Tor w Vojens znowu szczęśliwy dla Bartosza Zmarzlika? – zapowiedź 2021 Danish FIM SGP sponsored by Ecco

Fot. Marcin Karczewski

Przed nami końcowe odliczanie w walce o tytuł mistrza Świata – jedynie trzy rundy dzielą żużlowców od najważniejszych rozstrzygnięć. Tym razem zmierzą się ze sobą w Vojens, na torze, którego twórcą jest wielokrotny mistrz świata – Ole Olsen.

Bartosza Zmarzlika i Artema Lagutę dzieli zaledwie jedno “oczko” w ogólnej klasyfikacji. Polak i Rosjanin idą “łeb w łeb” – ostatnie trzy turnieje w Togliatti, Malilli czy Lublinie zamieniali się tylko dwoma pierwszymi miejscami na podium. Nie sposób przy tym nie zauważyć serdeczności, jakim obdarzają się rywale, choć w głębi ducha zapewne oboje liczą na każdy, nawet najdrobniejszy błąd drugiego. Każda wpadka może zaważyć na zbliżającym się rozstrzygnięciu o tytule najlepszego żużlowca na świecie.

W 2020 roku zawody w Vojens odwołano. Dwa lata temu Dania była szczęśliwa dla Bartosza Zmarzlika, który tego wieczora całe zawody rywalizował o finał z Emilem Sayfutidnovem, Fredrikiem Lindgrenem i… Matejem Zagarem. Jednak to Polak w ostatnim biegu wygrał start i nie pozostawił rywalom złudzeń. Laguta wówczas zajął dopiero odległe, 16. miejsce. Pamiętajmy jednak, że jest to teraz całkowicie inny zawodnik.

Wielkie emocje powrót do duńskiego Grand Prix budzi w Andersie Thomsenie. Zawodnik może być “czarnym koniem” i niespodzianką sobotniego turnieju – zarówno w 2020 jak i 2021 zdobywał tam tytuł mistrza Danii. Dodatkowo na torze pojawi się z dziką kartą świetnie jeżdżący w tym sezonie PGE Ekstraligi Mikkel Michelsen. Ci zawodnicy, wraz z Leonem Madsenem, będą u siebie, więc sił może im dodać miejscowa publiczność.

W klasyfikacji generalnej kolejnych zawodników od dwóch pierwszych miejsc dzieli 30 i więcej punktów. Fredrikowi Lindgrenowi, Emilowi Sayfutdinovowi czy Maciejowi Janowskiemu, którzy zajmują kolejne pozycje 3-5, pozostała raczej walka o brązowy medal i utrzymanie się w premiowanej pozostaniem w cyklu szóstce. Dwóm pierwszym nie szło zupełnie w ostatnich meczach PGE Ekstraligi, kibice będą mieli okazję porównać ich postawę na zawodach najwyższej rangi.

Rezerwowi na te zawody to Mads Hansen i Tim Soerensen, którzy zdobyli 2. miejsce w finale Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Bydgoszczy. W miejsce Soerensena być może zostanie zastosowane zastępstwo – młody Duńczyk w trakcie zawodów trafił do szpitala po upadku w 16. biegu turnieju.

Początek o godz. 19:00. Transmisja LIVE w CANAL+ Premium.

Lista startowa 2021 Danish FIM SGP sponsored by Ecco:

1. Mikkel Michelsen (Dania)
2. Anders Thomsen (Dania)
3. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
4. Max Fricke (Australia)
5. Emil Sayfutdinov (Rosja)
6. Matej Zagar (Słowenia)
7. Krzysztof Kasprzak (Polska)
8. Artem Laguta (Rosja)
9. Fredrik Lindgren (Szwecja)
10. Robert Lambert (Wielka Brytania)
11. Martin Vaculik (Słowacja)
12. Bartosz Zmarzlik (Polska)
13. Maciej Janowski (Polska)
14. Leon Madsen (Dania)
15. Jason Doyle (Australia)
16. Oliver Berntzon (Szwecja)

Rezerwowi:

17. Mads Hansen (Dania)
18. Tim Soerensen (Dania)

Sędzia: Craig Akroyd

Daria Jagodzka