Zasady funkcjonowania zawodników o statusie „gość” w PGE Ekstralidze

Aby wziąć udział w zawodach na zasadzie „gościa” w PGE Ekstralidze zawodnik musi być zawodnikiem klubu DM I Ligi lub DM II Ligi (włączając w to wypożyczenie) i posiadać zgodę tego klubu na udział w zawodach DMP na zasadzie „gościa”.

Zawodnik klubu ekstraligowego wypożyczony do klub biorącego udział w rozgrywkach pierwszej lub drugiej ligi lub zawodnik ekstraligowy, który dokonał transferu definitywnego do klubu z niższych lig w sezonie 2020 nie może brać udziału w meczach PGE Ekstraligi na zasadzie „gościa”.

Do dwóch „gości” w meczu PGE Ekstraligi może wystąpić pod numerem startowym 1-5 lub 9-13 według szczegółowych zasad RPK:

  • jeden bez dodatkowych warunków
  • jeden wyłącznie w przypadkach, gdy spełnione są warunki określone w Regulaminie DMP, czyli wyłącznie w przypadku, gdy u co najmniej jednego zawodnika spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu stwierdzony zostanie pozytywny wynik na obecność koronowirusa COVID-19.

Zasady dotyczące „gościa” z RPK:

  1. punkty zdobyte przez zawodnika biorącego udział w meczu jako „gość” liczą się do punktacji meczu
  2. w całym sezonie rozgrywkowym, dany zawodnik może jako „gość” reprezentować barwy tylko jednego klubu ekstraligowego
  3. jeżeli w danym sezonie zawodnik reprezentował jako „gość” barwy danego klubu, może on zmienić barwy klubowe na zasadzie wypożyczenia do klubu innej ligi niż dany klub lub wyłącznie do tego klubu w danej klasie rozgrywkowej, którego reprezentował jako„gość”
  4. „gość” jest liczony do wymaganej regulaminowo liczby zawodników w składzie drużyny
  5. klub ekstraligowy może zakontraktować do kadry klubu dowolną liczbę gości w sezonie 2020.