Szczakiele 2020 – nagrody PGE Ekstraligi: ciekawa rywalizacja o miano najlepszego juniora

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Każdego roku końcówka sezonu w PGE Ekstralidze wiąże się nie tylko z rywalizacją na torze. Spora dawka emocji czeka na zawodników oraz kibiców także w corocznym głosowaniu na ,,Szczakiele”. Także i tym razem fani będą mogli zdecydować, kto otrzyma miano Najlepszego Juniora Sezonu.

Jak co roku, do kategorii nominowano pięciu zawodników. Tym razem kibice swoje głosy mogą oddawać na Gleba Chugunova, Rafała Karczmarza, Norberta Krakowiaka, Dominika Kuberę i Jakuba Miśkowiaka. Pierwszy raz w tym gronie znalazło się tylko dwóch juniorów – Chugunov i Krakowiak.

,,Szczakiele” wręczane są od 2015 roku. Wtedy swoje głosy oddawali żużlowcy, trenerzy i prezesi ośmiu klubów PGE Ekstraligi. Nagrody wręczane były w każdej kategorii aż dla trzech zawodników. Forma ta obowiązywała jedynie przez jeden rok. Już w 2016 zdecydowano się na odejść od tej konfiguracji i decydujące głosy zostały przekazane kibicom.

Przez dwa pierwsze lata niepokonany był obecny mistrz świata – Bartosz Zmarzlik. Zawodnik MOJE BERMUDY Stali Gorzów w wieku juniora zgarnął aż dwie statuetki ,,Szczakiela”. W 2016 roku gorzowianin pozostawił za swoimi plecami resztę stawki, uzyskując aż 34,90% przewagi nad drugim miejscem, na którym uplasował się Krystian Pieszczek.

Śladami Zmarzlika starał się podążać Maksym Drabik. Zawodnik BETARD Sparty Wrocław od 2015 roku w glosowaniu znalazł się aż cztery razy. Sezony 2017 i 2019 okazały się jednak najszczęśliwsze dla zawodnika z Wrocławia, bowiem w tych latach otrzymał miano najlepszego juniora sezonu. Zakończenie wieku młodzieżowego zwieńczył wygraną nad Bartoszem Smektałą.

W tym sezonie między juniorami najlepszej żużlowej ligi świata toczyła się bardzo zacięta walka na torze. Każdy z nominowanych zawodników stale prezentował wysoką dyspozycję nie tylko w ligowych rozgrywkach. Młodzieżowcy PGE Ekstraligi ligową formę przekładali zarówno na rozgrywki indywidualne, jak i drużynowe.

Świetnym tego przykładem są Dominik Kubera i Gleb Chugunov. Zawodnik FOGO Unii Leszno stanął w tym sezonie na pierwszym stopniu podium w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski, dokładając do tego srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Za to Chugunova w tym sezonie zobaczyliśmy pierwszy raz jako główną siłę formacji juniorskiej w BETARD Sparcie. Chugunov również udanie zaprezentował się w 2020 Betard Wrocław FIM Speedway Grand Prix. Wrocławianin w 1. rundzie dowiózł 7 punktów, a drugiego dnia dorzucił do swego dorobku 9 „oczek”.

Warto przyjrzeć się także Norbertowi Krakowiakowi, który w tym sezonie zrobił kibicom sporą niespodziankę. Zawodnik w zeszłym roku nie prezentował się z najlepszej strony, jednak tym razem RM SOLAR Falubaz Zielona Góra nie może narzekać na wychowanka Startu Gniezno. Zielonogórski junior, w trwającym nadal sezonie, uzyskał średnią biegopunktową 1.566. Jest to najwyższa średnia wśród wszystkich młodzieżowców z Zielonej Góry.

Solidnym punktem swojej drużyny jest także Rafał Karczmarz. Młodzieżowiec MOJE BERMUDY Stali Gorzów po niezbyt udanym sezonie 2019, rozmyślał o zakończeniem swojej żużlowej przygody. Zawodnik jednak nie podjął tej decyzji i 2020 roku cieszył oczy kibiców, startując wraz z Wiktorem Jasińskim.

Sezon 2020 do udanych zdecydowanie może zaliczyć Jakub Miśkowiak. Zawodnik ELTROX Włókniarza Częstochowa ma trzecią najwyższą średnią biegopunktową wśród juniorów klubów PGE Ekstraligi (zaraz po Dominiku Kuberze (1.894) i Glebie Chugunovie (1.859)). Swoją świetną i równą jazdą Miśkowiak zdołał wykręcić 1.609 punktu na bieg. Dodatkowo zawodnik z Częstochowy w tym sezonie wywalczył srebrny medal podczas Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski i brąz w finale Brązowego Kasku.

Ubiegły sezon zwycięstwem w kategorii ,,Najlepszy Junior sezonu” zakończył wspomniany wcześniej Maksym Drabik. Tuż za zawodnikiem BETARD Sparty Wrocław znalazł się równie skuteczny Bartosz Smektała. Do walki o to miano dołączyć chciał się Wiktor Lampart, jednak ostatecznie młodzieżowiec Motoru Lublin uplasował się na trzecim miejscu. Dwa ostatnie pozycje należały do Michała Gruchalskiego i Dominika Kubery.

Głosowanie na „Szczakiele – nagrody PGE Ekstraligi” potrwa do 11 października (godz. 23:00). W pięciu kategoriach decyzje o ich przyznaniu podejmą fani żużla.

Głosować można wyłącznie po zalogowaniu do oficjalnej aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi lub na stronie internetowej speedwayekstraliga.pl TUTAJ. Z jednego konta można oddać tylko jeden głos.

Wiktoria Sztuka