Tungate najlepszy w Albury. Lidsey i Fricke na podium

06.01.2020 14:27

Zwycięstwem Rohana Tungate’a zakończyła się II runda Indywidualnych Mistrzostw Australii na torze w Albury. Drugie miejsce zajął Jaimon Lidsey, a podium uzupełnił Max Fricke. Na czwartej pozycji w finale przyjechał Jack Holder.

Pierwsza runda Indywidualnych Mistrzostw Australii w Kurri Kurii została odwołana po 5. biegach z powodu złego stanu toru oraz fatalnych warunków atmosferycznych. Pożary, które od dłuższego czasu występują w Australii, dają się poważnie we znaki. Na początku drugiej serii startów doszło do niebezpiecznego wypadku. Na drugim łuku pierwszego okrążenia upadł Jye Etheridge. Po tym incydencie zawody zostały odwołane. Z kolei runda w Albury odbyła się z około 30-minutowym opóźnieniem.

W pierwszej serii startów z bardzo dobrej strony zaprezentował się aktualny mistrz kontynentu, Max Fricke, który zostawił w tyle swoich rywali, zdobywając 3 oczka. W biegu trzecim doszło do niebezpiecznej sytuacji na torze. Zane Keleher stracił panowanie nad motocyklem i uderzył w Chrisa Holdera, a następnie Ryan Douglas wpadł w Kelehera. Sprawca zamieszania został wykluczony z powtórki biegu. Zawodnik wycofał się z dalszej części zawodów. Rohan Tungate skutecznie wykorzystał drugą szansę i wygrał bieg. W kolejnym starcie najlepszy okazał się zawodnik FOGO Unii Leszno, Jaimon Lidsey.

Druga seria startów rozpoczęła się od upadku Adena Clare’a, który zastępował Kelehera, i jego wykluczenia. Jack Holder zostawił daleko za sobą rywali i zdobył 3 punkty w powtórce biegu. Kolejny wyścig to zdecydowane zwycięstwo Maxa Fricke’a. Rohan Tungate na końcu pierwszego okrążenia 7. gonitwy wyszedł na prowadzenie i do końca go nie oddał. Z fantastycznej strony w biegu kończącym drugą serię startów zaprezentował się Jaimon Lidsey. 21-latek przed samą metą pokonał swoich rywali i zdobył 3 punkty.

W biegu 9. na tor upadł Tungate i został wykluczony z powtórki wyścigu. W drugiej odsłonie pierwszy na mecie pojawił się Lidsey. W następnym biegu zacięta walka trwała między Ryanem Douglasem, a Maxem Frickiem, który ostatecznie pokonał zawodnika eWinner Apatora i zgarnął kolejną trójkę do kompletu. W 11. wyścigu za Kelehera na torze pojawił się Declan Knowles, który na samym początku dotknął taśmę. Zastąpił go Aden Clare. Zwycięzcą został Sam Masters. 12. bieg to walka braci Holder, w której to Chris zgarnął 3 punkty, które były jego pierwszymi w zawodach. Jack jechał tuż za nim, lecz nie udało mu się pokonać starszego brata.

W biegu 13., który zaczynał czwartą serię, defekt motocykla zaliczył Zach Cook, a trzy punkty zdobył Jordan Stewart. W kolejnym wyścigu zacięta walka trwała między Frickiem a Tungatem. Zawodnik Orła Łódź zanotował defekt na ostatnim łuku i spadł na ostatnią pozycję. Jack Holder przyjechał na metę jako drugi. Jaimon Lidsey kolejny raz pokazał, że stać go na dużo. W pięknym stylu pokonał mistrza Świata z 2012 roku, a później zaatakował Sama Mastersa i wygrał 15. bieg.

Ostatnia seria startów to zwycięstwa Chrisa Holdera, Jaimona Lidsey’a, Jacka Holdera oraz Rohana Tongate’a. W ostatnim biegu wykluczony został Ben Cook za przekroczenie dwóch minut.

W pierwszym półfinale (B) znaleźli się Chris Holder, Jaimon Lidsey, Sam Masters i Rohan Tungate. Zwycięzcą pierwszego wyścigu półfinałowego został Lidsey, który wraz z Thungatem awansowali do finału. W drugim półfinale (A) wystartowali Brady Kurtz, Max Fricke, Jack Holder oraz Josh Pickering. Przez 4 okrążenia niepokonany był Fricke, a za nim uplasował się J. Holder.

Finał zawodów w Albury odbywał się dwukrotnie. W pierwszej odsłonie, tuż po starcie, na pierwszym łuku upadł Lidsey. W czteroosobowej powtórce najlepiej ruszył Tungate, który pewnie wygrał bieg. Drugi był młody zawodnik FOGO Unii Leszno, a trzeci na mecie zameldował się obrońca tytułu, reprezentujący w PGE Ekstralidze BETARD Spartę Wrocław.

Trzecia runda Indywidualnych Mistrzostw Australii już 7 stycznia w Underze. Tegoroczne rozgrywki w Australii są tym bardziej interesujące, gdyż dają przepustkę czwórce najlepszych do startów w eliminacjach do cyklu FIM Speedway Grand Prix na sezon 2021.