W STELMET Falubazie stabilizacja i sumienna praca kluczem do sukcesu? (podsumowanie transferowe)

Fot. Marcin Szarejko
Fot. Marcin Szarejko

W Zielonej Górze okres transferowy dostarczył bogatych zmian i roszad z zespole. Klub z Wrocławskiej zakontraktował kilku nowych zawodników. Zmienił się prezes oraz osoby funkcyjne z trenerem na czele. W fotelu prezesa zasiadł Wojciech Domagała, który zastąpił Adama Golińskiego. W rolę nowego – starego trenera wcielił się Piotr Żyto, który na południu Lubuskiego ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Pozytywne emocje wokół osoby trenera wzbudzają dwa medale zdobyte dekadę temu – złoto i srebro w dwóch kolejnych sezonach. Ponadto, trenera cechuje bardzo dobry kontakt z zawodnikami. Potrafi również zjednać sobie kibiców. Jest osobą, dla której nadrzędny cel musi zostać osiągnięty,  niezależnie od pokonanej drogi. Mieszankę doświadczenia z młodzieńczą fantazją stworzy Antonio Lindbaeck. To charyzmatyczny i bardzo doświadczony zawodnik, w którym wciąż drzemie olbrzymi potencjał. Choć ma swoim koncie trzy zwycięstwa w turniejach FIM Speedway Grand Prix, wciąż nie pokazał maksimum swoich możliwości. W tegorocznym cyklu Antonio zdobył 63 punkty i zajął 12. miejsce. Organizatorzy cyklu przyznali mu jednak dziką kartę na przyszłoroczną edycję. W ubiegłym sezonie PGE Ekstralidze uzyskał średnią na poziomie 1,516 pkt/bieg.

Kolejne wzmocnienie stanowić będzie czeski junior – Jan Kvech. Transfer do Zielonej Góry dowodzi perspektywicznym planom budowania zrównoważonego zespołu. Zawodnik liczy na rozwój, a pomóc mają mu w tym weterani. Po dobrym sezonie 2019 Czech liczy na jeszcze lepsze wyniki w przyszłym roku. – Chciałbym zadebiutować w PGE Ekstralidze i pomóc drużynie w wywalczeniu medalu – powiedział Kvech dla zuzel.falubaz.com. O zawodniku zrobiło się głośno z uwagi na świetne występy w cyklu Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, w którym zdobywał punkty dla czeskiej drużyny. Jan zaliczył także świetne występy w zawodach indywidualnych. W finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów Kvech zajął wysokie szóste miejsce. Świetnie spisał się przede wszystkim w Guestrow, gdzie stanął na najniższym stopniu podium. Największy sukces w swojej dotychczasowej karierze Czech zdobył na Słowacji. W Żarnovicy wygrał w finale Pucharu Europy do lat 19. W Indywidualnych Mistrzostwach Czech zdobył natomiast brązowy medal. W minionym sezonie Jan Kvech miał okazję zaprezentować się na zielonogórzanom podczas VI Memoriału Rycerzy Speedwaya. Pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie, zdobywając 12 punktów i zajął czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji turnieju.

Rzutem na taśmę zakontraktowano Jonasa Jeppesena. 21-letni Duńczyk to zawodnik, który coraz śmielej wspina się na szczyt światowego żużla. W minionym sezonie zdobywał punkty dla drugoligowej Polonii Piła. Jonas szerszej publiczności zaprezentował się jednak najlepiej w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W nich Duńczyk pokazał ogromne pokłady ambicji i woli walki. Zmagania zakończył na wysokim, ósmym miejscu. Kibice w Zielonej Górze wiążą z nim spore nadzieje. – Cieszę się, że dołączam do takiej drużyny jak STELMET Falubaz. Wiążę z tym kontraktem duże oczekiwania. To mój pierwszy klub w PGE Ekstralidze. Jestem świadomy, że to najwyższy poziom sportowy w żużlu, ale chcę podjąć to wyzwanie. W Zielonej Górze pojadę w jednym zespole z Piotrem Protasiewiczem, który jest legendą mojego szwedzkiego klubu Indianerny Kumla – powiedział Jonas dla oficjalnej strony STELMET Falubazu.

Trzykrotny Mistrz Świata – Nicki Pedersen, po roku jazdy w Zielonej Górze, zamienił STELMET Falubaz na MRGARDEN GKM Grudziądz, który w ubiegłym sezonie zajął piąte miejsce w PGE Ekstralidze. Duńczyk, po zakończeniu drugiej próby swoich sił w żółto-biało-zielonych barwach, ma pełnić rolę lidera zespołu z województwa kujawsko-pomorskiego.

STELMET Falubaz ma wiele do udowodnienia zarówno sobie, jak i swoim kibicom. Bilans transferowy wlał mnóstwo nadziei w ich serca, kreuje nowe możliwości i stanowi szansę na realizację wymarzonego celu. Miejscem przeznaczenia zespołu jest półfinał PGE Ekstraligi. Podwaliny są solidne. W składzie zielonogórzan rządzą niezmiennie dwa synonimy oraz żywe legendy – Piotr Protasiewicz oraz Patryk Dudek. Do wymienionej dwójki dochodzi także solidny Michael Jepsen Jensen. Wszystkich sympatyków czarnego sportu w Zielonej Górze łączy sympatia do Martina Vaculika. Słowak ma ze sobą świetny sezon w PGE Ekstralidze i Grand Prix.

Ogromny progres poczynili w ostatnim sezonie czasie młodzieżowcy, na szyjach których dość niespodziewanie zawisły złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Niepodważalnym liderem formacji juniorskiej będzie Norbert Krakowiak. Pracowity, konsekwentnie realizujący swój cel młodzieżowiec, dla którego jazda w STELMET Falubazie stanowi ogromną satysfakcję. Kolejny junior w pierwszej drużynie z Zielonej Góry to Damian Pawliczak. Wywalczył sobie miejsce w składzie i był podstawowym zawodnikiem zespołu. Świetnie zaprezentował się w rewanżowym meczu o brązowe medale, w którym zdobył 6 punktów i bonus. To niezwykle ambitny i sumiennie pracujący zawodnik, który potrafi pojechać w efektowny i nieszablonowy sposób.

W Zielonej Górze z pewnością nie zabraknie wsparcia i zaangażowania. Z odrobiną szczęścia na torze, bez kontuzji i rozstrojeń sprzętowych, drużyna znów może święcić wielkie sukcesy przy pełnych trybunach. Zespół ma swoją tożsamość oraz poczucie wspólnej misji. Serca wszystkich sympatyków zielonogórskiego klubu przepełnia nadzieja awansu do fazy play-off. Pomóc ma w tym odpowiednie zbilansowanie temperamentów, otwartość w zespole oraz trafne zestawienie par w wyjściowym składzie.

Kadra STELMET Falubazu na sezon 2020:

Seniorzy:

Patryk Dudek
Michael Jepsen Jensen
Jonas Jeppesen
Jan Kvech
Antonio Lindback
Sebastian Niedźwiedź
Piotr Protasiewicz
Martin Vaculik

Juniorzy:

Damian Boduch
Norbert Krakowiak
Jakub Osyczka
Damian Pawliczak
Mateusz Tonder
Nile Tufft
Fabian Ragus

Trener:

Piotr Żyto

 

Krzysztof Zawadzki