Wielka chwila dla Lublina. Polak umocni się na fotelu lidera? (zapowiedź 2021 Orlen Lublin FIM SGP of Poland)

Fot. Ewelina Włoch

Przed nami kolejne dwa dni ścigania w Polsce. Po raz pierwszy w historii, kibice będą mogli oglądać zmagania najważniejszych żużlowych zawodów świata na torze w Lublinie. O utrzymanie na trzech czołowych miejscach będą walczyć Maciej Janowski, Artem Laguta i Bartosz Zmarzlik.

Zawody to nie lada promocja dla miasta i dyscypliny w tamtych rejonach kraju. Przypomnijmy, że tamtejszy żużel odrodził się w ekspresowym tempie – w dwa sezony drużyna MOTORU awansowała z II ligi do PGE Ekstraligi i od momentu wejścia do niej, stale zaskakuje skutecznością. Obecnie lublinianie zameldują się w rundzie play-off i mają duże szanse na zdobycie któregoś z medali Drużynowych Mistrzostw Polski.

Pierwsze cztery lokaty zajmuje w tej chwili dwóch Polaków i dwóch Rosjan. Pierwszego Macieja Janowskiego od trzeciego Bartosza Zmarzlika rozdziela w tej chwili Artem Laguta, a tuż za obecnym “podium” w klasyfikacji generalnej, tracąc 5 “oczek”, znajduje się Emil Sayfutdinov. Zawodnicy BETARD SPARTY mają równo 66 punktów, po piętach depcze im aktualny mistrz Świata, który wspiął się w górę po udanych zawodach we Wrocławiu.

W PGE Ekstralidze, Zmarzlik uzbierał na torze przy Alejach Zygmuntowskich 16 punktów, ulegając raz Jarosławowi Hampelowi i raz Grigorijowi Lagucie. Z kolei Janowski kwietniowego meczu nie może zaliczyć do udanych, jak na poziom jaki reprezentuje – było to 9+2 w sześciu wyścigach. Nieco lepszy był Artem Laguta, zdobywca 11 “oczek”. Rosjanin nie ustrzegł się w spotkaniu dwóch zer. Liga trwa od kwietnia i wyniki ligowe mogą zupełnie nie mieć przełożenia na te indywidualne. Być może niespodziankę sprawią byli zawodnicy MOTORU jak Robert Lambert czy Matej Zagar.

Dzika Karta na spotkanie w Lublinie przypadła w udziale Dominikowi Kuberze, a rezerwowymi będą Wiktor Lampart wraz z Mateuszem Świdnickim z ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowy. Poza utalentowanymi młodymi zawodnikami, MOTOR nie ma swojego przedstawiciela wśród stałych uczestników Grand Prix.

Szykuje się kapitalne widowisko przy wypełnionym stadionie. Na przeszkodzie może stanąć pogoda. Z Wrocławia przywieziono specjalną plandekę, którą przykryto tor. Początek zawodów planowany jest na godz. 19:00, a sędziować ma Kristel Gardel. Transmisja LIVE w CANAL+ Sport 2.

Lista startowa 2021 Orlen Lublin FIM SGP of Poland:

1. Maciej Janowski (Polska)
2. Emil Sayfutdinov (Rosja)
3. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Max Fricke (Australia)
6. Bartosz Zmarzlik (Polska)
7. Oliver Berntzon (Szwecja)
8. Martin Vaculik (Słowacja)
9. Robert Lambert (Wielka Brytania)
10. Leon Madsen (Dania)
11. Dominik Kubera (Polska)
12. Anders Thomsen (Dania)
13. Matej Zagar (Słowenia)
14. Artem Laguta (Rosja)
15. Jason Doyle (Australia)
16. Krzysztof Kasprzak (Polska)
17. Wiktor Lampart (Polska) – rezerwowy
18. Mateusz Świdnicki (Polska) – rezerwowy

Obsada telewizyjna:

Studio: Marcin Majewski, Tomasz Gollob, Marek Cieślak
Komentarz: Tomasz Dryła, Krzysztof Cegielski
Reporterzy: Karolina Wieszczycka, Łukasz Benz

Daria Jagodzka