Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (5) – Lukas Fienhage

Fot. Jesper Veldhuizen

Urodzony 12 września 1999 roku w Löhne. W sezonie 2023 będzie reprezentował barwy BETARD SPARTY Wrocław. Jest złotym medalistą IMŚ na długim torze, trzykrotnym medalistą DMŚ na długim torze oraz finalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.

Początki przygody z żużlem

Pasja do żużla została przekazana Lukasowi od samego dzieciństwa. – Mój tata był zawodnikiem long track w latach 1988-1991. Tak więc pasja do żużla jest u nas rodzinna – mówi młody żużlowiec. Pierwszy motor Fienhage dostał po pięciu latach od macierzystego klubu Vechta. – I tak to się zaczęło – wspomina Lukas. Jako osiemnastolatek mógł cieszyć się złotym medalem DMŚ. Duże nadzieje Lukas upatrywał w sezonie 2020, który niestety zweryfikowała pandemia Covid-19. Większość planów 19-latka nie mogła być zrealizowana. W skróconym przez pandemię cyklu zdobył 47 punktów i tym samym uzyskał tytuł IMŚ. Sezon 2021 oraz 2022 jeśli chodzi o występy w polskiej lidze nie należały do udanych. Zarówno w Gdańsku, jak i w Pile nie dostawał wiele szans.

Pozażużlowe pasje

Jak się okazuje pokonywanie łuków z ogromną prędkością nie jest jedyną pasją żużlowców. Zainteresowania niektórych zawodników są totalną odwrotnością ścigania. Przykładem jest właśnie Lukas Fienhage. – Kiedy jestem sam i chcę się wyciszyć, lubię łowić ryby, choć nie ukrywam, że poza tym lubię też wszelkie zajęcia, które są zabawą – przyznaje niemiecki żużlowiec.

Sportowy idol oraz ulubiony tor

Każdy młody żużlowiec ma swojego idola, Fienhage upatruje go w Tonym RickardssonieDla mnie jest jedyny w swoim rodzaju. Tak mówi o Rickardssonie młody zawodnik. Miałem też okazję odbyć kilka pogawędek z Gregiem Hancockiem. Super facet!!! Jeden z najfajniejszych, jakich spotkałem. W czarnym sporcie dobre spasowanie się z torem pomaga w osiągnięciu lepszych rezultatów – Byłem na wielu torach w Polsce, ale zdecydowanie moim faworytem jest Wrocław – wspomina Lukas.

Przygotowania do sezonu i cele

Poza rywalizacją na długim torze Fienhage będzie reprezentował barwy wrocławskiego klubu w Ekstralidze U24. – Obecnie jestem na południu Francji i przygotowuję się do sezonu. Trenuję na MX z innymi żużlowcami m.in. z Danem Bewleyem, Davidem Bellego. Zimą trochę pomagam tacie mojej dziewczyny, ale moim głównym zajęciem jest bycie profesjonalnym żużlowcem. Moim celem jest przede wszystkim konsekwencja i bycie coraz lepszym. Chciałbym zaimponować wielu ludziom oraz wygrać ligę u24 z Wrocławiem – tak opisuje swoje cele  młody żużlowiec.