Walka zaczyna się od nowa. Czas na półfinały PGE Ekstraligi

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

W niedzielę rozpocznie się decydująca faza walki o Drużynowe Mistrzostwo Polski na żużlu. W pierwszych półfinałach PGE Ekstraligi BETARD Sparta Wrocław podejmie FOGO Unię Leszno, a forBET Włókniarz Częstochowa zmierzy się z CASH BROKER Stalą Gorzów. Transmisje obu spotkań w nSport+. Także w ten weekend rozpocznie się głosowanie na najlepszych zawodników tego sezonu oraz Miss Startu 2018.

To, co było w fazie zasadniczej PGE Ekstraligi to już historia. Wszystkie drużyny do fazy play-off przystępują z nową, czystą kartą i będzie się liczyć to, co jest tu i teraz. Trener Stanisław Chomski zdecydował się na roszady w ustawieniu CASH BROKER Stali Gorzów. Po słabszych ostatnich spotkaniach odsunięty od składu został Grzegorz Walasek, a w jego miejsce wskoczył Linus Sundstroem. Szwed został awizowany w parze z Martinem Vaculikiem, a drugi seniorski duet stworzą Kasprzak i Woźniak. W formacji młodzieżowej trener gorzowskiej drużyny ponownie postawił na Alana Szczotkę. ForBET Włókniarz Częstochowa do ostatniego biegu piątkowego spotkania walczył o udział w fazie play-off i dopiero na ostatnim łuku po ataku Leona Madsena gospodarze wyszarpali „zwycięski” remis. Trener Marek Cieślak nie zdecydował się na żadne zmiany w ustawieniu zespołu. W meczu rundy zasadniczej na SGP Arena w Częstochowie wygrali gospodarze 49:41. Najskuteczniejsi w tym meczu byli Leon Madsen (14) i Fredrik Lindgren (11) oraz Bartosz Zmarzlik (15) i Krzysztof Kasprzak (10).

16:30 forBET Włókniarz Częstochowa – CASH BROKER Stal Gorzów (live nSport+)
Przewodniczący Jury: Dariusz Cieślak, Sędzia: Krzysztof Meyze
Komisarz toru: Zbigniew Kuśnierski, Komisarz techniczny: Rafał Wojciechowski
Bilety: ulgowy od 40 zł, normalny od 50 zł do kupienia TUTAJ

Przedsmak emocji w play-off w tej parze mieliśmy w ostatniej rundzie sezonu zasadniczego, kiedy to FOGO Unia Leszno pokonała na własnym owalu BETARD Spartę Wrocław 55:35. Trener Piotr Baron postawił na identyczne ustawienie formacji seniorskiej. Do składu po kontuzji stopy wraca Dominik Kubera, a na pozycji rezerwowego pojawił się Jaimon Lidsey. Trener Rafał Dobrucki postanowił delikatnie przemeblować ustawienie swojej drużyny. W parze z Woffindenem pojedzie Max Fricke, a Damian Dróżdż został awizowany w duecie z Maciejem Janowskim. W środę po dwóch miesiącach po kontuzji złamania nogi na tor wrócił Gleb Chugunov. Rosjanin trenował na wrocławskim owalu i być może wskoczy do składu pod „16”. Co wydarzyło się w rundzie zasadniczej na Stadionie Olimpijskim? W kwietniu na inaugurację PGE Ekstraligi w sezonie 2018 mieliśmy emocje do ostatniego biegu i na powtórkę liczymy również w niedzielę. BETARD Sparta Wrocław  zremisowała z FOGO Unią Leszno 45:45, a najskuteczniejsi na torze byli Maciej Janowski (12), Tai Woffinden (11) i Vaclav Milik (11) oraz Jarosław Hampel (12) i Janusz Kołodziej (11).

Losy tego spotkania są uzależnione od pogody w Daugavpils. Jeżeli finał European U21 Team Speedway Championship, w którym startuje Dominik Kubera zostanie odwołany i przełożony na niedzielę to mecz półfinałowy PGE Ekstraligi we Wrocławiu zostanie rozegrany 7 września. Trzymamy kciuki za pogodę na Łotwie!

