Rozpoczynamy walkę o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata – zapowiedź 2021 ANLAS Czech Republic FIM SGP

Fot. Marcin Karczewski

16 lipca w stolicy Czech odbędzie się pierwsza runda FIM Speedway Grand Prix. Najlepsi żużlowcy globu powalczą o punkty na praskiej Markecie. Marzeniem polskich kibiców jest, aby podium w Pradze było biało-czerwone. W zeszłym roku triumfatorem zawodów był Bartosz Zmarzlik.

Pierwsza rywalizacja o tytuł IMŚ miała miejsce w stolicy Czech w 1997 roku. Turniej zwyciężył Greg Hancock. Na czeskiej ziemi dwukrotnie wygrał Tomasz Gollob (1999 i 2010).

Bartosz Zmarzlik dopiero w zeszłym sezonie odczarował praski owal. Fani czarnego sportu z Polski mają nadzieję, że gorzowianin powtórzy sukces z ubiegłego roku. Oprócz Zmarzlika Polaków reprezentować będą Maciej Janowski i Krzysztof Kasprzak. Żużlowiec BETARD SPARTY Wrocław jest na chwilę obecną najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi. Zaczął sezon fenomenalnie i to on może być największym rywalem dwukrotnego mistrza Świata. Jeśli chodzi o starty 29-latka w mieście nad Wełtawą, to jego najlepszy występ był roku 2015, gdzie zajął trzecie miejsce. Początek sezonu w PGE Ekstralidze nie należał do Krzysztofa Kasprzaka, jednak w ostatnim czasie Polak udowodnił, że jest gotowy na walkę z najlepszymi. W 2013 roku turniej w Pradze 36-latek zakończył świetnym wynikiem, gdyż stanął na drugim stopniu podium.

Marketa sprzyja Taiowi Woffindenowi. W 2020 roku zajął drugie miejsce, a w latach 2013- 2015 zwyciężył. Na praskim owalu lubi jeździć także Jason Doyle. Australijczyk wygrał dwukrotnie (2016 i2017). Do walki włączyć się może również Fredrik Lindgren.

W tym sezonie po raz pierwszy w roli stałych uczestników cyklu FIM Speedway Grand Prix będziemy oglądać Andersa Thomsena, Roberta Lamberta i Oliviera Berntzona. Dziką kartę na turniej 2021 ANLAS Czech Republic FIM SGP otrzymał Jan Kvech.

Ciężko wskazać faworyta inauguracyjnego turnieju. Każdy z tych zawodników chce powalczyć o jak najlepszy wynik. Szesnastu najskuteczniejszych żużlowców globu w jednym miejscu tego nie można przegapić. Dla którego z nich praska Marketa okaże się szczęśliwa?

Lista startowa 2021 ANLAS Czech Republic FIM Speedway Grand Prix:

1. Artem Laguta
2. Jason Doyle (Australia)
3. Martin Vaculik (Słowacja)
4. Matej Zagar (Słowenia)
5. Oliver Berntzon (Szwecja)
6. Jan Kvech (Czechy)
7. Fredrik Lindgren (Szwecja)
8. Max Fricke (Australia)
9. Emil Sayfutdinov
10.Krzysztof Kasprzak (Polska)
11. Anders Thomsen (Dania)
12.Maciej Janowski (Polska)
13.Bartosz Zmarzlik (Polska)
14. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
15. Leon Madsen (Dania)
16. Robert Lambert (Wielka Brytania)
17. Daniel Klima (Czechy) – rezerwa
18. Petr Chlupac (Czechy) – rezerwa

Początek o godz. 19:00, transmisja LIVE w CANAL+ Sport.

 

Aleksandra Gucia