Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (7) – Antti Vuolas

Fot. Przemysław Gąbka

Antti Vuolas urodził się 23 sierpnia 1999 roku w Haapajärvi w północnej części Finlandii. Od 2022 roku jest zawodnikiem MOTORU Lublin.

Początki przygody z żużlem

Pierwszy kontakt z żużlem Antti miał na lokalnym torze w Haapajärvi, kiedy tata zabrał go na oglądanie wyścigu. Potem wszystko nabrało rozpędu. Zaczęło się od motocrossu aż w pewnym momencie zamiast motocrossu Vuolas chciał jeździć na torze żużlowym. Po tej deklaracji tata złożył od podstaw pierwszy motocykl żużlowy dla Anttiego i jego brata. Czarny sport tak mu się spodobał, że stał się on jego celem na przyszłość.

Kariera żużlowa

Karierę rozpoczynał w niższych klasach. Próbował swoich sił na „mikromotocyklach”, potem w klasie 80cc, obecnie ściga się już na sprzęcie o pojemności 500cc. Na swoim koncie ma 3 miejsce w mistrzostwach nordyckich, dwukrotny triumf indywidualny w zmaganiach krajowych i jeden w parze, w rywalizacji do lat 21 srebrny i brązowy medal. W sezonie 2018 zajął 3 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Finlandii w Haapajärvi. Triumfował również w Indywidualnych Mistrzostwach Baltic Speedway League. Antti dołączył do U24 MOTORU Lublin w trakcie sezonu, ale szybko zaczął robić postępy. Vuolas pracował w fabryce, kiedy otrzymał zaproszenie na trening od lubelskiego klubu. – Przejechałem kilkanaście okrążeń po lubelskim torze, a potem dostałem ofertę startów – wspomina Vuolas. 23-latek wziął udział w 47 biegach z udziałem “koziołków”, po których jego średnia wynosiła 1.745 punktów na bieg, co było drugim wynikiem w drużynie, a 26. w całej lidze. Dobre występy Anttiego spowodowały, że Motor zdecydował się potwierdzić młodego żużlowca do startów w PGE Ekstralidze.

Sportowy idol i ulubiony tor

Poznałem kilka torów, z których wszystkie były przyjemne w ściganiu się ale różniły się od siebie. Lublin jest bardzo interesujący, ponieważ trzeba dużo kombinować z ustawieniami. Podobał mi się tor ostrowski, nieco bardziej od innych torów, a jeśli chodzi o idola, nie mam chyba konkretnej osoby, ale jeśli już musiałbym kogoś wytypować to byłby nim Tony Rickardsson – opowiada Antti.

Pozażużlowe pasje

Lubię sporty takie jak bieganie, jazda na nartach i po prostu spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną – mówi młody żużlowiec.

Dzień dobry od Mateusz Cierniak Racing #842 i Antti Vuolas❗💛🐐💙A już za dwa dni zmiana klimatu ☀️🌞☀️Fot. Wieczorek…

Posted by Speedway Motor Lublin on Sunday, February 12, 2023

Dalsze plany sportowe oraz przygotowania do kolejnego sezonu

Byłem na obozie z drużyną u24 i rozpocząłem przygotowania do nowego sezonu. Moim celem jest ciągłe doskonalenie się i osiąganie dobrych wyników, które zaowocują sukcesami w drużynie. Do rozpoczęcia sezonu mieszkam w Haapajärvi w Finlandii, potem przeprowadzam się do Lublina – odpowiada Fin.