PGE Ekstraliga PGE Ekstraliga

Zengota dołącza do stawki PGE IMME

Grzegorz Zengota z FOGO Unii Leszno zastąpi w stawce zawodniczej PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi kontuzjowanego zawodnika Get Well Toruń, Grega Hancocka. Pojedzie w Gdańsku, a przy okazji namawia do przyłączenia się do bazy dawców szpiku DKMS, w której jego nazwisko widnieje już od dawna.

Wydawać by się mogło, że wskazanie finałowej dziesiątki zawodów jest proste. Nic bardziej mylnego – co roku dochodzi do niespodzianek. Kto zaskoczy faworytów w tym roku? Czy Krystian Pieszczek podtrzyma pewną tradycję? I najważniejsze – kto wygra?

Przed tegorocznymi zawodami doszło do jednej zmiany. Grzegorz Zengota nie tylko pojedzie w Gdańsku, ale dołączy również do wspólnej akcji PGE Ekstraligi i DKMS, zostając jej ambasadorem. Tak się bowiem składa, że zawodnik jest już w bazie dawców szpiku.

Dla nas to tylko chwila, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te parę minut dla kogoś innego może być sprawą życia lub śmierci…dosłownie. Cieszę się, że mogłem zarejestrować się w bazie dawców szpiku  i mam nadzieję, że już niedługo będę miał szansę pomóc komuś w realny sposób, jednocześnie zachęcam wszystkich kibiców i nie tylko do świadomego przyłączenia się do akcji  – mówi Zengota.

Pierwsze PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbyły się w 2014 roku w Tarnowie. Triumfatorem okazał się być wówczas Emil Sayfutdinov, który pokonał Darcy’ego Warda i Martina Vaculika. Rosjanin nieźle poczynał sobie także podczas drugiej edycji zawodów – rok później w Lesznie zakończył zmagania na 5. miejscu. Triumfował wówczas jego rodak – Grigorij Laguta, który po rundzie zasadniczej tamtych zawodów miał na koncie zaledwie 7 punktów. Skład podium uzupełnili Piotr Pawlicki i Greg Hancock. Jak nakazuje tradycja, zwycięzca turnieju sprzed roku melduje się w czołówce kolejnej edycji. W 2016 roku Grigorij Laguta w Gdańsku był drugi. Triumfowała rewelacja poprzedniego sezonu – Krystian Pieszczek, trzeci był Piotr Protasiewicz. Czy młody zawodnik MRGARDEN GKM Grudziądz podtrzyma pewną zgodność i wjedzie do czołówki IMME 2017? A może jako pierwszy obroni tytuł?

O taki obrót spraw będzie trudno. Zerkając na obsadę kolejnej edycji PGE IMME, rzuca się w oczy uczestnictwo ścisłej czołówki Grand Prix – Doyle, Janowski i Dudek w tym sezonie prezentują się znakomicie, co będą chcieli potwierdzić w Gdańsku. Oprócz nich, nad Bałtyk zawitają zawodnicy będący aktualnie w znakomitej formie – wspomniany Sayfutdinov, Rune Holta, Leon Madsen, Artem Laguta, Kacper Woryna czy Bartosz Zmarzlik w ostatnich ligowych kolejkach potwierdzili, że trzeba ich brać pod uwagę bez względu na obiekt, na jakim przyjdzie im startować.

Wydawać by się mogło, że wcześniejszymi słowami nakreśliłem dziesiątkę, która zakończy zmagania w turnieju głównych na pierwszych dziesięciu miejscach. Nic bardziej mylnego – zawody takie jak PGE IMME zawsze przynoszą niespodzianki. Kto może namieszać? Chociażby Tai Woffinden, który może nie przyprawia rywali w tym roku o ból głowy, ale biorąc pod uwagę, że podczas ostatniej ligowej batalii testował sprzęt, znajdzie nowe, lepsze ustawienia i będzie przywoził trójkę za trójką. Sporo do udowodnienia ma też Niels Kristian Iversen. Obecny sezon nie jest łaskawy dla Duńczyków, jedynym trzymającym względnie dobry poziom był właśnie zawodnik Cash Broker Stali Gorzów. Na mistrza Danii stawia niewiele osób, być może niesłusznie. Ciszę lubi z pewnością Janusz Kołodziej, który często zaskakuje w sytuacji, gdy nikt na niego nie stawia.

Lista startowa PGE IMME w Gdańsku (14.08.2017)

 1. Rune Holta (Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa)
 2. Maciej Janowski (BETARD Sparta Wrocław)
 3. Emil Sayfutdinov (FOGO Unia Leszno)
 4. Niels Kristian Iversen (CASH BROKER Stal Gorzów)
 5. Leon Madsen (Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa)
 6. Artem Laguta (MRGARDEN GKM Grudziądz)
 7. Krystian Pieszczek (MRGARDEN GKM Grudziądz)
 8. Jason Doyle (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
 9. Grzegorz Zengota (FOGO Unia Leszno)
 10. Tai Woffinden (BETARD Sparta Wrocław)
 11. Bartosz Zmarzlik (CASH BROKER Stal Gorzów)
 12. Kacper Woryna (ROW Rybnik)
 13. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
 14. Piotr Protasiewicz (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
 15. Janusz Kołodziej (FOGO Unia Leszno)
 16. Jarosław Hampel (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
 17. Maksym Drabik (BETARD Sparta Wrocław)
 18. Bartosz Smektała (FOGO Unia Leszno)

Sędziuje Wojciech Grodzki, Komisarz toru Jacek Woźniak, transmisja w nSport+.

Mateusz Dziopa
Fot. Marcin Kubiak