Zasady kwalifikacji do eliminacji Mistrzostw Świata i Europy

Fot. Ewelina Włoch-Wrońska

Finał Złotego Kasku 2022 w Opolu zaplanowany na 18 kwietnia oraz Finał Srebrnego Kasku 2022, który odbędzie się 15 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim wyłonią zawodników startujących w eliminacjach do Mistrzostw Świata i Europy.

13 kwietnia 2022 roku Główna Komisja Sportu Żużlowego wydała komunikat, w którym zostały przedstawione zasady kwalifikacji do eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Świata, Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów i Indywidualnych Mistrzostw Europy. Udział w eliminacjach do cyklu Speedway Grand Prix 2023 zapewni sobie 4 najlepszych zawodników z Finału Złotego Kasku 2022, który rozegrany zostanie 18 kwietnia na Stadionie. im. Mariana Spychały w Opolu. Ponadto jednemu żużlowcowi zostanie przyznana „dzika karta”. Finał Złotego Kasku 2022 wyłoni również 3 zawodników, którzy wywalczą premiowane miejsca do udziału w eliminacjach do cyklu Speedway European Championship 2023. Podobnie jak w przypadku SGP również i do eliminacji SEC 1 żużlowcowi zostanie przyznana „dzika karta”.

Z kolei 3 najlepszych zawodników z Finału Srebrnego Kasku 2022, który odbędzie się 15 kwietnia na torze w Ostrowie Wielkopolskim, zapewni sobie udział w eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Te zaplanowano na 7 maja w łotewskim Daugavpils, szwedzkim Gislaved i słoweńskim Krsko. Dodatkowo 1 żużlowcowi zostanie przyznana „dzika karta” do eliminacji IMŚJ.

Cały komunikat GKSŻ jest dostępny TUTAJ.