Robert Lambert mistrzem Europy! Finał w Toruniu rozstrzygnął rywalizację o tytuł

Fot. Łukasz Trzeszczkowski
Fot. Łukasz Trzeszczkowski

Zwycięstwem Roberta Lamberta zakończyła się ostatnia, piąta runda Indywidualnych Mistrzostw Europy rozegrana na MotoArenie w Toruniu. Pokonał on bezpośredniego rywala w walce o złoto, Leona Madsena. Brytyjczyk zdobył tytuł i przypieczętował sobie awans do przyszłorocznego cyklu FIM SGP.

Pierwszy bieg to pierwsza zdecydowana wygrana Roberta Lamberta. Kolejny wyścig zakończył się niemałym zaskoczeniem. Jako pierwszy linię mety przekroczył Kai Huckenbeck, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w całym turnieju. Trzecia batalia bezapelacyjnie należała do Nickiego Pedersena, a tuż po niej ujrzeliśmy świetną walkę w wykonaniu Kacpra Woryny.

Drugą serię rozpoczął triumf rozpędzonego Kaia Huckebecka, który ewidentnie dobrze spasował swój motocykl pod tor. Później kibice ujrzeli biało-czerwony bieg, w którym królował Bartosz Smektała i Paweł Przedpełski. Polacy nie dali się wyprzedzić Leonowi Madsenowi i Grigorijowi Lagucie. W kolejnym wyścigu górował Vaclav Milik, którego nie zdołał wyprzedzić Peter Ljung. Czecha i Szweda zacięcie gonił Robert Lambert, chcący wyprzedzić w klasyfikacji Leona Madsena.  Wyścig zamykający drugą serię ścigania odbył się bez większej historii.

Paweł Przedpełski swoją wygraną otworzył trzecią serię startów. Kolejny bieg i pierwszy upadek wieczoru. Na torze wylądował Peter Ljung, który o własnych siłach wstał z toru i udał się do parku maszyn. Powtórka biegu odbyła się bez udziału Szweda, którego upadek wymusił wymianę jednego z elementów dmuchanej bandy. Wyścig jedenasty był nieszczęśliwy dla Roberta Lamberta, który przekroczył linię mety na trzeciej pozycji. Batalia zamykająca trzecią serię zakończyła się niebezpiecznym wypadkiem. Andrey Kudryashov nie zapanował nad motocyklem i spowodował kraksę, przez którą ucierpiał również David Bellego. Obaj wycofali się z zawodów.

Przedostatnia seria była szansą dla młodzieżowców. W miejscu Andreya Kudryashov znalazł się Igor Kopeć-Sobczyński, a Davida Bellego, który udał się do szpitala, zastąpił Norbert Krakowiak. Juniorzy nie zdołali zdobyć punktów.

Ostatnią serię startów szczęśliwie rozpoczął Krzysztof Kasprzak, który przywiózł za swoimi plecami Smektałę, Lahtiego i Ljunga. Kolejny bieg nieszczęśliwy dla Leona Madsena, który nie wygrał batalii i nadal nie miał bezpiecznej sytuacji przed decydującą fazą zawodów. Następny wyścig to świetna wygrana Roberta Lamberta, który nadal nie odpuszczał gonitwy po cenny tytuł. Pewne już było, że w biegu finałowym pod taśmą ujrzymy Kaia Huckenbeck wraz z Brytyjczykiem.

W biegu barażowym najlepiej spod taśmy z pierwszego pola wystrzelił Leon Madsen. Bezkonkurencyjny Duńczyk pewnie wjechał do finału, a razem z nim Timo Lahti. Oznaczało to, że ostateczne losy rozwiążą się w biegu finałowym.

Robert Labmert jako pierwszy wyszedł spod taśmy w biegu finałowym. Tuż za jego plecami jechał Lahti i Huckenbeck. Leon Madsen zamykał stawkę, lecz w ostatniej fazie biegu przedarł się na druga pozycję. W takiej kolejności ostatecznie cała czwórka dojechała do mety. Brytyjczyk zgarnął złoty medal i awans do Speedway Grand Prix 2021.

Ostatnim biegiem wieczoru była walka o piąte miejsce, które zapewni udział w cyklu SEC 2021. Najlepiej spod taśmy wyszedł Bartosz Smektała, który z każdym kolejnym metrem coraz bardziej się rozpędzał, pozostawiając Nickiego Pedersena daleko z tyłu.

Wyniki 5. finału SEC 2020:

 1. Robert Lambert – 14
 2. Leon Madsen – 13
 3. Timo Lahti – 11
 4. Kai Huckenbeck – 12
 5. Bartosz Smektała – 10
 6. Nicki Pedersen – 10
 7. Paweł Przedpełski – 10
 8. Kacper Woryna – 9
 9. Mikkel Michelsen – 8
 10. Grigorij Laguta – 8
 11. Peter Ljung – 5
 12. Krzysztof Kasprzak – 5
 13. Michael Jepsen Jensen – 4
 14. Vaclav Milik – 3
 15. David Bellego – 3
 16. Norbert Krakowiak – 1
 17. Andrey Kudryashov – 0
 18. Igor Kopeć-Sobczyński – 0

Klasyfikacja generalna SEC 2020:

 1. Robert Lambert – 67
 2. Leon Madsen – 64
 3. Grigorij Laguta – 52
 4. Mikkel Michelsen – 46
 5. Bartosz Smektała – 45
 6. Nicki Pedersen – 45
 7. Timo Lahti – 43
 8. Kacper Woryna – 33
 9. David Bellego – 31
 10. Vaclav Milik – 26
 11. Kai Huckenbeck – 25
 12. Krzysztof Kasprzak – 25
 13. Bartosz Zmarzlik – 25
 14. Petr Ljung – 23
 15. Michael Jepsen Jensen – 22
 16. Andrey Kudryashov – 21
 17. Emil Sayfutdinov – 14
 18. Paweł Przedpełski – 10

Wiktoria Sztuka