Wojciech Stępniewski dla Magazynu Żużel o plandekach, powiększeniu PGE Ekstraligi i okresie transferowym

Fot. Łukasz Trzeszczkowski/PGE Ekstraliga

O powiększeniu PGE Ekstraligi, obowiązkowych plandekach od sezonu 2022 czy oknie transferowym. To niektóre tematy, które zostały poruszone w rozmowie Mariusza Cwojdy z Wojciechem Stępniewskim, prezesem Ekstraligi Żużlowej.

Bez dyskusji, powiększenie PGE Ekstraligi jest plusem. Raz, mówimy tu o dwóch dodatkowych ośrodkach w Polsce, a dwa o blisko stu meczach. Na dziś, format rozgrywek jest przez najbliższe 4 lata pewny, bo o tym rozmawialiśmy z telewizją. Musimy doprowadzić do sytuacji, że w 1. lidze będzie 4-5 ośrodków, które nie będą odstawiać organizacyjnie od klubów na dole tabeli ekstraligowej (…) – powiedział Wojciech Stępniewski.

Odwodnienie liniowe oraz plandeka to nie jest nic nowego. Rozmawialiśmy o temacie, który został uchwalony w Regulaminie Licencyjnym PZM 4 lata temu. Został też wprowadzony czasokres, w którym powinno to obowiązywać. Na wniosek Ekstraligi Żużlowej, PZM przesunął to o rok. W tym czasie kilka klubów odwodnienie wykonało – wyjaśnił prezes Ekstraligi Żużlowej.

– Od 1 listopada mamy nowy wzór kontraktu, zawsze jest dopasowywany do nowej rzeczywistości prawnej. Zawodnicy, którzy skończyli sezon, mogą rozmawiać z klubami. Bez żadnego problemu klub X może powiedzieć, że będzie startować u nich zawodnik Y, jeżeli zakończył starty w PGE Ekstralidze. Okres transferowy jest okresem formalnym, służy do podpisania kontraktów w jednym reżimie prawnym – powiedział Wojciech Stępniewski.