SEC Challenge 18 czerwca w Krsko

Eliminacje do finałów Indywidualnych Mistrzostw Europy odbędą się 18 czerwca na torze w słoweńskim Krsko. O awans do Speedway European Championship powalczy trzech Polaków – Janusz Kołodziej, Bartosz Smektała i Dominik Kubera.

Prawo udziału w finale eliminacji do cyklu TAURON SEC, który zaplanowano na 18 czerwca w słoweńskim Krsko wywalczyli zawodnicy, którzy przebrnęli przez trzy rundy kwalifikacyjne rozegrane w niemieckim Stralsund oraz węgierskich Debreczynie i Nagyhalasz. „Dziką kartę” na te zawody otrzymał reprezentant gospodarzy, Nick Skorja.

W SEC Challenge pojedzie 3 Polaków. O jedno z pięciu czołowych miejsc, premiowanych awansem do tegorocznych finałów Indywidualnych Mistrzostw Europy powalczą Janusz Kołodziej, Bartosz Smektała oraz Dominik Kubera. Wszyscy zmierzą się ze sobą już w drugim biegu dnia. Polacy powinni być głównymi kandydatami do awansu, jednak na przeszkodzie postarają się im stanąć m.in. Czech, Vaclav Milik, Duńczyk, Michael Jepsen Jensen, Fin, Timo Lahti, czy Łotysz, Andrzejs Lebedevs.

Udział w tegorocznym cyklu zapewniło sobie pięciu najlepszych żużlowców zeszłorocznej edycji Indywidualnych Mistrzostw Europy, a więc: Duńczycy, Mikkel Michelsen Leon Madsen, Brytyjczyk, Daniel Bewley oraz 2 Polaków – Patryk Dudek, Piotr Pawlicki . Ostatnich pięciu uczestników wskażą organizatorzy na zasadzie stałych „dzikich kart”. Tegoroczny cykl wyłaniający najlepszego jeźdźca Starego Kontynentu złożony jest z 4 rund, które odbędą się odpowiednio: w Rybniku (2 lipca), Gustrow (6 sierpnia), Łodzi (3 września) oraz Pardubicach (23 września).

Lista startowa SEC Challenge – Krsko, 18 czerwca 2022:
1. Jacob Thorssell (Szwecja)
2. Vaclav Milik (Czechy)
3. Rasmus Jensen (Dania)
4. Marko Levishyn (Ukraina)
5. Janusz Kołodziej (Polska)
6. Bartosz Smektała (Polska)
7. Michael Jepsen Jensen (Dania)
8. Dominik Kubera (Polska)
9. Frederik Jakobsen (Dania)
10. Dimitri Berge (Francja)
11. Oliver Berntzon (Szwecja)
12. Timo Lahti (Finlandia)
13. Kai Huckenbeck (Niemcy)
14. David Bellego (Francja)
15. Nick Skorja (Słowenia)
16. Andzejs Levedevs (Łotwa)
17. Adam Ellis (Wielka Brytania) – rezerwowy
18. Valentin Grobauer (Niemcy) – rezerwowy