Retro-Mecz: SPAR Falubaz Zielona Góra – MRGARDEN GKM Grudziądz (23.08.2015)

Sezon 2015 dla obu zespołów nie był udany. Zarówno zielonogórzanie oraz grudziądzanie kończyli zmagania na rundzie zasadniczej. Ich wspólny mecz, w ramach 14. rudny, nie miał większego wpływu na sytuację w tabeli, jednak został on zapamiętany przez ciężki w skutkach wypadek Darcy’ego Warda.

Przed meczem z grudziądzkim zespołem, drużyna z Zielonej Góry nie miała szans na awans do czołowej „czwórki”, która walczyła o medale DMP (znalazły się w niej: FOGO Unia Leszno, Unia Tarnów, BETARD Sparta oraz KS Toruń).  Z kolei MRGARDEN GKM zajmował ostatnią pozycję w tabeli, a ich szanse na pozostanie w PGE Ekstralidze zmalały do zera.

Sierpniowy mecz w Zielonej Górze był jednostronnym widowiskiem. Gospodarze od początku dominowali i praktycznie w każdym biegu powiększali swoją przewagę. Po dwóch seriach zielonogórzanie prowadzili czternastoma punktami. Po dwunastu gonitwach SPAR Falubaz zapewnił sobie zwycięstwo w spotkaniu, a także 5. miejsce w tabeli na koniec rundy zasadniczej. Grudziądzanie nie mieli kompletnie szans, aby odrobić straty w meczu.

W szeregach MRGARDEN GKM-u tylko Artem Laguta dawał radę prowadzić wyrównaną walkę z zawodnikami z Zielonej Góry. Przed biegami nominowanymi Rosjanin miał 10 pkt na swoim koncie (ostatecznie mecz zakończył z dorobkiem 12 pkt). Drugim najlepiej punktującym żużlowcem gości był Rafał Okoniewski z… 5 punktami. W biegu nominowanym dorzucił „oczko”. Zupełnie inne nastroje panowały w szeregach drużyny z Zielonej Góry – liderami było aż trzech zawodników: Patryk Dudek, Grzegorz Walasek oraz Darcy Ward (wszyscy po 10 pkt przed wyścigami nominowanymi).

Ostatnie dwa biegi wieczoru miały tylko ustalić ostateczny wynik spotkania. Rzeczywistość okazała się inna. W 15. wyścigu na starcie stanęli Ward, Dudek, Laguta i Okoniewski. Pod koniec drugiego okrążenia Australijczyk zahaczył o tylne koło Rosjanina i upadł, uderzając jeszcze na koniec o bandę. Zawodnika z toru karetka zabrała prosto do szpitala, a Ward skarżył się na ból szyi i kręgosłupa. Bieg zakończył się remisem, a całe spotkanie wynikiem 57:33.

Po tym zdarzeniu diagnozy w sprawie Warda nie napawały optymizmem. Australijczyk stracił czucie w nogach, co zakończyło karierę utalentowanego zawodnika, dla którego 2015 rok był powrotem na tory po zawieszeniu. Szerokim echem odbił się również jego transfer do Zielonej Góry. Były mistrz Świata juniorów najpierw ustalił kwestie ze swoim poprzednim klubie – KS Toruń, jednak niepewna sprawa jego miejsca w składzie spowodowała, że Darcy Ward postanowił przywdziać barwy zielonogórskiego zespołu.

SPAR Falubaz sezon 2015 zakończył na 5. miejscu, a MRGARDEN GKM był ostatni w tabeli, co skutkowało degradacją do pierwszej ligi. Ostatecznie jednak PGE Stal Rzeszów (7. miejsce w tabeli i zwycięzca baraży) nie otrzymała licencji uprawniającej do uczestniczenia w rozgrywkach. Takiej licencji nie otrzymał także klub drużyny z Ostrowa, który dwumecz z rzeszowianami przegrał. Rozgrywki 1. Ligi wygrała drużyna Lokomotiv Daugavpils, która na mocy regulaminu nie mogła wystartować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Tym samym grudziądzanie ponownie mogli ścigać się w kolejnym sezonie w PGE Ekstralidze.