Wygrana Fredrika Lindgrena w 2019 Scandinavian FIM SGP w Malilli. Maciej Janowski trzeci!

17.08.2019 21:29

Wygraną Fredrika Lingrena zakończyło się 2019 Scandinavian FIM SGP w Malilli. Na podium u boku Szweda znaleźli się Leon Madsen, który zajął drugie miejsce oraz Maciej Janowski, który uplasował się na trzecim stopniu podium. W ścisłym finale czwarty dojechał Artem Laguta.

Pierwsza seria zakończyła się bez większej historii. Pierwsze biegi wygrali kolejno: Leon Madsen, Maciej Janowski, Artem Laguta oraz Bartosz Zmarzlik. W biegu numer 3 aż dwóch zawodników otrzymało ostrzeżenie. Jako pierwszy pod taśmą ruszył się Fredrik Lindgren, a za nim poszedł Jason Doyle. Szwed i Australijczyk otrzymali ostrzeżenia, a powtórkę biegu wygrał Laguta.

W drugiej serii w biegu 6. doszło do fatalnego upadku na drugim łuku. Patryk Dudek przewrócił się na tor, po tym, gdy Mikkel Michelsen nie zostawił dużo miejsca Polakowi. Nadjeżdżający Lindgren, chcąc ominąć Dudka, podniósł koło i wyskoczył lekko w górę, zahaczając swoim motocyklem o maszynę Polaka i również upadł. Za nimi był Max Fricke, który wpadł w bandę. Wszyscy wstali z toru o własnych siłach. Z powtórki biegu został wykluczony Dudek. Drugie podejście, w trzyosobowym składzie, wygrał Fricke. W biegu numer 7 pokaz swoich umiejętności pokazał Martin Vaculik. Na początku trzeciego kółka całkiem niespodziewanie na prowadzenie wyszedł Słowak, objeżdżając prowadzącego Nielsa Kristiana Iversena. Jason Doyle, który prowadził, spadł finalnie na ostatnie miejsce.

Trzecia seria startów przyniosła dużo emocji. W biegu 9. bardzo ładnie zaprezentował się Jason Doyle, który znalazł odpowiednią ścieżkę i jadąc przy bandzie, minął wszystkich wychodząc na prowadzenie. Za nim na metę wjechał Leon Madsen, Max Fricke oraz Jacob Thorssell. W biegu 10 Artem Laguta dalej był niepokonany. Rosjanin wygrał start i do samej mety nie oddał prowadzenia. Tai Woffinden na trzecim okrążeniu minął Michelsena i do mety przyjechał jako trzeci, a przed Brytyjczykiem znalazł się Maciej Janowski. Bieg 11. to pewna wygrana Patryka Dudka, a bieg 12. wygrał piekielnie szybki Lindgren.

Wygraną Nielsa Kristiana Iversena rozpoczęła się czwarta seria startów. Leon Madsen zanotował w 13. wyścigu defekt. Artem Laguta do swojego konta dorzucił 2 “oczka”. Za nim przyjechał Patryk Dudek. W 15. biegu Maciej Janowski z Martinem Vaculikiem stworzyli świetne widowisko. Do ostatnich metrów walczyli ze sobą o cenne trzy punkty. Na końcu trzeciego okrążenia Polak pokonał Słowaka. Walkę dwójki zawodników za ich plecami oglądali Fredrik Lindgren z Jacobem Thorssellem. Bieg 16. zakończył się bez większych emocji. Matej Zagar okazał się zbyt szybki dla pozostałej trójki. Za nim znalazł się Tai Woffinden, który zdobył 2 punkty oraz Emil Sayfutdinov. Ostatni do mety przyjechał Max Fricke.

W biegu 17. z turnieju definitywnie odpadł Janusz Kołodziej, który zdobył podczas całej rundy 4 punkty oraz Woffinden z 6 “oczkami” na koncie. W biegu 18. ładnie zaprezentował się Thorssell, który zdobył 2 punkty. Mikkel Michelsen podczas drugiego okrążenia minął Thorssella i wygrał gonitwę. W następnym wyścigu Laguta wygrał i tym samym dalej pozostał na prowadzeniu fazy zasadniczej. Za nim dojechał Vaculik oraz Zmarzlik. Bieg 20. zakończył się pechowo dla Jasona Doyle’a, który został wykluczony za spowodowanie upadku Sayfutdinova, tym samym tracąc szansę na awans do półfinału. Powtórkę biegu wygrał Janowski, a drugi w tej potyczce Rosjanin odpadł z dalszej rywalizacji. Ten sam los podzielił także Patryk Dudek.

W pierwszym półfinale walka do ostatnich metrów trwała między Lindgrenem oraz Lagutą. Szybszy okazał się Szwed, który w wielkim stylu wjechał pierwszy do wielkiego finału. Za nim uplasował się Rosjanin. Bartosz Zmarzlik przyjechał jako ostatni i skończył zawody z dorobkiem 8 punktów.

Drugi półfinał to zdecydowana wygrana Macieja Janowskiego. Szybkością wykazał się również Leon Madsen, który jako ostatni wjechał do finału. Mikkel Michelsen zakończył turniej z 9 “oczkami” na koncie, a Matej Zagar zdobył łącznie 7 punktów.

Wielki finał to spotkanie pod metą Lindgrena, Laguty, Janowskiego oraz Madsena. Atomowym startem popisał się Szwed, który po pierwszym łuku odjechał rywalom i pewnie wygrał turniej w Malilli. O drugie miejsce walkę stoczyli Duńczyk oraz Polak, ostatecznie jednak Madsen pokonał Janowskiego. W rywalizacji nie liczył się Rosjanin i dojechał ostatni na metę.