Żużlowe podsumowanie 2021 roku. Kluczowe mecze i czerwcowe PGE IMME im. Zenona Plecha

Fot. Marcin Karczewski

W czerwcu sezon żużlowy w Polsce i nie tylko na dobre się rozkręcił. Doszło do pierwszych rozstrzygnięć na arenie międzynarodowej, a na krajowym podwórku odbyły się m.in. PGE IMME im. Z. Plecha oraz Turniej o Złoty Kask, będący Memoriałem J. Szczakiela. Na torach PGE Ekstraligi doszło do kilku istotnych spotkań.

W 2021 roku po raz pierwszy w historii PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi im. Zenona Plecha odbyły się w czerwcu. Po raz drugi z rzędu gospodarzem był Toruń. Jason Doyle w finale uporał się z kolegą z FOGO UNII Leszno, Januszem Kołodziejem oraz Bartoszem Zmarzlikiem i po raz pierwszy w karierze sięgnął po triumf w tej imprezie.

#PGEIMME dla Jasona Doyle`a!Drugi na mecie finałowego biegu Janusz Kołodziej, a trzeci Bartosz Zmarzlik 🥳Fot. Marcin Karczewski Marcin Karczewski

Posted by Speedway Ekstraliga on Friday, June 18, 2021

Na Stadionie w Zielonej Górze odbył się finałowy Kojak#78 Turniej o Złoty Kask. Dość nieoczekiwanie, przy Wrocławskiej 69 znakomicie spisywał się Paweł Przedpełski. Krajowy lider APATORA Toruń w decydującej gonitwie wjechał jednak w taśmę, a z szansy skorzystał Bartosz Zmarzlik. Obok niego na podium stanęli Janusz Kołodziej i wspomniany Przedpełski.

Bartosz Zmarzlik #95 wygrywa Kojak#78 Finał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela‼ Na drugim miejscu…

Posted by Falubaz Zielona Góra on Monday, June 21, 2021

Jednym z najważniejszych czerwcowych meczów w PGE Ekstralidze było starcie FOGO UNII Leszno i ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa. Obie drużyny walczyły o awans do fazy play-off, a po słabszym wejściu w sezon w trudnej sytuacji byli częstochowianie. Drużyna z Leszna wygrała 47:43. Był to ważny triumf w kontekście walki o miejsce w czołowej czwórce.

#LESCZE 4️⃣7️⃣ : 4️⃣3️⃣Uff. Wygrywamy po ciężkim boju za 3️⃣ punkty 🤟💪Włókniarz Częstochowa dzięki za walkę…

Posted by Unia Leszno on Friday, June 11, 2021

Bezpośrednia walka o awans do fazy play-off toczyła się w tym okresie także w Lublinie. Tamtejszy MOTOR stanął przed trudnym zadaniem, albowiem nad Bystrzycą pojawiła się mocna MOJE BERMUDY STAL Gorzów. Ostatecznie lublinianie uciekli spod topora i po pasjonującym widowisku wygrali 46:43.

Na torach trwała również walka o utrzymanie w najlepszej żużlowej lidze świata. Po porażce w Zielonej Górze na początku sezonu, ZOOLESZCZ GKM Grudziądz zremisował z MARWIS.PL FALUBAZEM na swoim terenie. Zielonogórzanie w czerwcu mierzyli się wcześniej z EWINNER APATOREM Toruń. Domowe zwycięstwo było dla nich przełamaniem.

Remis, który niewiele nam daje… Tylko jeden punkt w ważnym spotkaniu z MARWIS.PL Falubazem… #GRUZIE 4️⃣5️⃣:4️⃣5️⃣

Posted by GKM Grudziądz S.A. on Sunday, June 13, 2021

#JedziemyRazem #ZIETOR|Mamy to! Wygrywamy 48:42 i łapiemy oddech w walce o PGE Ekstraligę. Dziękujemy wszystkim za obecność i super doping. HEJ HEJ FALUBAZ‼️#FalubazLive ▶ http://zuzel.falubaz.com/live/120

Posted by Falubaz Zielona Góra on Sunday, June 6, 2021

 

Dowiedzieliśmy się, że kolejne polskie miasto zorganizuje rundę elitarnego cyklu FIM Speedway Grand Prix. Z powodu pandemii odwołano część imprez, a na zmianach zyskali lublinianie. Na początku impreza przy Alejach Zygmuntowskich miała potrwać tylko jeden wieczór, ale ostatecznie Lublin zorganizował dwie rundy rywalizacji najlepszych zawodników globu.

Na początku czerwca doszło do okropnej kraksy w meczu EWINNER 1. Ligi Żużlowej. W starciu ROW-u Rybnik i Abramczyk Polonii Bydgoszcz, podczas walki z Rune Holtą upadł Grzegorz Zengota. Niestety w wychowanka Falubazu wpadł jeszcze klubowy kolega, David Bellego. Obaj zawodnicy doznali licznych urazów, które zmusiły ich do odpoczynku od ścigania.

W sezonie 2021 całe żużlowe środowisko zjednoczyło się, by pomóc Ninie, dziewczynce chorej na SMA. 10. runda PGE Ekstraligi była w pełni poświęcona zbiórce pieniędzy dla bratanicy Pawła Słupskiego, żużlowego arbitra. W dziesiątej kolejce żużlowcy jechali pod hasłem #RundaDlaNiny.

Czerwcowy przegląd kończymy Mistrzostwami Europy Par do lat 19. Młodzieżowy tytuł padł łupem bardzo silnych na gdańskim torze Łotyszy. Polacy, po zwycięstwie Mateusza Cierniaka w biegu dodatkowym, wywalczyli srebro. Brąz powędrował na szyje Brytyjczyków.

Łotysze Mistrzami Europy, Polacy ze srebrnymi medalami🏁Żużlowa Reprezentacja Polski zajęła 2. miejsce w finale…

Posted by Żużlowa Reprezentacja Polski on Saturday, June 5, 2021

 

Joachim Piwek