Szczakiele czekają na rozdanie: głosowanie #GalaPGEE2018 od 2 do 24 września

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Już w niedzielę na speedwayekstraliga.pl ruszy głosowanie, w którym kibice wybiorą bohaterów sezonu 2018 PGE Ekstraligi. W pięciu kategoriach do 24 września liczone będą głosy, których podsumowanie ogłoszone zostanie podczas oficjalnej Gali PGE Ekstraligi zaplanowanej na 8 października w Warszawie.

Przypomnijmy, że kibice, na podstawie wskazań Kapituły Gali PGE Ekstraligi, wybierali będą w kategoriach: najlepszy polski i zagraniczny zawodnik, najlepszy junior, trener/menedżer oraz niespodzianka sezonu 2018. Ponadto wyścig sezonu wybierze redakcja sportowa nc+, drużyna sezonu zostanie nagrodzona jako DMP 2018, a Ekstraliga Żużlowa przyzna również nagrodę specjalną w postaci Złotego Szczakiela. Całość zostanie podsumowana podczas Gali PGE Ekstraligi, która odbędzie się w warszawskim ATM Studio 8 października (transmisja w nSport+).

Z niecierpliwością czekam na wyniki tegorocznego głosowania kibiców. Po obradach Kapituły Gali PGE Ekstraligi 2018 jestem przekonany, że dokonane zostały słuszne wybory, a teraz wszystko w rękach kibiców. Najwięcej dyskusji wśród członków Kapituły wywołały kwestie nominacji do niespodzianki sezonu, a zaraz potem wskazanie najlepszych trenerów i menedżerów. Czy mam swoich faworytów? Owszem. Nie będę jednak sugerował kibicom na kogo mają oddawać głosy – powiedział dla speedwayekstraliga.pl Marcin Majewski, szef żużla w nc+.

Głosowanie odbędzie się na stronie www.speedwayekstraliga.pl i potrwa do 24 września.

Na nominacje zasługuje się cały rok. Jeżeli chodzi o zawodników, to ich jazdą, a w kwestii trenerów i menedżerów – decyzjami oraz działaniami. Kapituła Gali PGE Ekstraligi 2018 oceniała efekty i wyniki pracy. Przeważnie zdarzało się, że Kapituła miała podobny wybór trójki lub czwórki nominowanych, ale każdy miał jedno lub dwa różniące się nazwiska. Odbywała się wymiana argumentami. Patrząc całościowo, to obrady były spokojne i merytoryczne. Trudno ocenić, kto wygra poszczególne kategorie. Może okazać się, że grupa kibiców danego klubu ma swojego faworyta, a nie jest on koniecznie zwycięzcą dla wszystkich. To wszystko zależy od tego, kto bierze udział w głosowaniu. Mam swoich faworytów, ale ciężko mi powiedzieć, czy tak faktycznie będzie – ocenił specjalnie dla speedwayekstraliga.pl Piotr Świderski, ekspert żużlowy nc+.

W ubiegłym roku oddano ponad 100 tys. głosów – przypomniał Przemysław Szymkowiak z PGE Ekstraligi. – Już od ponad dwóch tygodni trwają przygotowania do Gali PGE Ekstraligi, która wieńczy sezon. Ta tradycja na stałe wpisała się do żużlowego kalendarza i jestem przekonany, że Gala ma swoją renomę, a przy okazji jest okazją do spokojnego podsumowania sezonu w zupełnie innej atmosferze niż ta, która towarzyszy żużlowcom podczas meczów.

Kibice uznali, że laureatami pierwszych miejsc w pięciu kategoriach Gali PGE Ekstraligi 2017 zostali: Bartosz Zmarzlik (Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu), Artem Laguta (Najlepszy Zawodnik Zagraniczny Sezonu), Maksym Drabik (Najlepszy Junior Sezonu), Kacper Woryna (Niespodzianka Sezonu) i Rafał Dobrucki (Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu). Najlepszą Drużyną Sezonu została FOGO Unia Leszno – Drużynowy Mistrz Polski 2017, a za Najlepszy Wyścig Sezonu nagrodę odebrał Patryk Dudek, żużlowiec Falubazu Zielona Góra. Przyznano ponadto nagrodę specjalną – „Złotego Szczakiela”- Jarosławowi Hampelowi, za heroiczny powrót na tor po ciężkiej kontuzji odniesionej w 2015 roku podczas półfinału Drużynowego Pucharu Świata w Gnieźnie.