Sylwetki zagranicznych zawodników U-24 (1) – Casper Henriksson

Urodzony w roku 2004 Casper Henriksson w sezonie 2023 będzie reprezentował barwy Apatora Toruń. Henriksson będzie mógł występować w rozgrywkach U24 Ekstraligi.

Początki przygody z żużlem

Rodzinne tradycje żużlowe w rodzinie Henrikssonów są duże. – Mój dziadek Terje Henriksson i mój ojciec Anders Henriksson jeździli przede mną na żużlu. Jestem, więc trzecim pokoleniem, które nadal kontynuuję tę pasję. Tata zabrał mnie na mecz żużlowy miejscowej drużyny Lejonen. Do Gislaved mamy z naszego miasta rodzinnego zaledwie 50 km. Przed spotkaniem zobaczyłem jak kilku młodych chłopaków jeździ po torze na motorach Yamaha PW50. Taki sam motor mieliśmy w domu, a ja jeździłem nim po naszym ogrodzie. Powiedziałem więc ojcu, że chcę spróbować jeździć nim na torze tak jak inni. I tak zacząłem przygodę ze speedwayem – opowiada Casper Henriksson.

Casper ma na kim się wzorować przeglądając rodzinny dorobek żużlowy. Dziadek Terje był Indywidualny Mistrzem Szwecji Juniorów w 1965 roku oraz trzykrotnym medalistą DM Szwecji. Tata Anders brązowym medalistą DM Szwecji i dwukrotnie brązowym medalistą indywidualnie.

Sezon 2022

W maju zaliczył świetny występ w turnieju eliminacyjnym do Speedway Grand Prix 2. Szwed zajął w zawodach rozgrywanych w szwedzkim Gislaved drugie miejsce, dzięki czemu awansował do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Tego dnia uległ tylko dobrze dysponowanemu Janowi Kvechowi.

W pierwszej rundzie SGP2 w Pradze wywalczył 5 punktów. W kolejnych rundach w Cardiff i Toruniu po 3 punkty.

Reprezentant Szwecji do swoich osiągnięć dodał również złoty medal mistrzostw Nordyckich U19 oraz złoty medal Indywidualnego Mistrza Szwecji Juniorów. Wywalczył również brązowy medal Mistrzostw Europy U19.

Dalsze plany sportowe oraz przygotowania do kolejnego sezonu

Tak jak w poprzednim sezonie Casper w Polsce będzie reprezentował barwy FOR NATURE SOLUTIONS APATORA Toruń, natomiast w Szwecji Lejonen Gislaved. – W sezonie 2023 chciałbym utrzymać stabilną i równą formę, został mi jeszcze rok szkoły, a później w stu procentach będę mógł już skupić się tylko na żużlu. Chciałbym ponownie wygrać mistrzostwo Szwecji U21 oraz zakwalifikować się do SGP2. Teraz na początku lutego jadę na obóz treningowy do Hiszpanii z moją szwedzką drużyną z Gislaved. A potem już tylko trenuję przed rozpoczęciem sezonu – opowiada Henriksson.

Sportowy idol oraz ulubiony tor

– Mam jednego sportowego idola, którym jest Ken Roczen, który jeździ na motocrossie. A moim żużlowym idolem zawsze będzie Darcy Ward. Jeśli miałbym wybrać kogoś, kto teraz jeździ, to jest to Robert Lambert. Natomiast jeśli chodzi o tory ścigałem się w Toruniu, Gorzowie, Łodzi, Tarnowie, Ostrowie, Opolu. Moim ulubionym z nich jest Toruń, bo tor jest naprawdę dobry – przyznał Casper.

Pozażużlowe pasje

Casper Henriksson, jak wspominał wcześniej, skupia się aktualnie na nauce i na żużlu, które pochłaniają jego cały wolny czas. Zimą, gdy znajdzie trochę wolnego czasu lubi pograć w hokeja na lodzie oraz pojeździć na motocrossie.