzów Polski Juniorów. Tu ze zwycięstwa cieszyli się młodzieżowcy Bocar Włókniarza Częstochowa, przed Lokomotivem Jauniba Daugavpils i Arged Malesą Ostrów.

Juniorzy ELTROX Włókniarz Częstochowa okazali się najlepsi w całym cyklu #DMPJ 🦁🥇Fot. Patryk Kowalski Fotografia Sportowa- Patryk Kowalski #PGEE | #PGEEkstraliga

Posted by Speedway Ekstraliga on Monday, September 20, 2021