19:00 BETARD Sparta Wrocław – FOGO Unia Leszno (live nSport+)
Przewodniczący Jury: Marek Wojaczek, Sędzia: Artur Kuśmierz
Komisarz toru: Jacek Woźniak, Komisarz techniczny: Błażej Demski
Bilety: ulgowy od 30 zł, normalny od 40 zł do kupienia TUTAJ

W oficjalnej aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi – najlepszej żużlowej ligi świata przeprowadzimy tekstowe relacje LIVE ze wszystkich ligowych spotkań, które będą wzbogacone multimediami zza kulis meczów. Dzięki aplikacji wybierasz razem z innymi kibicami najlepszego zawodnika każdego meczu – Rajdera Meczu, a w kończącym ligową kolejkę magazynie w nSport+ na profilu FB Rajdera Kolejki. W aplikacji zapraszamy do #TyperPGEE.

W niedzielę na stronie speedwayekstraliga.pl startuje głosowanie na bohaterów sezonu 2018 PGE Ekstraligi. Kapituła PGE Ekstraligi nominowała po pięciu kandydatów w każdej z kategorii, a zwycięzca odbierze na gali podsumowującej sezon „Szczakiela”. Ekstraliga Żużlowa przyzna również nagrodę specjalną w postaci Złotego Szczakiela.

Niespodzianka sezonu: Jack Holder (GET WELL Toruń), Jakub Jamróg (GRUPA AZOTY Unia Tarnów), Fredrik Lindgren (forBET Włókniarz Częstochowa), Adrian Miedziński (forBET Włókniarz Częstochowa), Nicki Pedersen (GRUPA AZOTY Unia Tarnów)

Najlepszy Junior Sezonu: Maksym Drabik (BETARD Sparta Wrocław), Daniel Kaczmarek (GET WELL Toruń), Rafał Karczmarz (CASH BROKER Stal Gorzów), Dominik Kubera (FOGO Unia Leszno), Bartosz Smektała (FOGO Unia Leszno)

Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu: Piotr Baron (FOGO Unia Leszno), Stanisław Chomski (CASH BROKER Stal Gorzów), Marek Cieślak (forBET Włókniarz Częstochowa), Rafał Dobrucki (BETARD Sparta Wrocław), Jacek Frątczak (GET WELL Toruń)

Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu: Artem Laguta (MRGARDEN GKM Grudziądz), Fredrik Lindgren (forBET Włokniarz Częstochowa), Leon Madsen (forBET Włókniarz Częstochowa), Nicki Pedersen (GRUPA AZOTY Unia Tarnów), Tai Woffinden (BETARD Sparta Wrocław)

Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu: Patryk Dudek (FALUBAZ Zielona Góra), Maciej Janowski (BETARD Sparta Wrocław), Krzysztof Kasprzak (CASH BROKER Stal Gorzów), Janusz Kołodziej (FOGO Unia Leszno), Bartosz Zmarzlik (CASH BROKER Stal Gorzów)

Głosowanie odbędzie się na stronie www.speedwayekstraliga.pl i potrwa do 24 września.

Na stronie PGE Ekstraligi od soboty od godz. 18:00 do 30 września do godz. 18:00 trwa również głosowanie na Miss Startu PGE Ekstraligi 2018. Do finału zakwalifikowały się Kornelia Sikora (forBET Włókniarz Częstochowa), Paulina Orzeł (CASH BROKER Stal Gorzów), Roksana Wróbel (MRGARDEN GKM Grudziądz), Agnieszka Pawlusek (FOGO Unia Leszno), Angelika Mastela (GRUPA AZOTY Unia Tarnów), Sandra Muzalewska (GET WELL Toruń), Paulina Majcher (BETARD Sparta Wrocław) i Sara Krawczak (Falubaz Zielona Góra).

Piotr Kaczmarek