Srebrny Kask dla Bartosza Smektały. Czwórka na IMŚJ

W rozegranym w Lublinie finale Srebrnego Kasku najlepszy okazał się Bartosz Smektała z FOGO Unii Leszno (13 punktów). Drugie miejsce, po zwycięstwie w biegu dodatkowym zajął Maksym Drabik z BETARD Sparty Wrocław 12+3, a trzecie przypadło dla Roberta Chmiela z ROW-u Rybnik 12+2.

Turniej rozpoczął się od zwycięstw faworytów Maksyma Drabika i Bartosza Smektały, którzy po dobrym starcie nie dali szans rywalom. Druga seria startów przyniosła oczekiwane emocje. W 6. biegu Patryk Wojdyło i Wiktor Lampart ostro rywalizowali o pierwsze miejsce. Ostatecznie trzy punkty padły łupem Wojdyły.

W 7. biegu bratobójczy pojedynek stoczyli leszczynianie. Po dobrym rozegraniu pierwszego łuku i bezbłędnej jeździe na dystansie zwycięstwo nad Smektałą zapewnił sobie Dominik Kubera. Niespodziewanym liderem po dwóch seriach startów był niepokonany Robert Chmiel, który w 8. biegu minimalnie pokonał Drabika. 10. bieg to bardzo ładna walka Daniela Kaczmarka i Oskara Bobera. Przez cztery okrążenia trwała emocjonująca walka o trzy punkty, z której zwycięsko wyszedł torunianin.

12. bieg to atomowy start Smektały, który zanotował cenne zwycięstwo nad Drabikiem. W 15. biegu pierwszą porażkę poniósł Chmiel ulegając Patrykowi Wojdyle. Na zakończenie czwartej serii startów odważnym atakiem po zewnętrznej popisał się Bober notując wygraną nad Drabikiem. W 18. biegu zwycięstwo w Srebrnym Kasku zapewnił sobie Smektała pokonując w bezpośrednim pojedynku Chmiela. Bieg ten wygrał Kaczmarek, pieczętując tym samym swój awans do rozgrywek o IMŚJ.

Finał Srebrnego Kasku był też finałem krajowych eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Awans uzyskali zawodnicy z miejsc 1-4. Piąte miejsce tzw. dziką kartę przyzna GKSŻ.

Wyniki – Srebrny Kask – Lublin 2018 

 1. Bartosz Smektała – FOGO Unia Leszno 13
 2. Maksym Drabik – BETARD Sparta Wrocław 12+3
 3. Robert Chmiel – ROW Rybnik 12+2
 4. Daniel Kaczmarek – GET WELL Toruń 11
 5. Dominik Kubera – FOGO Unia Leszno 10
 6. Wiktor Lampart – Speed Car Motor Lublin 10
 7. Sebastian Niedźwiedź – FALUBAZ Zielona Góra 9
 8. Oskar Bober – Speed Car Motor Lublin 9
 9. Michał Gruchalski – forBET Włókniarz Częstochowa 8
 10. Patryk Wojdyło – BETARD Sparta Wrocław 7
 11. Kamil Wieczorek – MRGARDEN GKM Grudziądz 5
 12. Arkadiusz Potoniec – Stal Rzeszów 4
 13. Karol Żupiński – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 4
 14. Dominik Kossakowski – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 3
 15. Alex Zgardziński – FALUBAZ Zielona Góra 3
 16. Igor Kopeć-Sobczyński – GET WELL Toruń 0
 17. Wiktor Trofimov – FOGO Unia Leszno ns
 18. Maksymilian Bogdanowicz – MDM TŻ Ostrovia Ostrów ns

Marcin Glapiak
Fot. Marcin Karczewski