Trofeum przechodnie PGE Ekstraligi na stałe w Lesznie?

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

22 września poznamy Drużynowego Mistrza Polski na żużlu w sezonie 2019. Jeśli rozgrywki PGE Ekstraligi wygra FOGO Unia Leszno, będzie to jej trzecie z rzędu zwycięstwo. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z bezprecedensową sytuacją: trofeum na stałe trafi do Leszna!

Trofeum przechodnie w PGE Ekstralidze zaprojektował Dawid Celek, który jest również autorem murali w kilku miejscach Polski. FOGO Unia Leszno wygrywała w DMP w sezonach 2017 i 2018. Jeśli trzeci raz z rzędu uda jej się odnieść sukces, to klub otrzyma trofeum na własność. Będzie to również oznaczało, że od sezonu 2020 w PGE Ekstralidze będziemy mieli nowe trofeum przechodnie do momentu, gdy któraś z drużyn trzykrotnie pod rząd wywalczy mistrzostwo.

Ekstraliga Żużlowa zarządza rozgrywkami najwyższej klasy od 2007 roku. Wówczas złoty medal również wywalczyła drużyna z Leszna, a na kolejnych stopniach podium znaleźli się żużlowcy Unibaksu Toruń oraz Atlasu Wrocław. Przed rokiem FOGO Unia Leszno zdystansowała w finale PGE Ekstraligi CASH BROKER Stal Gorzów, a na trzecim miejscu rozgrywki zakończyli żużlowcy BETARD Sparty Wrocław. W sezonie 2017 leszczynianie wygrali ligę, srebro trafiło do Wrocławia, a brąz do Gorzowa.

Fot. Zuzanna Kloskowska