Speedway of Nations (Wrocław 8 – 9.06), godz. 19:00

Australia, Polska, Niemcy, Dania, Wielka Brytania, Szwecja i Rosja – to z grona tych drużyn zostanie wyłoniony pierwszy w historii FIM Mistrz Świata w nowym formacie. Finał nowych rozgrywek już w piątek i niedzielę na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Pewni udziału w nowym tworze przygotowanym przez BSI mogli być gospodarze, czyli Polacy. Pozostałe drużyny o awans musiały walczyć w turniejach barażowych w Teterowie oraz Machesterze. W tym ostatnim bliscy sprawienia niespodzianki w postaci awansu do finału byli Francuzi. Ostatecznie Dimitri Berge oraz Dawid Bellego zakończyli zmagania z 14 punktami na koncie i weekendowy finał będą mogli oglądać w telewizji lub na żywo we Wrocławiu.

Z brytyjskiego półfinału do Wrocławia wybierają się ekipy Australii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Do nich dołączą najlepsi w pierwszym półfinale w niemieckim Teterowie żużlowcy z Rosji, Danii oraz Niemiec. Ci ostatni, patrząc na „siłę rażenia” poszczególnych ekip mogą nieco odstawać od reszty stawki, chociaż warto pamiętać, że Kai Huckenbeck był w stanie w meczu ligowym pokonać właśnie we Wrocławiu Macieja Janowskiego.

Ciężko jednak założyć, że popularny „Magic” do spółki z Patrykiem Dudkiem i Maksymem Drabikiem pozwoli się w ważnym turnieju objeżdżać na swoim domowym torze. Turniej rządzi się swoimi prawami i trudno jednoznacznie wskazywać faworyta, tym bardziej przy obowiązujących w SoN zasadach, gdzie jeden defekt może odebrać zwycięstwo drużynie, która jechała najrówniej. Polacy jednak z pewnością tanio skóry nie sprzedadzą, podobnie jak Szwedzi dowodzeni przez szybkiego w tym roku Fredrika Lindgrena, Australijczycy prowadzeni przez IMŚ Jasona Doyle’a czy też lubiący widowiskową jazdę Rosjanie z Emilem Sayfutdinovem na czele. Na co w dwudniowym finale będzie stać Duńczyków lub Brytyjczyków? Chyba nieco brakuje im „strzelb”, które będą w stanie namieszać w czołówce.

Poza typowo żużlowymi emocjami w postaci 44 wyścigów organizatorzy przygotowali dla widzów szereg atrakcji – tuż po ostatnim sobotnim wyścigu, który wyłoni zwycięzców, na Stadionie Olimpijskim odbędzie się uroczysta i efektowna ceremonia, a po niej pokaz sztucznych ogni.

Na kibiców – oprócz sportowych atrakcji na torze – czeka wiele innych w obrębie i okolicach Stadionu Olimpijskiego. Będą spotkania i sesje autografowe z żużlowcami, a także specjalne strefy kibica przygotowane między innymi przez oficjalnych partnerów imprezy – firmy Monster Energy i GLS.

Najważniejsze informacje dla kibiców:

Bilety:
Sprzedaż on-line: www.kupbilet.pl
Sprzedaż stacjonarna: salony Empik i STS w całej Polsce
Sprzedaż na stadionie: w dni zawodów (piątek, 8.06. i sobota 9.06) od godz. 10.00

Programy:
Program zawodów dostępny w kasach biletowych od 10:00 w piątek i w sobotę
Cena programu: 10 zł

Strefa kibica:
piątek, 8.06 i sobota, 9.06, godz. 16.00 – „Pergola” przy Stadionie Głównym

Sesja autografów Żużlowej Reprezentacji Polski:
piątek, 8.06, godz. 16.30 – „Pergola” przy Stadionie Głównym

Stadion otwarty dla kibiców:
piątek, 8.06 i sobota, 9.06, godz. 17.00.

Początek zawodów:
piątek, 8.06 i sobota, 9.06, godz. 18.45.

Tomasz Kania
Fot. Wojciech Tarchalski