Robert Lewandowski sportowcem roku w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Bartosz Zmarzlik na piątym miejscu

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Najlepszy piłkarz świata, Robert Lewandowski, zwyciężył w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i telewizji Polsat na najlepszego sportowca Polski 2020 roku. Bartosz Zmarzlik zajął ostatecznie piąte miejsce, a podium uzupełnili Iga Świątek i Kamil Stoch.

Gala odbyła się w Hotelu Hilton Warsaw City i przebiegała zupełnie inaczej, niż wszystkie uroczystości, które odbyły się dotychczas. Dezynfekowane statuetki, uczestnicy w maseczkach – to rzeczywistość, w której wybierano laureata Gali Mistrzów Sportu. Wybór nie był łatwy, ponieważ wielu zawodników sięgało w minionym roku po wielkie laury.

Na początku poznaliśmy laureatów w szeregu specjalnych kategorii, których wybierała kapituła Przeglądu Sportowego. Nowością dla czytelników, kibiców była kategoria e-sport.

Trener roku – Piotr Sierzputowski
Superchampion – Justyna Kowalczyk
Sport bez barier – Faustyna Kotłowska
E – sport – Marcin „Jankos” Jankowski
Impreza roku – Tour de Pologne

Wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie triumfatora Gali Mistrzów Sportu, a faworytów było wielu. W tym gronie był obrońca tytułu z poprzedniego roku, Bartosz Zmarzlik, za którego kciuki trzymało całe środowisko żużlowe. Gdy na mównicę wszedł Krzysztof Cegielski, to wszystko stało się jasne. Zmarzlik zajął 5. miejsce w plebiscycie. – Jestem bardzo szczęśliwy, że po raz kolejny jestem na tym plebiscycie. Mam kolejnego „chłopka” do kolekcji. Na pewno jeszcze w nocy stanie na mojej półce i będzie miał swoje honorowe miejsce. Dziękuje wszystkim, którzy oddali na mnie głos. Jest to dowód na to, że moja praca się podoba i mogę dalej dążyć do swoich celów i marzeń. Dziękuje za wsparcie rodzicom, narzeczonej i sponsorom – powiedział Indywidualny Mistrz Świata na żużlu.


fot. Piotr Kucza/NEWSPIX.PL

Trzecie miejsce zajął niedawny triumfator Turnieju Czterech Skoczni – Kamil Stoch. Statuetkę w jego imieniu, będącego na turnieju w Titisee-Neustadt odebrała żona, Ewa. Za pośrednictwem łącza internetowego można było usłyszeć kilka słów od polskiego skoczka. – Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, chociaż osobiście uważam, że Dawid Kubacki powinien być na moim miejscu. Dziękuję wszystkim za głosy, dziękuję rodzinie, naszym sponsorom i trenerom. Gratuluję  wszystkim nominowanym i przede wszystkim zwycięzcom – zaznaczył Stoch.

Niezapomniany sezon ma za sobą Iga Świątek, która wygrała turniej Rolanda Garrosa. Ten historyczny sukces polskiej tenisistki niewątpliwie wpłynął na zajęcie drugiego miejsca w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Świątek przyznała, że jest to jej pierwsze wyróżnienie i obecność na Gali Mistrzów Sportu. – Brawa należą się tym, którzy głosowali. Dziękuję, że doceniliście tenis jako dyscyplinę, która nie jest najpopularniejszą w naszym kraju. Mam nadzieję, że moje występy przyniosły Wam wiele radości. Jestem zaszczycona swoją obecnością pośród tak wybitnych sportowców. Dziękuje całej mojej rodzinie, trenerowi i wszystkim kibicom – zakończyła swoje przemówienie mistrzyni turnieju w Paryżu.

Jeśli chodzi o laureata 1. miejsca, to zaskoczenia nie było. Triumfatorem został Robert Lewandowski – mistrz Niemiec z Bayernem Monachium, zdobywca Ligi Mistrzów i najlepszy piłkarz 2020 roku plebiscytu FIFA. Lewandowski uniósł swoją statuetkę w blasku złotego konfetti, przy dźwiękach słynnego „Simply the best”. – Chciałem podziękować za tę nagrodę. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jaki to był rok pod względem naszych sukcesów sportowych, ale przede wszystkim tego, w jakich czasach żyjemy. Chciałbym podziękować mojemu tacie, mojej mamie, którzy mnie wspierali. Żałuję, że mój tata nie mógł nigdy zobaczyć mojego meczu na żywo. Wiedziałem jednak, że nigdy nie mogę się załamać (…) Moja żona pomogła mi wejść na kolejny szczyt i pokonać kolejnej bariery. Dopóki gram w piłkę nożną, będę robił wszystko, żeby myśleć o tym co przed nami – wyjaśnił piłkarz.

Ciekawym elementem gali była prezentacja „Przekaz od mistrzów”. Usłyszeliśmy słowa wsparcia, otuchy na kolejne lata od wybitnych sportowców: Przemysława Salety, Tomasza Majewskiego, Krzysztofa Hołowczyca, Otylii Jędrzejczak i wielu innych. Rok 2020 był bardzo dobrym rokiem w wykonaniu naszych sportowców. Pozostaje nam liczyć na kolejne sukcesy i mistrzowskie osiągnięcia.

Najlepsza dziesiątka 86. Plebiscytu Przeglądu Sportowego:

1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
2. Iga Świątek (tenis)
3. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
5. Bartosz Zmarzlik (żużel)
6. Natalia Maliszewska (short-track)
7. Jan Błachowicz (MMA)
8. Wilfredo Leon (siatkówka)
9. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
10. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)

 

Błażej Kordiak