Żużlowe podsumowanie 2021 roku. Lipiec szczęśliwy dla Zmarzlika

Fot. Marcin Karczewski

Siódmy miesiąc w roku był obfity w turnieje indywidualne. W lipcu wyłoniono m.in. mistrza Europy oraz mistrza Polski. Niestety nie zabrakło także kontuzji, przez które niektórzy zawodnicy byli zmuszeni do zrobienia sobie przerwy w ściganiu.

Na początku lipca pojawiła się informacja, że na Nickiego Pedersena została nałożona kara przez federację DMU. Po kilku dniach odwołanie zostało rozpatrzone pozytywnie i Duńczyk mógł wystąpić w derbach pomiędzy ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM-em Grudziądz a EWINNER APATOREM Toruń.

🆕 NICKI PEDERSEN POJEDZIE W DERBACH #GRUTOR!Mamy potwierdzenie, że odwołanie zawodnika do Duńskiej Konfederacji Sportu…

Posted by GKM Grudziądz S.A. on Friday, July 9, 2021

Nowym Indywidualnym Mistrzem Europy został Mikkel Michelsen. Zawodnik MOTORU Lublin po raz drugi w karierze wywalczył złoty krążek w tym cyklu. Powtórzył swój wyczyn z 2019 roku. Na podium tuż obok Duńczyka stanęli jego rodak, Leon Madsen, oraz Patryk Dudek.

Bartosz Zmarzlik zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski na torze w Lesznie. Zawodnik MOJE BERMUDY STALI Gorzów wywalczył złoto po wielu latach prób. Na drugim miejscu podium stanął Maciej Janowski, a po brąz sięgnął Janusz Kołodziej. W finale ostatni na metę przyjechał Krzysztof Kasprzak, który okazał się największą niespodzianką turnieju.

Derby będą kojarzyły się z koncertem upadków. ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz zremisował na własnym torze z EWINNER APATOREM Toruń. Z kontuzją mecz zakończyło aż 3 żużlowców – Nicki Pedersen, Jack Holder oraz Denis Zieliński. Liderem gospodarzy był Krzysztof Kasprzak, który w ostatnim biegu uratował remis.

W lipcu odbyły się łącznie cztery rundy cyklu FIM Speedway Grand Prix. Zawody rozegrano w Pradze oraz we Wrocławiu. Dwoma wygranymi mógł się pochwalić Bartosz Zmarzlik. Po jednym zwycięstwie zanotowali Maciej Janowski oraz Artem Laguta.

Your Betard #WroclawSGP R3 🇵🇱 top three! 🤩

Posted by FIM Speedway Grand Prix on Friday, July 30, 2021

W 17. edycji Memoriału Edwarda Jancarza najlepszy okazał się Vadim Tarasenko. Rosjanin zdobył siedemnaście punktów. Drugi był zawodnik MOTORU LublinDominik Kubera. Podium uzupełnił Rohan Tungate. Jednym z faworytów do zwycięstwa był Patryk Dudek, lecz Polak zakończył zawody na czwartej pozycji.

Co za wieczór, co za debiut na torze w Gorzowie!!!🥳🍾Wygrywamy memoriał Edwarda Jancarza!!! 🏆🥇Dziękuje bardzo rodzina,…

Posted by Vadim Tarasenko #3 on Sunday, July 18, 2021

Już w lipcu sezon ligowy zakończył Fabian Ragus. Junior STELMET FALUBAZU Zielona Góra podczas turnieju Zaplecza Kadry Juniorów w Ostrowie Wielkopolskim zanotował upadek. Okazało się, że złamał kość łódeczkowatą oraz podstawę kości promieniowej.

Fabian Ragus z kontuzją nadgarstka po wczorajszym turnieju Zaplecza Kadry Juniorów‼️Naszego juniora zabraknie w najbliższych meczach ligowych :(O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Posted by Falubaz Zielona Góra on Wednesday, July 21, 2021

We francuskim Macon odbył się finał Mistrzostw Europy Par. Na ojczystej ziemi triumfował duet David Bellego – Dimitri Berge. Francuzi okazali się o cztery punkty lepsi od Polaków. Biało-czerwonych reprezentowali Jakub Jamróg i Grzegorz Zengota. Trzecie miejsce zajęli Łotysze z jednym oczkiem straty do Polaków.

Na końcówkę sezonu Jan Kvech został wypożyczony ze STELMET FALUBAZU Zielona Góra do CELLFAST WILKÓW Krosno. Czech zastąpił w składzie beniaminka EWINNER 1. LŻ kontuzjowanego Patryka Wojdyłę.

Paweł Maj