Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (2) – Espen Sola

Urodzony w roku 2002 Espen Sola zarówno w ubiegłym, jak i w tym sezonie reprezentować będzie barwy ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZA Częstochowa. Celem tego zawodnika są rozgrywki U24 Ekstraligi.

Początki przygody z żużlem

Mój tata pokazał mi żużel, bo sam był kiedyś żużlowcem. Zabrał mnie więc na tor 5 minut drogi od miejsca, w którym mieszkam w Norwegii – opowiada Sola. Ojciec Espena to Kjell Oyvind Sola, który ścigał się w latach 90-tych ubiegłego stulecia.

Poprzednie sezony i cele na kolejny

Do największych sukcesów 21-latka zaliczyć należy przede wszystkim start w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów w roku 2021. Na torze w Rydze wywalczył wówczas 5 „oczek” i uplasował się na dwunastej pozycji. Oprócz tego Norweg ze swoją reprezentacją brał udział w Drużynowych Mistrzostwach Europy do lat 23. Na torze w Elgane był najlepszym zawodnikiem reprezentacji i zapisał przy swoim nazwisku 9 punktów. W zeszłym sezonie zadebiutował z reprezentacją Norwegii w rozgrywkach Speedway Of Nations, oraz pokazał się z bardzo dobrej strony na Speedway Ekstraliga Camp. W zeszłym roku podpisał 5-letni kontrakt z ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZEM Częstochowa. – Moim celem na przyszły sezon jest zdobycie kilku dobrych punktów w Ekstralidze do lat 24, a także próba zakwalifikowania się do SGP2 – powiedział nam Espen Sola.

Sportowy idol i ulubiony tor

Nie mam chyba specjalnych idoli, ale jeśli miałbym podać jednego, to byłby nim Darcy Ward – przyznaje Espen. Tradycje żużlowe za sprawą chociażby Rune Holty w tym kraju są całkiem dobre, a Sola uznawany jest za jednego z największych talentów w Norwegii. – A jeśli chodzi o ulubiony tor, byłem na kilku polskich torach, ale myślę, że Częstochowa jest jak dotąd moim ulubionym – wyznaje Sola.

Plany na najbliższe miesiące i zajęcia pozażużlowe

Sola na co dzień mieszka w małej miejscowości Varhaug i zajmuje się konstrukcją oraz prowadzeniem maszyn budowlanych. – W lutym zacznę powoli kompletować sprzęt, a w marcu przeprowadzę się już do Częstochowy. Jeśli chodzi o pasje sportowe to poza żużlem, moimi ulubionymi zajęciami, będącymi zarazem treningiem uzupełniającym są oczywiście fitness i bieganie – opowiada Norweg, który w sezonie 2022 w U24 Ekstralidze zdobył 10 punktów w 2 meczach.