Wielka Brytania ze złotym medalem FIM SoN. Na podium także Polacy i Duńczycy

Fot. Marcin Karczewski

W drugim dniu zmagań Polacy znów pokazali się z dobrej strony, jednak to Wielka Brytania zgarnęła złoty krążek w ostatnim biegu dnia. Srebro powędrowało do reprezentacji Polski, a brąz wywalczyli Duńczycy.

W drugim dniu walki na arenie w Manchesterze nie mógł wziąć udziału Tai Woffinden. Brytyjczyk, podczas sobotniego finału w 18. wyścigu, zahaczył o koło Jasona Doyle’a, po czym z wielki impetem uderzył w dmuchaną bandę. W miejsce Woffindena, podczas drugiego dnia zmagań, pojawił się Daniel Bewley.

Zmiany zaszły także w składzie reprezentacji Szwecji. Podczas sobotniej walki w 6. biegu doszło do fatalnego upadku Pontusa Aspgrena i Jacoba Thorssella. Obaj zeszli z toru o własnych siłach, jednak nie byli w stanie pojawić się w kolejnych biegach. Upadek ten sprawił, że podczas niedzielnej walki osamotniony został junior Philip Hellstroem-Baengs.

Pierwsza seria startów rozpoczęła się od pewnego zwycięstwa pary Łotyszy – Andzejsa Lebedevsa i Olegsa Mihailovsa. Reprezentantów Łotwy dogonić próbował Philip Hellstroem-Baengs, któremu udało się tylko zbliżyć do Mihailovsa. Osamotniony Szwed ostatecznie linię mety minął na trzeciej pozycji. Kolejna gonitwa to minimalne zwycięstwo reprezentantów Australii. Równo ze startu wystrzelili Jason Doyle i David Bellego, jednak na dystansie zdecydowanie szybszy okazał się być Francuz. W trzecim wyścigu pojawili się Polacy, którzy tym razem musieli uznać wyższość Brytyjczyków.

Świetne show pokazał w wyścigu szóstym David Bellego, który kapitalnie poradził sobie z Lambertem i Bewley’em. W 7. biegu Polacy zmierzyli się z reprezentacją Danii. Najszybszy jednak okazał się Leon Madsen. Jako ostatni linię mety minął Maciej Janowski, który po tym biegu przy swoim nazwisku dopisał kolejne zero.

Po równaniu toru w 9. biegu, chwilę po starcie doszło do upadku Stevena Goreta, któremu niefortunnie uniosło motocykl. Francuz został wykluczony z powtórki wyścigu, w której najlepiej zaprezentował się David Bellego, któremu początkowo dość ciężko było wyminąć Hellstroema-Baengsa. W gonitwie jedenastej wystartowali Polacy. Tym razem cenne cztery punkty zdobył Bartosz Zmarzlik, za którym na linii mety zameldował się Maciej Janowski.

W wyścigu trzynastym ponownie ujrzeliśmy na torze duet Polaków. Świetnie spod taśmy wystrzelił fenomenalny Zmarzlik, który od razu wysunął się na prowadzenie. Po chwili dołączył Janowski, który wpierw musiał rozprawić się z parą Australijczyków. Ponownie Polacy pojawili się w gonitwie szesnastej, w której przez większość czasu Philip Hellstroem-Baengs trzymał Janowskiego i Miśkowiaka za swoimi plecami. Ostatecznie jednak ze Szwedem poradził sobie jedynie zawodnik BETARD SPARTY Wrocław.

Do finału pewny awans zapewnili sobie Polacy, którzy mieli sześć punktów przewagi nad reprezentacją Danii. W barażu zmierzyli się ze sobą Brytyjczycy i Duńczycy, jednak ostatecznie do wielkiego finału awans wywalczyła Wielka Brytania.

Walka o złoto była bardzo zacięta. Na prowadzenie od razu wysunął się Zmarzlik, którego wyminąć chciał Robert Lambert. W tym starciu lepszy okazał się Polak, jednak to Wielka Brytania zgarnęła złoty medal, ponieważ drugi z Polaków, Maciej Janowski, zaliczył w tym biegu upadek. Na podium uplasowała się także reprezentacja Danii.

Klasyfikacja 2. finału FIM SoN w Manchesterze:

1. Dania – 39 pkt
Leon Madsen – 17+1
Mikkel Michelsen – 18+1
Mads Hansen – 4

2. Wielka Brytania – 34 pkt
Daniel Bewley – 11+1
Robert Lambert – 20+1
Tom Brennan – 3

3. Polska – 34 pkt
Bartosz Zmarzlik – 19
Maciej Janowski – 13+3
Jakub Miśkowiak – 2

4. Australia – 25 pkt
Jason Doyle – 9
Max Fricke – 12+1
Keynan Rew – 4

5. Francja – 23 pkt
David Bellego – 19
Dimitri Berge – 4
Steven Goret – 0

6. Łotwa – 18 pkt
Andzejs Lebedevs – 13
Olegs Mihailovs – 3+1
Francis Gust – 2

7. Szwecja – 14 pkt
brak zawodnika
brak zawodnika
Philip Hellstroem-Baengs – 14

Klasyfikacja po rundzie zasadniczej FIM SoN w Manchesterze:

  1. Polska – 74 pkt
  2. Dania – 68 pkt
  3. Wielka Brytania – 64 pkt
  4. Australia – 49 pkt
  5. Francja – 47 pkt
  6. Łotwa – 42 pkt
  7. Szwecja – 30 pkt

Baraż: Wielka Brytania – Dania 6:3 (Lambert, Madsen, Bewley, Michelsen)

Finał: Polska – Wielka Brytania 4:5 (Zmarzlik, Lambert, Bewley Janowski (d))

Wiktoria Sztuka