Szczegóły, które mogą mieć znaczenie – mecz MOJE BERMUDY STAL Gorzów – MOTOR Lublin pod lupą

Fot. Tomasz Jocz

Wkraczamy w decydującą fazę walki o tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Na polu żużlowej bitwy pozostały już tylko cztery drużyny, które między sobą rozstrzygną losy medali w PGE Ekstralidze. Zanim to jednak nastąpi, poszczególne zespoły spotkają się w pierwszych, półfinałowych meczach. W związku z tym przeanalizowaliśmy, jak dotychczas radziły sobie oraz wyglądały w tym i poprzednim roku zmagania między MOJE BERMUDY STALĄ Gorzów a MOTOREM Lublin.

W pierwszym, półfinałowym meczu PGE Ekstraligi MOJE BERMUDY STAL Gorzów przyjmie u siebie MOTOR Lublin. Dwie drużyny, które wiele łączy, a tylko jedna z nich rozstrzygnie na swoją korzyść dwumecz i wejdzie do wielkiego finału.

Pierwsza półfinałowa para ma bardzo zbliżone do siebie statystyki. Dotyczy to zarówno zdobytych przez obie ekipy dużych, jak i bonusów punktów oraz liczby porażek i zwycięstw. Zapowiadać może to niezwykle wyrównane spotkanie obu ekip. Tym bardziej, że stawka jest wysoka – awans do finału PGE Ekstraligi. Dla gospodarzy najbliższego meczu byłaby to druga z rzędu walka o najwyższe cele, dla gości pierwsza szansa w historii klubu, biorąc pod uwagę aktualny kształt rozgrywek. MOTOR Lublin raz zdobył srebro, ale najwyższą klasą ligowych rozgrywek była wówczas I liga i nie rozgrywano play-off.

  • Dzięki wywalczeniu bonusa w meczu z FOGO UNIĄ Leszno, MOTOR mógł on pod koniec rundy zasadniczej zapisać na swoim koncie (po rundzie zasadniczej) 24 punkty do tabeli. Na ich poczet złożyło się 9 zwycięstw, jeden remis (z ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz) oraz cztery porażki. Drużynie udało się zdobyć 5 punktów bonusowych.
  • Natomiast MOJE BERMUDY STAL Gorzów zwyciężyła tyle samo razy, ale nie zremisowała żadnego z meczy i poniosła o jedną więcej porażkę. Ostatecznie zdobyli tyle samo, bo 5 punktów bonusowych. Jednak przegrana z EWINNER APATOREM Toruń i remis w dwumeczu z tą drużyną, spowodowały, że ostatecznie zespół z Gorzowa zdobył 23 punkty i zajął 3. miejsce tabeli.

Różnice są niewielkie również odnosząc się do małych punktów, w których obie ekipy dzieli zaledwie „oczko” różnicy.

Pamiętać oczywiście trzeba, że gorzowianie w ostatnim czasie zostali mocno osłabieni przez kontuzje i musieli radzić sobie bez Martina Vaculika i Szymona Woźniaka. To jeden z głównych powodów, dla których stracili w ostatniej rundzie 2. miejsce w tabeli PGE Ekstraligi na rzecz MOTORU Lublin właśnie. W rundzie play-off siły mogą być już bardziej wyrównane, tym bardziej, że półfinały i finał rządzą się własnymi prawami.

  • Liderem lubelskiej drużyny w tym sezonie jest Mikkel Michelsen. 27-letni Duńczyk notuje najlepszy sezon w karierze i przed startem rundy finałowej identyfikuje się średnią biegopunktową na poziomie 2,057, co daje mu 11. miejsce wśród sklasyfikowanych zawodników PGE Ekstraligi.
  • Z kolei niekwestionowanym liderem MOJE BERMUDY STALI Gorzów jest dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata Bartosz Zmarzlik. Wychowanek klubu w tym sezonie zdobył już blisko 200 punktów dla swojego klubu. Dotychczas 26-latek uzyskał średnią biegopunktową na poziomie 2,627, co daje mu 1. miejsce w klasyfikacji.
  • Zarówno Michelsen, jak i Zmarzlik, są także liderami w swoich drużynach pod względem liczby zdobytych punktów w 14. rundach PGE Ekstraligi. Duńczyk wywalczył 135 punktów i 9 bonusów, z kolei Polak 193 punkty i 4 bonusy.

Od 2020 roku oba zespoły spotkały się cztery razy. Ciekawostką jest fakt, że w obu sezonach MOJE BERMUDY STAL i MOTOR rywalizowały ze sobą w drugiej oraz dziewiątej kolejce PGE Ekstraligi. Jednakże w 2020 roku pierwszym starciem był pojedynek na torze w Lublinie. Tutaj lepsi okazali się być gospodarze (53:37). Rewanż w Gorzowie odbył się w sierpniu. W nim wygrali przyszli wicemistrzowie Polski (47:43), co sprawiło, że punkt bonusowy pojechał do Lublina.

W obecnym sezonie po raz pierwszy oba zespoły spotkały się w kwietniu w Gorzowie. Tam lepsza była MOJE BERMUDY STAL, która pewnie pokonała MOTOR 52:38. Rewanżowe spotkanie na torze w Lublinie rozegrało się w czerwcu i zakończyło wynikiem 46:43 dla miejscowej drużyny. Tym samym bonus pojechał do Gorzowa. W ostatnich dwóch latach w pojedynkach gorzowsko-lubelskich jest remis 2:2.

Transmisja z MOJE BERMUDY STAL Gorzów – MOTOR Lublin LIVE na antenie ELEVEN SPORTS 2. Początek meczu zaplanowany jest na 5.09, godz. 16:30.

Alicja Labrenc
Michał Mielnik