PGE Ekstraliga PGE Ekstraliga

Startowali ekstraligowcy (1)

Co tydzień na speedwayekstraliga.pl przedstawiać będziemy skrócony raport dotyczący występów zawodników ośmiu drużyn PGE Ekstraligi na innych torach w różnego rodzaju rozgrywkach ligowych, mistrzowskich i towarzyskich. Cykl poprowadzi Łukasz Woziński.

Żużlowy świat powoli budzi się z zimowego snu, a ryk motorów żużlowych słychać już w Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Polsce. Na Wyspach sezon rozpędził się na dobre. We wtorek naprzeciwko siebie stanęli zawodnicy reprezentujący barwy ROW-u RybnikFredrik Lindgren oraz Max Fricke. Szczególnie zadowolony ze swojego występu może być Szwed, który zgromadziła na swoim koncie komplet 15 punktów (3,3,3,3,3), a jego drużyna Wolverhampton Wolves pokonała Belle Vue Aces 48:42. Dla gości 9 punktów wywalczył wspomniany wcześniej Australijczyk (1,2,3,2,1).

W Szwecji swoje przygotowania do sezonu na dobre rozpoczęła Piraterna Motala, która zmierzyła się w sparingu z zespołem Lejonen Gislaved. Ten pojedynek nie przyniósł rozstrzygnięcia i zakończył się remisem 45:45. Barw gospodarzy bronili Peter Kildemand – 9 punktów (1,3,-,2,3), Emil Sayfutdinov – 6 punktów (3,3,-,-) oraz Damian Baliński – 4 punkty (3,-,w,1). Po przeciwnej stronie barykady stanął natomiast Kacper Woryna – zdobywca 7 punktów ((2,1*,1*,3).

Z kolei w środę zespół z Manchesteru wybrał się do King’s Lynn, gdzie pokonał miejscowe gwiazdy 50:40. Max Fricke poprawił swój dorobek z poprzedniego dnia dowożąc do mety 9 punktów i 3 bonusy (2*,3,1*,2*1). W drużynie gospodarzy wystąpił Chris Holder, ale o swoim występie będzie on chciał jak najszybciej zapomnieć. Australijczyk rozczarował i zgromadził na swoim koncie tylko 5 punktów (0,3,2,0). W drugim meczu ligi brytyjskiej Poole Pirates pokonało u siebie Coventry Bees 52:38. Piratów reprezentował Krzysztof Kasprzak, który zapisał na swoim koncie 5 punktów (1*,3,1*,d).

Również w środę w Pile odbył się półfinał Brązowego Kasku. Zawody wygrał zawodnik FOGO Unii Leszno Dominik Kubera (14 punktów), drugi był reprezentant Włókniarza Vitroszlif Crossfit Częstochowa Michał Gruchalski (12 punktó) . Na najniższym stopniu podium zameldował się kolejny reprezentant zespołu z Leszna Bartosz Smektała (12 punktów).

W czwartek  w Zielonej Górze odbyła się jedna z ważniejszych imprez indywidualnych w tym sezonie – finał Złotego Kasku. Impreza bardzo ważna, ponieważ jest przepustką do Grand Prix Challenge oraz do SEC. Zawody wygrał Przemysław Pawlicki, drugi był Janusz Kołodziej, a trzecie miejsce zajął Piotr Pawlicki. Prawo startu w GP Challenge w Togliatti oprócz wspomnianej trójki wywalczyli również Maksym Drabik oraz Patryk Dudek.

Tego samego dnia w Bydgoszczy rozegrano eliminacje Srebrnego Kasku. Wygrał je Rafał Karczmarz z CASH BROKER Stali Gorzów (14), który wyprzedził Kacpra Worynę z ROW-u Rybnik (14), a w czołowej szóstce znaleźli się jeszcze Wiktor Lis z FOGO Unii Leszno (nie jest zgłoszony do rozgrywek PGE Ekstraligi), a także Igor Kopeć – Sobczyński z Get Well Toruń.

Wreszcie w inauguracji czeskiej Extraligi punkty zdobywali: Sebastian Ułamek (12), Vaclav Milik (13), Martin Vaculik (13),

Łukasz Woziński