Bartosz Zmarzlik najlepszy w Vojens! Patryk Dudek czwarty w finale

Fot. Zuzanna Kloskowska

Zwycięstwem Bartosza Zmarzlika zakończyła się 8. runda cyklu FIM Speedway Grand Prix na torze w Vojens. Obok Polaka na podium stanęli Robert Lambert i Leon Madsen. O te miejsce otarł się Patryk Dudek, który w decydującym wyścigu był czwarty.

W początkowej fazie zawodów kluczowy był dobry wyjazd spod taśmy, a na starcie uprzywilejowani byli zawodnicy startujący ze skrajnych pól. Z czasem nawierzchnia zezwoliła na nieco więcej ścigania i z dobrej strony pokazali się m.in. Patryk Dudek, Leon Madsen czy też Bartosz Zmarzlik.

Po słabszym początku rozpędzili się Tai Woffinden oraz Mikkel Michelsen. Walecznością błysnął też Rasmus Jensen, który w Vojens wystąpił z dziką kartą. Duńczyk zdobył 10 punktów i stoczył kilka ciekawych pojedynków z teoretycznie lepszymi kolegami. Walka o awans do półfinałów trwała do ostatniego wyścigu. Daniel Bewley stracił szansę na awans po wjechaniu w taśmę w 20. biegu, a w powtórce awans zapewnił sobie Robert Lambert.

Do biegów półfinałowych awansowało dwóch Polaków – Patryk Dudek z 11 punktami i Bartosz Zmarzlik z „oczkiem” mniej. Paweł Przedpełski i Maciej Janowski z 4 punktami zajęli kolejno 14. i 15. lokatę.

W pierwszym półfinale świetnym startem popisał się Robert Lambert. Brytyjczyk założył się na Leona Madsena i pomknął do mety po trzy punkty. Duńczyk mimo kłopotów poradził sobie z Taiem Woffindenem i także wjechał do finału. W drugim półfinale Patryk Dudek prowadził od startu do mety, a Bartosz Zmarzlik na trasie minął po zewnętrznej Jasona Doyle’a.

Decydujący wyścig wieczoru był już popisem Zmarzlika. Dwukrotny mistrz świata wygrał start i na przeciwległej prostej zablokował napędzającego się szerzej Lamberta. Brytyjczyk obronił się natomiast przed Madsenem i po raz pierwszy w karierze stanął na drugim stopniu podium. Czwarty w finale był Dudek.

Wyniki (za speedwaynews.pl):

1. Bartosz Zmarzlik – 10+2+3
2. Robert Lambert – 8+3+2
3. Leon Madsen – 10+2+1
4. Patryk Dudek – 11+3+0
5. Rasmus Jensen – 10+1
6. Jason Doyle – 8+1
7. Tai Woffinden – 11+0
8. Mikkel Michelsen – 11+0
9. Jack Holder – 7
10. Fredrik Lindgren – 6
11. Daniel Bewley – 6
12. Andzejs Lebedevs – 6
13. Max Fricke – 5
14. Paweł Przedpełski – 4
15. Maciej Janowski – 4
16. Martin Vaculík – 3
17. Benjamin Basso – 0
18. Emil Breum – 0

Czołówka klasyfikacji generalnej FIM SGP po 8 z 10 rund:

1. Bartosz Zmarzlik – 128
2. Leon Madsen – 108
3. Daniel Bewley – 91
4. Patryk Dudek – 90
5. Robert Lambert – 84
6. Maciej Janowski – 76

Joachim Piwek