Zasady tworzenia tabeli w PGE Ekstralidze

Fot. Dariusz Ryl
Fot. Dariusz Ryl

W związku z rozlicznymi pytaniami na temat tabeli PGE Ekstraligi, która uwzględnia regulaminową kolejność drużyn, przedstawiamy zasady jej tworzenia, które precyzuje art. 704. Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski.

Przy czterech drużynach z tą samą liczbą punktów meczowych, a taką sytuację mamy w PGE Ekstralidze po rozegraniu drugiej rundy, robi się pomocniczą tabelę, z uwzględnieniem meczów pomiędzy tymi czterema drużynami. Dotychczas odbył się tylko jeden mecz BETARD Sparta Wrocław – Motor Lublin (55:35).

Tabela pomocnicza:
WRO 2 duże punkty +20 małych punktów
GRU 0 dużych punktów 0 małych punktów
ZIE 0 dużych punktów 0 małych punktów
LUB 0 dużych punktów -20 małych punktów

MRGARDEN GKM Grudziądz i RM SOLAR Falubaz Zielona Góra mają tyle samo  dużych i małych punktów, w tym przypadku liczą się punkty ze wszystkich meczów, jakie te drużyny rozegrały. I tu jest tak:
GRU 2 duże punkty +10 małych punktów
ZIE 2 duże punkty -11 małych punktów

Art. 704 Regulaminu DMP:

„W przypadku równych sum punktów meczowych dwóch lub więcej drużyn,o kolejności w tabeli decydują zdobyte punkty meczowe wyłącznie w meczach między tymi drużynami, prezentowane technicznie w oddzielnej tabeli pomocniczej. Przy równości punktów meczowych ustalonych w tabeli pomocniczej,o kolejności rozstrzygają zdobyte punkty biegowe w meczach pomiędzy drużynami z równymi sumami punktów meczowych. Jeżeli w tym przypadku zachodzi równość punktów meczowych i biegowych, o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma punktów biegowych ze wszystkich meczów. W przypadku równości sumy, o której mowa w zdaniu poprzednim, pozycje drużyn w tabeli wyznaczą liczby indywidualnych miejsc zajętych przez zawodników zainteresowanych drużyn w biegach wszystkich rozegranych meczów danego sezonu w następującej kolejności: 1) liczba pierwszych miejsc, 2) liczba drugich miejsc, 3) liczba trzecich miejsc, 4) liczba czwartych miejsc (do liczby czwartych miejsc nie wlicza się biegów nieukończonych z jakiegokolwiek powodu). Jeżeli wszystkie liczby indywidualnych miejsc są równe, o pozycji drużyn w tabeli zadecyduje losowanie przeprowadzone przez podmiot zarządzający rozgrywkami.”