Zengota poznaje nowe otoczenie. Maciej Kuciapa gościem audycji radiowej

Fot. Kamil Woldański
Fot. Kamil Woldański

Grzegorz Zengota przed sezonem 2019 PGE Ekstraligi zamienił barwy Falubazu Zielona Góra, na SPEED CAR Motoru Lublin. Żużlowiec wraz z nowymi kolegami jest już po zgrupowaniu we Włoszech. W rozmowie dla speedwayekstraliga.pl opowiedział o wrażeniach z wyjazdu oraz o celach na najbliższy rok w nowym klubie. Z kolei członek sztabu szkoleniowego klubu, Maciej Kuciapa, był gościem audycji „Pięć Jeden”, w której opowiedział o sezonie i nowej roli w życiu.

Michał Rostek: Na początek pytanie, jakie są twoje wrażenia z wyjazdu?

Grzegorz Zengota: Wyjazd generalnie był bardzo udany. Cel, jakim była dobra atmosfera, został zrealizowany. Teraz wypatrujemy już powoli lepszej pogody, żeby wyjechać na tor.

Jak wyglądał wasz dzień treningowy?

Pojechaliśmy, żeby zintegrować zespół. Braliśmy jednak też udział w treningach na biegówkach, więc uważam że jest to rewelacyjne rozwiązanie pod kątem przygotowań kondycyjnych przed sezonem. Oprócz tego mieliśmy również do dyspozycji salę, gdzie mogliśmy korzystać z różnego sprzętu do treningu cardio, czy treningu siłowego. Był basen, była sauna, więc możliwości było sporo, ale grafiku nie mieliśmy. Wiadomo że każdy z nas jest profesjonalistą, wie czego potrzebuje i każdy korzystał we własnym zakresie, jak czuł i ile potrzebuje.

Uważasz, że treningi narciarskie to ważny element przygotowania do sezonu?

Codziennie korzystaliśmy z uroków włoskich stoków, więc najeździliśmy się „do bólu”. Niektórzy liczyli, ile kilometrów dziennie jeździli i te liczby sięgały niekiedy nawet 120 kilometrów, więc wykonaliśmy kawał dobrej roboty. Teraz czekamy na efekty w trakcie sezonu i oby to się wszystko przełożyło na wynik.

Miałeś też okazję bliżej poznać się z kolegami z drużyny, bo nie ze wszystkimi znasz się z toru?

Tak, oczywiście część chłopaków znam z toru, widuję na stadionach, ale nie ma tam okazji pogadać tak, jak to było na obozie. Zazwyczaj rozmawiamy w kontekście zawodów i ewentualnie ustawień motocykla. Tutaj mieliśmy okazję porozmawiać o życiu i każdy miał właśnie tego typu rozmowy.

Jakie masz cele na nadchodzący sezon, zarówno indywidualne jak i drużynowe?

Drużynowe cele są znane. Cała reszta to już bez jakichkolwiek wygórowanych oczekiwań. Wiemy, jaki mamy zespół i oczywiście będziemy robić wszystko, co w naszej mocy i będziemy chcieli spłatać figla. Ja zawsze jestem tego zdania, że najpierw trzeba kogoś poznać, a dopiero potem ocenić w perspektywie całego sezonu. Uważam że najpierw trzeba dać nam szansę.

W poniedziałkowym wydaniu magazynu „Pięć Jeden” w Radiu Freee gościem był Maciej Kuciapa, który w SPEED CAR Motorze będzie odpowiadał za szkolenie młodzieży. Były zawodnik będzie przyglądać się poczynaniom z parku maszyn, jednak tak łatwo nie odpuści jazdy na torze. – Cały czas patrzę na moje motocykle i na pewno będzie mnie „korciło”, żeby pojechać. Nadal mam chęć jazdy i nie wyobrażam sobie życia bez tego. Trudno powiedzieć, jak to będę przeżywać. Czuje się jeszcze na siłach, żeby zawalczyć. Nie odpuszczę i na pewno na treningu będę chciał się przejechać – zaznaczył Kuciapa.

Szkoleniowiec dołoży wszelkich starań, aby przekazać swoje doświadczenie zawodnikom. – Chciałbym, aby zespół, gdzie jestem członkiem sztabu szkoleniowego, osiągnął jak najlepszy wynik. Będę robił wszystko, aby tak się stało. Będę tak chciał pomóc im, aby uzyskali najlepsze osiągnięcia – powiedział gość programu.

Lublinianie zadebiutują w rozgrywkach PGE Ekstraligi 7 kwietnia. Na własnym stadionie podejmować będą MRGARDEN GKM Grudziądz. Transmisja na żywo w nSport+.

Michał Rostek