Pozytywny wynik testu COVID-19 u Patryka Dudka. Zawodnik poddany izolacji

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Patryk Dudek, zawodnik Falubazu Zielona Góra uzyskał pozytywny wynik testu PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 (COVID-19). W związku z tym ZKŻ SSA i Ekstraliga Żużlowa sp. z o. o. wdrożyły procedury kryzysowe przewidziane na taką okoliczność, a żużlowiec został poddany izolacji.

W wyniku podejrzenia infekcji u zawodnika, na podstawie objawów klinicznych stanu jego zdrowia nastąpiła niezwłoczna izolacja oraz zgłoszenie do klubowego Komisarza Sanitarnego i Koordynatora Sanitarnego Ekstraligi Żużlowej, a także lekarza w celu wykonania testu na obecność koronawirusa.

19 marca Patryk Dudek otrzymał pozytywny wynik testu. – Zakażenie przechodzę łagodnie, jestem w dobrej formie i mam nadzieję, że szybko się z tym uporam – powiedział Patryk Dudek, który nie miał w ostatnim czasie kontaktu z pozostałymi członkami drużyny oraz sztabu szkoleniowego i pracownikami klubu. Falubaz Zielona Góra nie organizował również w ostatnim czasie drużynowych treningów na torze oraz nie brał udziału w żadnych zawodach sparingowych.

Trzymamy kciuki za Patryka! Mimo że nasi zawodnicy od dawna funkcjonują w reżimie sanitarnym i przestrzegają zasad, chcemy wykluczyć potencjalne ryzyko. Dlatego w najbliższym tygodniu drużyna ponownie przejdzie testy na obecność koronawirusa, tak jak to się odbyło przed zgrupowaniem w Świnoujściu – powiedział prezes ZKŻ SSA Wojciech Domagała.

Zgodnie z Regulaminem Sanitarnym PZM, w  przypadku  organizacji zawodów sparingowych  wszystkie  osoby  w  nich uczestniczące muszą posiadać negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-techniką RT-PCR (przeprowadzonego  na  48  godzin  przed sparingiem) i  stosować  się do  zapisów Regulaminu Sanitarnego dotyczącego organizacji  zawodów.

Przed  pierwszą  rundą  rozgrywek  PGE Ekstraligi każdy klub  jest zobowiązany  przeprowadzić  testy  na  obecność  koronowirusa  SARS-CoV-2 techniką RT-PCR wszystkim osobom  uczestniczącym  w  meczu  i  uprawnionym  do  przebywania  w strefach stadionu, w których jest to wymagane regulaminowo. Test musi zostać przeprowadzony na 48 godzin przed meczem.

Zawodnicy w PGE Ekstralidze mają również obowiązek poddawania się (włącznie z mechanikami lub z osobami z teamu) cyklicznym testom, nie rzadziej niż przed każdą kolejką rozgrywek – zgodnie  z harmonogramem ustalonym przez PGE Ekstraligę.