Top 10 wszech czasów światowego żużla (4) – Zenon Plech

04.02.2023 20:29
Top 10 wszech czasów światowego żużla (4) – Zenon Plech

Zenon Plech urodził się 1 stycznia 1953 roku w Zwierzynie. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców. Pięciokrotnie sięgnął po tytuł IMP w latach (1972, 1974, 1979, 1984, 1985), a jego rekord złotych krążków po latach przebił dopiero Tomasz Gollob. “Super Zenon” zdobył także liczne medale MŚ par i DMŚ.

Początki przygody z żużlem

Zenon nigdy nie był pasjonatem sportu, a już na pewno przedmiotem jego szczególnej fascynacji nie był żużel. W 1970 roku, jako młody chłopiec zamieszkał w internacie i rozpoczął naukę w liceum. Stal była wówczas prawdziwym potentatem w tej dyscyplinie sportu, a Jancarz, Pogorzelski, i Migoś znani byli szeroko, nie tylko w kraju. Plech wraz z kolegami ze szkoły, z braku innych pomysłów, wybrali się na mecz żużlowy. Na stadionie wisiało ogłoszenie o naborze da szkółki młodzieżowej. Zenon postanowił spróbować. Miał 16 lat, nieposkromione ambicje i to coś, co od razu zwiastuje przyszłego mistrza. W szkółce już po roku, podczas ligowego meczu Stali z Wybrzeżem uzyskał wymagany limit czasowy i żużlową licencję. Zaczął występować w ligowym zespole gorzowskim i pojechał też na torze gdańskim w rewanżu. Wtedy, po raz pierwszy prezentując się gdańskim kibicom, w jednym z biegów zajął 3 miejsce. W 1972 roku został indywidualnym mistrzem Polski, mając zaledwie 19 lat. Rok później w Chorzowie zdobył brązowy medal IMŚ. W 1979 roku na tym samym torze sięgnął po srebrny krążek. Lata 70 i 80 to niełatwy czas dla polskich żużlowców. Duże ograniczenia sprzętowe, wynikające z ograniczeń finansowych z góry nie dawały dużych szans w starciu z Anglikami, Duńczykami, Szwedami, czy Australijczykami.

Kariera żużlowa

Rok 1972 był niewątpliwie imponujący i otworzył drzwi do kariery Plecha. W tym właśnie roku został odkryty jego niepospolity talent. Dalsze wyczyny Zenona Plecha nie pozostawiają cienia wątpliwości, że był on zdecydowanie jedną z najważniejszych postaci w czarnym sporcie.
Niezwykle udany był kolejny sezon. W historycznych IMŚ w Chorzowie zdobywamy dzięki Jerzemu Szczakielowi, jedyny do tej pory złoty medal. Pierwszym wicemistrzem został Mauger, a po tytuł drugiego wicemistrza sięga, zaledwie 20-letni Zenon Plech. Następnie w Szwecji drugi brązowy medal, tym razem w MŚ par.

Następne 3 sezony bardziej skromne. W IMŚ Zenon z reguły łatwo przebijał się do finału, ale tam był kolejno: szósty, czternasty i piąty. W parach było podobnie, piąte i siódme miejsce. w 1974 roku drugie wicemistrzostwo świata i srebrny medal na White City w Londynie 2 lata później.

Pod koniec 1976 roku Zenon Plech opuścił Stal, która nie zgadzała się na jego starty w lidze angielskiej. Przeniósł się wówczas do Wybrzeża Gdańsk, z którym był związany już do końca swojej imponującej kariery. Po raz pierwszy z plastronem gdańskiego klubu Zenon wyjechał na tor w przegranym meczu w Częstochowie. Należy podkreślić, że na 32 zdobyte przez gdańszczan punkty, 17 zdobył ich nowy nabytek. W Gdańsku natomiast zadebiutował w lipcu 1977 roku w starciu z Motorem Lublin, zdobywając wtedy komplet 15 punktów.

