Regulaminowe zasady przed rundą finałową PGE Ekstraligi: kto z kim, jak i dlaczego?

W piątek (19.08) i niedzielę (21.08) rozpocznie się runda finałowa PGE Ekstraligi. Na jakich zasadach drużyny będą rywalizowały o awans do półfinałów? Jaki będzie układ par półfinałowych? W jaki sposób z sześciu ćwierćfinalistów zostaną wyłonione cztery drużyny jadące o medale?

Od tegorocznego sezonu obowiązują znane sprzed lat zasady regulaminowe. Po raz ostatni w najlepszej żużlowej lidze świata w podobnym systemie rozgrywek jeżdżono w 2011 roku (tabela i wyniki rozgrywek są dostępne TUTAJ).

W jaki sposób zostaną wyłonieni uczestnicy kolejnego etapu rozgrywek? Na początek czekają nas tzw. ćwierćfinały, do których awans uzyskały najlepsze drużyny z rundy zasadniczej (WYNIKI i TABELA) rozstawione w myśl zasady: 1-6, 2-5, 3-4 (mecze i rewanże).

Drużyny wygrane z dwumeczu ćwierćfinałowego klasyfikowane są w oparciu o punkty meczowe i biegowe. Trzy najlepsze automatycznie uzyskują awans do kolejnej rundy (w przypadku równości punktowej decydujące znaczenia ma pozycja w tabeli po sezonie zasadniczym).

Drużyny przegrane z dwumeczów ćwierćfinałowych są również klasyfikowane w tabeli, a najlepsza z nich uzupełnia stawkę półfinalistów. Tutaj ponownie – w przypadku równości punktów meczowych i biegowych – brana jest pod uwagę zasadnicza część sezonu.

Jaki jest układ par meczowych w półfinałach? Pierwsza drużyna z tabeli wygranych mierzy się z pierwszą drużyną z tabeli przegranych, z kolei druga drużyna z tabeli wygranych mierzy się z trzecią drużyną z tabeli wygranych.

We wszystkich rundach części finałowej gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek. Zwycięzcy półfinałów rywalizują o pierwsze i drugie miejsce w PGE Ekstralidze, a pokonani o trzecie i czwarte miejsce.

Terminarz najbliższych meczów:


Sędzia: Artur Kuśmierz
Komisarz toru: Tomasz Walczak

Mecz w Toruniu:
Sędzia: Michał Sasień
Komisarz toru: Paweł Stangret

Mecz we Wrocławiu:
Sędzia:
Krzysztof Meyze
Komisarz toru: Maciej Głód