W Krsko powalczą o przepustki do mistrzostw Europy (zapowiedź SEC Challenge)

Eliminacje do finałów Indywidualnych Mistrzostw Europy odbędą się 18 czerwca na torze w słoweńskim Krsko. O awans do Speedway European Championship powalczy dwóch Polaków – Bartosz Smektała i Dominik Kubera. Janusz Kołodziej nie wystąpi w zawodach ze względu na kontuzje. Transmisja LIVE w Motowizji, a początek zawodów o godz. 19:00.

Prawo udziału w finale eliminacji do cyklu TAURON SEC wywalczyli zawodnicy, którzy przebrnęli przez trzy rundy kwalifikacyjne rozegrane w niemieckim Stralsund oraz węgierskich Debreczynie i Nagyhalasz. „Dziką kartę” na te zawody otrzymał reprezentant gospodarzy, Nick Skorja.

W SEC Challenge pojedzie 2 Polaków. O jedno z pięciu czołowych miejsc, premiowanych awansem do tegorocznych finałów Indywidualnych Mistrzostw Europy powalczą Bartosz Smektała oraz Dominik Kubera. W zawodach miał wziąć udział jeszcze Janusz Kołodziej, jednak ze względu na kontuzje z meczu FOGO UNII z ZOOLESZCZ GKM, żużlowiec musiał odpuścić rywalizację o miejsce w mistrzostwach Europy.

Polacy powinni być głównymi kandydatami do awansu, jednak na przeszkodzie postarają się im stanąć m.in. Czech, Vaclav Milik, Duńczyk, Michael Jepsen Jensen, Fin, Timo Lahti, czy Łotysz, Andrzejs Lebedevs.

Udział w tegorocznym cyklu zapewniło sobie pięciu najlepszych żużlowców zeszłorocznej edycji Indywidualnych Mistrzostw Europy, a więc: Duńczycy, Mikkel Michelsen Leon Madsen, Brytyjczyk, Daniel Bewley oraz dwóch Polaków – Patryk Dudek, Piotr Pawlicki . Ostatnich pięciu uczestników wskażą organizatorzy na zasadzie stałych „dzikich kart”. Tegoroczny cykl wyłaniający najlepszego jeźdźca Starego Kontynentu złożony jest z 4 rund, które odbędą się odpowiednio: w Rybniku (2 lipca), Gustrow (6 sierpnia), Łodzi (3 września) oraz Pardubicach (23 września).

Początek SEC Challenge o godz. 19:00. Transmisja LIVE na antenie Motowizji.

Lista startowa SEC Challenge:
1. Jacob Thorssell (Szwecja)
2. Vaclav Milik (Czechy)
3. Rasmus Jensen (Dania)
4. Marko Levishyn (Ukraina)
5. –
6. Bartosz Smektała (Polska)
7. Michael Jepsen Jensen (Dania)
8. Dominik Kubera (Polska)
9. Frederik Jakobsen (Dania)
10. Dimitri Berge (Francja)
11. Oliver Berntzon (Szwecja)
12. Timo Lahti (Finlandia)
13. Kai Huckenbeck (Niemcy)
14. David Bellego (Francja)
15. Nick Skorja (Słowenia)
16. Andzejs Levedevs (Łotwa)
17. Adam Ellis (Wielka Brytania) – rezerwowy
18. Valentin Grobauer (Niemcy) – rezerwowy