Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (4) – James Pearson

Fot. Prywatne archiwum Jamesa Pearsona

16-letni Australijczyk, James Pearson w sezonie 2022 będzie reprezentował barwy FOGO UNIA Leszno. Pearson będzie występował głównie w rozgrywkach U-24 Ekstraligi, ale niewykluczone, że dobre występy Australijczyka w tej lidze mogą zaowocować wywalczeniem sobie miejsca w pierwszej drużynie.

Początki przygody z żużlem

James Pearson ma 16 lat i urodził się 21 maja 2005 roku w Australii. Ze światem motosportu jest związany od najmłodszych lat. W czasach dzieciństwa oglądał żużel z mamą i tatą i od razu się w nim zakochał. Po raz pierwszy na motocykl wsiadł w wieku 6 lat i ścigał się wówczas na torze, natomiast, gdy skończył 9 lat po raz pierwszy spróbował jazdy na żużlu. – Od zawsze chciałem zostać profesjonalnym żużlowcem. Moja rodzina zawsze mnie w tym celu wspierała i za to Jej dziękuję – powiedział w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl. 16-letni Australijczyk.

Największe sportowe osiągnięcie

Największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze Australijczyka jest zajęcie 2. miejsca w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Świata w kategorii 85cc w 2019 roku oraz 6. miejsca  w kategorii 250cc w 2021 roku w niemieckim Cloppenburg. Na swoim koncie żużlowiec FOGO UNII Leszno ma także sukcesy w krajowych turniejach, m.in. 3. miejsce w tegorocznym turnieju Victorian Individual Speedway Chamionship.

James Pearson ma jednak dopiero 16 lat i cala kariera sportowa jest jeszcze przed nim. – Mam dopiero 16 lat i wiem, że jeszcze wiele muszę się nauczyć, ale cieszę się, że mogę robić to o czym marzyłem odkąd zacząłem jeździć na żużlu w wieku 9 lat – przyznał Pearson.

Cele na sezon 2022

Celem Jamesa Pearsona na nadchodzący sezon jest jak najczęstsza jazda w wyścigach i zdobycie jak największej liczby punktów dla drużyny FOGO UNII Leszno, zebranie jak największego doświadczenia i wykorzystanie szansy na pokazanie się w rozgrywkach Ekstraligi U-24 w barwach leszczyńskiej drużyny. Australijczyk ma również nadzieję, że „leszczyńskim Bykom” uda się odzyskać tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Ponadto chciałby reprezentować Australię w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów.

O szanse na wywalczenie sobie pozycji w podstawowym składzie i o opinie na temat swojego podopiecznego spytaliśmy trenera FOGO UNII Leszno, Piotra Barona. – Widziałem go 2-3 razy na torze, ale regularnie przysyła nam materiały z przygotowań indywidualnych do sezonu, na których widać, że ciężko pracuje, aby jak najlepiej prezentować się w nadchodzącym sezonie – powiedział w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl Piotr Baron, trener FOGO UNII Leszno.

Pozażużlowe pasje

W wolnym czasie pracuje jako praktykant budowniczy, ale również ćwiczy na siłowni, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego sezonu.