W pogoni za sukcesem. Finałowa runda IMŚJ w Pardubicach [zapowiedź+zdjęcia z treningu]

O godzinie 17:00 w czeskich Pardubicach rozbrzmi charakterystyczny dźwięk żużlowych motocykli, obwieszczający rozpoczęcie 3. rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, a kibice rozpoczną festiwal żużlowego święta.

Liderem po dwóch rundach cyklu IMŚJ jest Jakub Miśkowiak, na którego mocno napiera Duńczyk Mads Hansen. Za nimi czai się Wiktor Lampart, ale to pierwsza dwójka powinna rozstrzygnąć między sobą kwestie złotego medalu.

Jak wyglądały dotychczasowe zmagania?

Dotychczas rozegrano dwie rundy – pierwszą w niemiecki Stralsund, a drugą w Krośnie. Liderem po pierwszych zawodach był Duńczyk Mads Hansen, jednak po zwycięstwie w Krośnie przewodzenie w klasyfikacji przejściowej objął Jakub Miśkowiak. Zawody na Podkarpaciu nie zostaną jednak zapamiętane ze świetnego ścigania, a raczej kiepskiego toru, wielu upadków i prawie 4-godzinnej rywalizacji.

Miśkowiakowi przydarzyła się wpadka w jednym z biegów, ale w finale zostawił za plecami jadącego wówczas z dziką kartą Mateusza Cierniaka i wspomnianego Madsa Hansena. W finale wykluczony został Wiktor Lampart, który zakończył zawody na 4 miejscu. Tylko raz do półfinału pomylił się Mateusz Świdnicki, jednak tam został wykluczony i przekreślił swoje szanse na odniesienie zwycięstwa.

Kto ma szanse na medale?

Sprawa złota powinna rozstrzygnąć się pomiędzy Jakubem Miśkowiakiem a Madsen Hansenem. Polak ma 38 punktów, a Duńczyk 36 – przewaga nad trzecim Wiktorem Lampartem wynosi odpowiednio 8 i 6 punktów. Lampart marząc o zwycięstwie, musiałby więc wygrać w Pardubicach i liczyć, że koledzy z toru nie zakwalifikują się nawet do finału.

Pierwsza trójka ma jednak sporą przewagę nad resztą stawki. Czwarty jest utalentowany Łotysz Francis Gusts, który zgromadził 21 punktów. Wspólnie 5-6 miejsce zajmują Mateusz Świdnicki i Alexander Woentin z 19 oczkami. Żeby doszło do zmian na podium, musiałoby więc dojść do prawdziwego kataklizmu z udziałem kogoś z trójki Miśkowiak, Hansen, Lampart.

Niemniej, w czeskich Pardubicach można spodziewać się zaciętej batalii o tytuł najlepszego juniora na świecie i możemy cieszyć się, że w gronie walczących jest dwóch Polaków. Z dziką kartą w Pardubicach wystartuje młody Czech, Daniel Klima, a kontuzjowanego Duńczyka Jonasa Seifert-Salka zastąpi Niemiec, Norick Bloedorn. Rezerwowymi będą natomiast Pavel Kuchar i Daniel Silhan.

Zawody rozpoczną się 1 października o godzinie 17:00. Transmisja LIVE z zawodów odbędzie się na kanale Eurosport 1.

Lista startowa 3. finału IMŚJ:

1. Mads Hansen (Dania)
2. Lukas Baumann (Niemcy)
3. Alexander Woentin (Szwecja)
4. Matthew Gilmore (Australia)
5. Petr Chlupac (Czechy)
6. Mark Karion (MFR)
7. Jakub Miśkowiak (Polska)
8. Steven Goret (Francja)
9. Marko Lewishyn (Ukraina)
10. Daniel Klima (Czechy)
11. Francis Gusts (Łotwa)
12. Daniil Kolodinski (Łotwa)
13. Mateusz Świdnicki (Polska)
14. Wiktor Lampart (Polska)
15. Jan Kvech (Czechy)
16. Norick Bloedorn (Dania)
17. Daniel Silhan (Czechy)
18. Pavel Kuchar (Czechy)

Błażej Kowol (zdjęcia z treningu Patryk Kowalski)