Bartosz Zmarzlik najlepszy w 2019 Betard Wroclaw FIM SGP of Poland!

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

Wygraną Bartosza Zmarzlika zakończył się 2019 Betard Wrocław FIM SGP of Poland. Na podium znaleźli się również Martin Vaculik, który zajął 2. miejsce oraz Leon Madsen na 3. miejscu. W finale znalazł się także Janusz Kołodziej, który zakończył wyścig na 4. miejscu.

Pierwsza seria startów pokazała, że czekają nas ogromne emocje w dalszej części. Było dużo mijanek i praktycznie do samej mety zawodnicy się tasowali. Po przerwie do jazdy powrócił kontuzjowany Tai Woffinden i w pierwszej odsłonie startów zdobył 2 „oczka”. Po aktualnym mistrzu Świata nie widać było śladu urazu. Na torze pokazał się z strony na początku zawodów, jednak z biegiem czasu, nieco osłabł. W kolejnych seriach do swojego dorobku punktowego dołożył kolejno 1,0,1,2.

W drugiej serii, w biegu numer 6, doszło do upadku Antonio Lindbaecka. Sprawcą upadku Szweda był Matej Zagar, który został wykluczony z powtórki biegu. Lindbaeck podniósł się z toru i o własnych siłach powrócił do parku maszyn, po czym przystąpił do wyścigu i go wygrał. Za plecami zawodnika uplasowali się Jason Doyle i Max Fricke. W biegu numer 7 mogliśmy podziwiać jazdę Leona Madsena. Zawodnik forBET Włókniarza wygrał gonitwę w wielkim stylu. Duńczyk minął najpierw Artema Lagutę, a następnie bez problemu pokonał Fredrika Lindgrena.

W 11. biegu wrzało na torze. Byliśmy świadkami bardzo dobrego ataku Jasona Doylea na drugim łuku. Bez problemu minął Bartosza Zmarzlika i Fredrika Lindgrena. Ostatni do mety dojechał Niels Kristian Iversen, który był daleko za rywalami. Po 12. wyścigach na prowadzeniu byli Janusz Kołodziej i Leon Madsen, którzy na swoim koncie zgromadzili po 8 punktów.

Czwarta seria rozpoczęła się od wygranej Patryka Dudka. Jason Doyle na ostatnim łuku zanotował defekt, jednak dobiegł do mety. W biegu 14. stawkę zamknął Niels Kristian Iversen, a Maciej Janowski po walce z Artemem Lagutą zdobył 3 punkty. Bieg 15. rozegrał się za plecami Martina Vaculika. Max Fricke próbował dogonić Słowaka, lecz jednak to się nie udało. Tai Woffinden, który brał udział w tej gonitwie, zajął finalnie trzecie miejsce. 16. gonitwa została przerwana z powodu nierównego startu. Emil Sayfudinov otrzymał ostrzeżenie, a bieg został powtórzony w pełnym składzie. Najlepiej w powtórce wystartował Bartosz Zmarzlik, lecz pokonał go Sayfudinov. Czwarta seria startów przyniosła nam zmianę w najlepszej trójce. Prowadzenie objął zawodnik FOGO Unii Leszno, a na drugim miejscu znalazł się Janusz Kołodziej. Leon Madsen zajmował 3. miejsce.

Piąta seria startów rozpoczęta zwycięstwem zawodnika Patryka Dudka. Do ostatnich metrów o punkt walka toczyła się między Iversenem, a Frickiem. Ostatecznie jeden punkt powędrował na konto zawodnika GET WELL Toruń. Kolejna gonitwa przebiegła pod dyktando Bartosza Zmarzlika. Martin Vaculik próbował podjechać i minąć Zmarzlika, lecz ten był za szybki. W biegu numer 19 na pewne prowadzenie  wysunął się Janusz Kołodziej i tak też zostało do końca. Maciej Janowski toczył bój do samej mety z Antonio Lindbaeckiem o dwa punkty i dzięki swojej pewnej jeździe udało mu się je dowieźć. Seria zasadnicza zakończona wygraną Emila Sayfudinova. Tai Woffinden starał się napędzić i znaleźć odpowiednią ścieżkę, lecz Emil nie pozwolił sobie odebrać pierwszej pozycji.

Do półfinałów awansowało czterech polaków – Janusz Kołodziej (13 pkt), Bartosz Zmarzlik (11 pkt), Maciej Janowski (11 pkt) oraz Patryk Dudek (8 pkt). W biegach numer 21 i 22 znaleźli się również Emil Sayfudinov, Leon Madsen, Martin Vaculik i Antonio Lindbaeck.

W pierwszym półfinale znaleźli się Sayfudinov, Vaculik, Dudek i Madsen. Wyścig wygrał Słowak i wraz z Duńczykiem awansował do wielkiego finału. W drugim półfinale znalazł się Kołodziej, Lindbaeck, Janowski oraz Zmarzlik. Idealnie spod taśmy wystartował Bartosz Zmarzlik. Do ostatnich metrów trwałą fascynująca walka między Maciejem Janowskim i Januszem Kołodziejem. Ostatecznie to Bartosz Zmarzlik z Januszem Kołodziejem dołączyli do Martina Vaculika i Leona Madsena.

Finał to zdecydowana wygrana Zmarzlika. Za nim uplasował się Martin Vaculik i Leon Madsen. Po pierwszym okrążeniu Zmarzlik wysunął się na prowadzenie i nie odpuścił do ostatnich metrów. Madsen pokonał Kołodzieja i zajął 3. miejsce na podium.

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej ponownie znajduje się trzech zawodników: Zmarzlik, Sayfutdinov i Madsen (wszyscy po 61 pkt). Czwarty plasuje się Vaculik (59 pkt), a piąty Dudek (55 pkt). Czołową ósemkę uzupełniają Lindgren (47 pkt), Kołodziej (44 pkt) i Janowski (36 pkt), który skutecznie odrabia straty po kontuzji z początku sezonu.

Wyniki 2019 Betard Wrocław FIM SGP of Poland:

 1. Bartosz Zmarzlik – 17
 2. Martin Vaculik – 15
 3. Leon Madsen – 14
 4. Janusz Kołodziej – 15
 5. Emil Sayfudinov – 14
 6. Maciej Janowski – 12
 7. Patryk Dudek – 8
 8. Antonio Lindbaeck – 7
 9. Artem Laguta – 7
 10. Tai Woffinden – 6
 11. Jason Doyle – 5
 12. Fredrik Lindgren – 5
 13. Maksym Drabik – 4
 14. Max Fricke – 4
 15. Matej Zagar – 3
 16. Niels Kristian Iversen – 2

Klasyfikacja przejściowa po 5 rundach:

 1. Bartosz Zmarzlik – 61
 2. Emil Sayfutdinov – 61
 3. Leon Madsen – 61
 4. Martin Vaculik – 59
 5. Patryk Dudek – 55
 6. Fredrik Lindgren – 47
 7. Janusz Kołodziej – 44
 8. Maciej Janowski – 36
 9. Jason Doyle – 35
 10. Artem Laguta – 34
 11. Niels-Kristian Iversen – 34
 12. Max Fricke – 31
 13. Matej Zagar – 30
 14. Antonio Lindbaeck – 30
 15. Robert Lambert – 24
 16. Tai Woffinden – 21

Paulina Wiśniewska