Punkty z mistrzem i wicemistrzem Polski kluczem do utrzymania (podsumowanie ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM)

Fot. Marcin Karczewski

Grudziądzanie rzutem na taśmę zapewnili sobie utrzymanie w PGE Ekstralidze na sezon 2022. Ich droga do celu nie była łatwa, a przez część rozgrywek zespół zajmował ostatnie miejsce w tabeli. Jak statystycznie wyglądał rok drużyny w Grudziądzu?

ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz w tym sezonie nie mógł liczyć na zwycięstwa meczowe. Klub z województwa kujawsko-pomorskiego wygrał zaledwie dwa mecze z tegorocznym mistrzem Polski – BETARD SPARTĄ Wrocław (45:44), a także ELTROX WŁÓKNIARZEM Częstochowa (48:42). Cenne jednak okazały się remisy z bezpośrednimi kandydatami do spadku (MARWIS.PL FALUBAZEM Zielona Góra i EWINNER APATOREM Toruń), a także z wicemistrzem Polski – MOTOREM Lublin. Grudziądzanie przegrali dziewięć spotkań, z czego siedem na wyjeździe, a dwa u siebie. Łącznie mogą pochwalić się siedmioma punktami w tabeli, bez żadnego punktu bonusowego.

W domowych spotkaniach najskuteczniejszym zawodnikiem był Nicki Pedersen. Osiągnął średnią na poziomie 2.129 pkt/bieg. Tuż za nim uplasował się Przemysław Pawlicki ze średnią 1.917 pkt/bieg, a trzecim najskuteczniejszym domowym zawodnikiem żółto-niebieskich był Krzysztof Kasprzak – 1.895 pkt/bieg.

W meczach wyjazdowych również najskuteczniejszy był Pedersen (1.947 pkt/bieg). Drugie miejsce zajął Kenneth Bjerre ze średnią 1.515 pkt/bieg. Jeżeli spojrzymy na sklasyfikowanych zawodników, to trzeci był Przemysław Pawlicki – średnia 1.343 pkt/bieg.

Zawodnicy z Grudziądza nieczęsto zostali wybierani Rajderami Meczu przez kibiców w aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi. Pierwszy raz ta sztuka udała się Nickiemu Pedersenowi za spotkanie domowe przeciwko MOTOROWI Lublin. Następnie kibice nagrodzili tytułem Norberta Krakowiaka za rewelacyjną postawę w nagłym zastępstwie za kontuzjowanego Duńczyka (11 punktów przeciw torunianom). W meczu przeciwko ELTROX WŁOKNIARZOWI Częstochowa, to Krzysztof Kasprzak, zdaniem głosujących, najbardziej przysłużył się do utrzymania w PGE Ekstralidze, zdobywając aż 56,19% wszystkich zebranych głosów.

W wyścigach nominowanych, poza Pedersenem, żaden zawodnik nie zanotował dwucyfrowej liczby występów. Trzykrotny mistrz Świata 11 razy startował w ostatniej odsłonie meczu. Drugi (z wynikiem 6 występów) uplasował się Pawlicki, który z kolei najwięcej, bo aż 9 razy, notował występ w 14. biegu. Siedem na swoim koncie ma Norbert Krakowiak, natomiast Kenneth Bjerre bilans ma prawie równy – po 4 i 5 występów ze wskazaniem na ostatnią gonitwę.

Grudziądzanie dysponowali dwoma zawodnikami z kategorii U-24. Byli to Norbert Krakowiak oraz Roman Lakhbaum. Średnie zawodników to kolejno 1,306 i 1,571, przy czym należy zaznaczyć, że Rosjanin jest zawodnikiem niesklasyfikowanym. Choć dysponuje lepszą średnią dotyczyła ona jedynie startu w 14 wyścigach w przekroju całego sezonu, podczas gdy Norbert Krakowiak odjechał ich 49.

Daria Jagodzka
Kamil Szyszkowski