Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (1) – Filip Hjelmland

Fot. Marcin Szarejko

23-letni Szwed, Filip Hjelmland w sezonie 2022 będzie reprezentował barwy tegorocznego beniaminka PGE Ekstraligi – ARGED MALESY Ostrów. Hjelmland o miejsce w składzie powalczy z dwoma innymi kandydatami do jazdy jako zawodnicy U-24, Duńczykami – Timem Sorensenem i Matiasem Nielsenem.

Początki przygody z żużlem

Filip Hjelmland ma 23 lata i urodził się w Szwecji. Swoją przygodę z żużlem rozpoczął w wieku 6 lat i jak sam twierdzi jest to najlepsza rzecz jaką potrafi robić – Na żużlu ścigam się od 6. roku życia i nadal jest to najlepsza rzecz jaka mnie spotkała i jaką potrafię robić – powiedział w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl. 23-letni Szwed żużlem zaczął interesować się, dzięki swojemu dziadkowi, który zabrał go na mecz szwedzkiej ekstraligi, Elitserien. Będąc pierwszy raz na meczu usłyszał z głośników na Vetlanda Motorstadium jak spiker zawodów ogłasza, że w weekendy odbywają się treningi szkółki żużlowej w miejscowym klubie – Vetlanda Speedway. Filip od razu poprosił swojego tatę, aby ten pozwolił mu na rozpoczęcie nauki „jazdy w lewo”.  Już od pierwszego treningu zakochał się w „czarnym sporcie”. Przez całą karierę juniorską ścigał się na motocyklach o wszystkich pojemnościach –  Ścigałem się zawodowo na żużlu zarówno na motocyklach o pojemnościach 50cc, 85cc, jak i 125cc, a teraz oczywiście na motocyklach o pojemności 500cc – powiedział Filip Hjelmland.

Największe sportowe osiągnięcie

Największym osiągnięciem zawodnika ARGED MALESY w dotychczasowej żużlowej karierze jest zajęcie 2. miejsca w Indywidualnym Pucharze Europy do lat 19 w 2017 roku w czeskim Divišov. Szwed był także kapitanem w szwedzkiej kadrze narodowej juniorów.

Cele na sezon 2022

W nadchodzącym sezonie reprezentant kraju Trzech Koron chce zdobyć jak najwięcej punktów dla drużyn, które będzie reprezentował i pomóc im w odniesieniu jak największej liczby zwycięstw. Ponadto Filip Hjelmland chce awansować razem z reprezentacją Szwecji do finału Speedway of Nations oraz pokazać się z jak najlepszej strony w Indywidualnych Mistrzostwach Szwecji.  Jak sam uważa sezon 2021 był udany i ma nadzieję, że w nadchodzącym sezonie zrobi kolejny krok do przodu w swojej karierze – Jestem zawodnikiem, który lubi długie tory, a ostrowski owal jest podobny do toru w Vetlandzie, na którym czuję się bardzo dobrze. Mam więc nadzieję, że w przyszłym sezonie pokażę się z jak najlepszej strony w PGE Ekstralidze – powiedział Filip Hjelmland. W przyszłości chciałby zostać gwiazdą swojego macierzystego klubu, Vetlanda Speedway.

Wychowanek Vetlandy Speedway w nadchodzącym sezonie o miejsce w składzie ARGED MALESY Ostrów powalczy z dwoma innymi młodymi Duńczykami – Timem Sorensenem i Matiasem Nielsenem. O szanse na wywalczenie sobie pozycji w podstawowym składzie i o opinie na temat swojego podopiecznego spytaliśmy trenera tegorocznego beniaminka z Ostrowa, Mariusza Staszewskiego – Myślę, że stylem jazdy nie przypomina żadnego z zawodników PGE Ekstraligi. Filip nie miał do tej pory okazji zaprezentować się na polskich torach, więc ciężko kibicom kojarzyć go z czegokolwiek, ale za to w lidze szwedzkiej – zarówno w Bauhaus Ligan Eliteserien jak i Allsvenskan radził sobie dobrze. Ma do tego duże ambicje i wiem, że bardzo mocno przygotowuje się do nadchodzącego sezonu, aby pokazać się w Polsce, w Ekstralidze – powiedział w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl, Mariusz Staszewski, trener ARGED MALESY Ostrów.

Pozażużlowe pasje

W wolnym czasie Filip Hjelmland lubi uprawiać fitness, jeździć na rowerze górskim, gotować, łowić ryby, grać w golfa i spędzać czas z rodziną.