W 1978 roku pomagał swojej nowej drużynie w zdobyciu wicemistrzostwa Polski, jeżdżąc wspólnie z Leszkiem Marszem, Henrykiem Żyto, Andrzejem Marynowskim i Bogdanem Skrobiszem. Sezon 1978 był bardzo interesujący. W maju Zenon wygrał Zloty Kask, ale właśnie wtedy przyplątało się przeziębienie, z którego wynikło wysiękowe zapalenie osierdzia i przymusowy szpital. Plech łatwo się nie poddał. Całkowicie wyleczony, zdążył na drużynowe MŚ. Finał w niemieckim Landshut przyniósł Polsce i Plechowi kolejny brązowy medal.
W następnym roku forma Zenona była jeszcze wyższa. To niewątpliwy efekt startów w lidze angielskiej, w barwach londyńskiego klubu Hackney, gdzie Zenek przez kilka sezonów był autentycznym liderem. Został indywidualnym wicemistrzem Londynu, przyczynił się do sięgnięcia przez Hackney po wicemistrzostwo najsilniejszej wówczas ligi w świecie – angielskiej. W 1979 roku drugie miejscu w Chorzowie. Potem jeszcze 3 miejsce na MŚ par w Danii i trzeci dla Zenona tytuł indywidualnego mistrza kraju. W 1980 roku sięgnął po swój największy sukces w jeździe parami, w światowym finale w Jugosławii zajął 2 miejsce, przegrywając tylko z Anglikami. Następnie wygrał finał kontynentalny IMŚ w Lonigo, natomiast w Goeteborgu pojechał dość słabo. Po roku zdobył swój ostatni medal na światowej imprezie i zajął z Jancarzem 3 miejsce w parach. Wywalczył potem jeszcze dwukrotnie finał IMŚ, ale i na Wembley w 1981 roku i w Norden w 1983 roku nie był w stanie podjąć walki o czołowe pozycje. Pewien uraz zostawił też zapewne wypadek Zenona na trasie Londyn – Gdańsk. Zmęczony Plech zasnął za kierownicą i wylądował na drzewie. Auto zostało doszczętnie skasowane, sam Zenon wyszedł raczej bez szwanku, zaledwie ze skrzywionym tylko nosem.

W czerwcu 1987 roku, na pożegnalny turniej Zenona Plecha przyjechały same światowe sławy i czołówka krajowa. Zenon już nie wystartował, dziękował tylko swoim przyjaciołom i publiczności, która była Zenonowi wdzięczna za zwycięstwa, porywające wyścigi i 11 medali MŚ. Niemniej rozdziału startowego w swej karierze jeszcze nie zamknął. W 1989 roku wygrał turniej w Landshut, zostawiając w tyle wszystkich przeciwników. Można się zastanawiać, czy Zenon Plech to najlepszy żużlowiec w historii polskiego speedwaya. Natomiast pewne jest, że należał do najważniejszych i najwybitniejszych, w skali globalnej, postaci dla tego sportu.

W wieku 67 lat zmarł Zenon Plech. Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze kondolencje.Cześć Jego Pamięci ?️

Posted by Speedway Ekstraliga on Wednesday, November 25, 2020

Życie po karierze

Po zakończeniu kariery próbował swoich sił jako trener zarówno Stali Gorzów, Wybrzeża Gdańsk, Polonii Bydgoszcz, z którą wywalczył awans do ekstraligi w 2008 roku, oraz WTS-u Wrocław. W roku 2001 zdobył z polską kadrą srebrny medal DPŚ. Był również komentatorem telewizyjnym. Zajmował się szkoleniem młodych zawodników startujących na minitorze (Gdańsk), a w latach 1994-1998 był radnym Miasta Gdańska. Poza torem zawsze pomocny, wesoły, oraz otwarty dla ludzi. W domu dbający o rodzinę mąż, ojciec i dziadek. Kochała go cała żużlowa Polska. „Super Zenon”, czyli niezwykły talent, nauczyciel człowiek „do rany przyłóż”. Zenon Plech chorował na cukrzycę, ale mimo to do końca życia pozostawał związany z gdańskim żużlem. Zmarł 25 listopada 2020 roku. Odszedł w wieku 67 lat.

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL