Vaculik wygrywa Grand Prix w Gorzowie

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Martin Vaculik wygrał MIB NORDIC FIM GORZOW SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND. W finale pokonał Bartosza Zmarzlika i Taia Woffindena. Czwarty był Patryk Dudek. Finał to wiele nerwów. Najwięcej dla Patryka Dudka, który raz upadł, a potem otrzymał ostrzeżenie.

W klasyfikacji generalnej cyklu na czele jest Tai Woffinden 103 pkt. Zmarzlik jest drugi z 87 pkt. Na trzecim miejscu Maciej Janowski z 79 pkt.

Zawody w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęły się z kilkunastominutowym opóźnieniem z powodu ulewy, która przeszła nad gorzowskim obiektem godzinę przed zawodami. Jednak dobre przygotowanie toru do imprezy i praca wykonana przez organizatorów dały pozytywne rezultaty i komplet widzów na stadionie im. Edwarda Jancarza mógł emocjonować się rywalizacją najlepszych żużlowców świata.

Rywalizacja na torze w początkowej fazie przebiegała pod dyktando Bartosza Zmarzlika, Artema Laguty i Mateja Zagara. Cała trójka imponowała dobrymi startami i bezbłędną jazdą na dystansie. Podobnie zawody rozpoczął startujący z „dziką kartą” Szymon Woźniak, który w trzecim biegu nie dał szans mistrzowi świata Jasonowi Doylowi. Trzecia seria startów rozpoczęła się od jednego punktu zdobytego przez Zmarzlika, który po przegranym starcie walkę o punkt stoczył z bezbarwnym tego wieczora Chrisem Holderem. Jednak na trybunach kibice byli w znakomitym nastroju, gdyż zwycięstwo odniósł Maciej Janowski. W 10. biegu kolejną wygraną zanotował Laguta wygrywając z Woźniakiem. W 12. biegu Patryk Dudek skopiował wyczyn Janowskiego odnosząc także zwycięstwo. Po trzech startach prowadził niepokonany Artem Laguta, a czterech reprezentantów Polski (Zmarzlik 7 punktów, Dudek, Janowski, Woźniak po 6 punktów) było w czołowej ósemce zawodów.

Kolejna seria startów spowodowała, że nie było już niepokonanego zawodnika. Dotychczasowy lider poniósł porażkę z Gregiem Hancockiem. Straty punktowe ponieśli także Dudek i Woźniak przywożąc do mety odpowiednio jeden i zero punktów. W 15. biegu ponownie wygrał Zmarzlik pokonując Doyla, który notował tylko dwupunktowe zdobycze. W 16. gonitwie po raz trzeci zwyciężył Martin Vaculik, który prezentował dobrą dyspozycję pokonując Janowskiego i Nickiego Pedersena, którzy mieli sobie dużo do powiedzenia po zakończeniu wyścigu. Ostatnie cztery biegi fazy zasadniczej zapowiadały spore emocje i ostrą walkę o półfinały. W 18. biegu spotkali się zawodnicy mający największe zdobycze punktowe. Najszybszy okazał się Zmarzlik, który pokonał Vaculika, Lagutę i Zagara przy okazji zapewniając sobie zwycięstwo w turnieju zasadniczym. W 19. gonitwie mieliśmy bratobójczy pojedynek naszych zawodników z których każdy liczył na awans. Po odważnym ataku na Woźniaka trzy punkty zapewnił sobie Dudek, a Janowski dowiózł jeden punkt.

W biegach półfinałowych znowu nasi reprezentanci spotkali się razem. Los sprawił, że Zmarzlik, Janowski i Dudek między sobą rozstrzygnęli sprawę awansu do wielkiego finału. Do ostatecznej rozgrywki awansowali wygrywający po raz kolejny Zmarzlik i Dudek. Drugi półfinał padł łupem Vaculika i razem z Woffindenem wjechali do finału. Niepocieszony zawody zakończył Laguta, który w drugiej fazie zawodów mocno obniżył loty.

Wielki finał rozgrywany był czterokrotnie. Za pierwszym podejściem sędzia zawodów Szwed, Krister Gardell dopatrzył się nierównego startu. W drugiej próbie w wejściu w pierwszy łuk doszło do kontaktu Zmarzlika z Dudkiem, który upadł na tor. Decyzją sędziego trzecia próba odbędzie się w pełnej obsadzie jednak w tej próbie w start wstrzelił się Dudek, który otrzymał ostrzeżenie. Za czwartym razem się udało i we wspaniałym stylu po zwycięstwo sięgnął Martin Vaculik, który o zwycięstwo ostro walczył ze Zmarzlikiem. Ten z kolei musiał się bronić przed atakami Woffindena, który jednak nie znalazł sposobu na reprezentanta Polski.

Wyniki – MIB NORDIC FIM SPEEDWAY GRAND PRIX POLSKI – GORZÓW 2018
1. Martin Vaculik – Słowacja 18 (1,3,3,3,2,3,3)
2. Bartosz Zmarzlik – Polska 18 (3,3,1,3,3,3,2)
3. Tai Woffinden – Wielka Brytania 12 (2,1,2,2,2,2,1)
4. Patryk Dudek – Polska 12 (1,2,3,1,3,2,0)
5. Artem Laguta – Rosja 13 (3,3,3,2,1,1)
6. Matej Zagar – Słowenia 11 (3,3,1,3,0,1)
7. Greg Hancock – USA 10 (1,2,1,3,3,0)
8. Maciej Janowski – Polska 9 (2,1,3,2,1,0)
9. Jason Doyle – Australia 9 (2,2,2,2,1)
10. Szymon Woźniak – Polska 8 (3,1,2,0,2)
11. Nicki Pedersen – Dania 6 (2,2,1,1,w)
12. Craig Cook – Wielka Brytania 4 (0,0,0,1,3)
13. Przemysław Pawlicki – Polska 3 (1,0,0,0,2)
14. Emil Sayfutdinov – Rosja 3 (0,1,2,0,w)
15. Fredrik Lindgren – Szwecja 2 (w,0,0,1,1)
16. Chris Holder – Australia 0 (0,0,0,0,0)
17. Rafał Karczmarz – Polska ns
18. Wiktor Lampart – Polska ns

Klasyfikacja Speedway Grand Prix po 7 rundach – czołowa ósemka
1. Tai Woffinden 103
2. Bartosz Zmarzlik 87
3. Maciej Janowski 79
4. Fredrik Lindgren 76
5. Patryk Dudek 68
6. Greg Hancock 66
7. Artem Laguta 66
8. Emil Sayfutdinov 65

Kolejna runda Speedway Grand Prix odbędzie się 9 września w Krsko.

Marcin Glapiak
Fot. Marcin Karczewski