Ponad 100 spotkań ligowych na MotoArenie – statystyki drużynowe w latach 2009-2020

Fot. Marcin Karczewski

Starsi kibice w Toruniu ciągle w pamięci mają pojedynki żużlowe przy ul. Broniewskiego, dlatego trudno wprost uwierzyć, że MotoArena ma już 12 lat. Przedstawiamy garść statystyk związanych z meczami ligowymi rozgrywanymi na obiekcie im. Mariana Rosego.

Drużyna eWinner Apatora Toruń w 2020 roku, walczyła o powrót do grona najlepszych drużyn w Polsce. Na przestrzeni czterdziestu czterech lat obok wydarzeń sportowych, toruński zespół miewał lepsze i gorsze okresy administracyjno-organizacyjne. Do najbardziej spektakularnych wydarzeń w sferze infrastruktury należy zaliczyć „przeprowadzkę” w 2009 roku, na wzniesiony do fundamentów stadion imienia Mariana Rosego, który uznawany jest przez wielu, za najnowocześniejszy obiekt na świecie dedykowany rozgrywkom żużlowym.

Nic więc dziwnego, że od 2009 roku telewizja chętnie odwiedza MotoArenę ze swoimi kamerami. Kibice zaś mają powody do zadowolenia, bowiem komfort oglądania zawodów żużlowych w Toruniu jest na najwyższym poziomie. Z kolei przyjezdne zespoły mogą tylko pozazdrościć infrastruktury stadionowej.

Częściowe zadaszenie obiektu, które miało miejsce w kwietniu 2011 roku spowodowało, że na 106 rozgranych meczów ligowych tylko 6 przełożono z powodu złego stanu nawierzchni. Co prawda ligową rywalizację przekładano czternastokrotnie, ale były to zarządzenia odgórne. Warto wspomnieć, że najczęściej przekładano mecze ligowe z RM SOLAR Falubazem Zielona Góra – 5 razy. Jednak co warte podkreślenia, od 19 lipca 2015 roku żadne zawody ligowe nie zostały odwołane z jakiegokolwiek powodu.

Na wspomniane 106 ligowych zawodów składa się 90 meczów w rundzie zasadniczej, 15 w rundzie play-off i jeden mecz barażowy. 84 potyczki kończyły się wygraną gospodarzy, 19 porażką, a 3 nie zostały rozstrzygnięte.


Fot. Zuzanna Kloskowska

Od 2009 roku MotoArenę odwiedziło, aż 16 zespołów, z czego 8 nie miało okazji wygrać z gospodarzami. Najwięcej, bo 15 wizyt złożyła drużyna z Zielonej Góry. I właśnie nad tym zespołem torunianie odnieśli najwięcej zwycięstw – 11. Warto jednak zaznaczyć, że również RM SOLAR Falubaz Zielona Góra, razem z FOGO Unią Leszno, najczęściej wyjeżdżały z Torunia jako ligowy zwycięzca, bo aż 4 razy.

Co ciekawe w bilansie małych punktów torunianie najlepiej wypadają na tle wrocławian. Przy 697 punktach eWinner Apatora, BETARD Sparta zdołała wywalczyć ich 512. W różnicy 185 małych „oczek” na korzyść gospodarzy, zawarty jest też walkower z 2011 roku. Jednak pojedynek ten nie wpływa na statystyki, bowiem z drugim w kolejności zespołem z Gorzowa, „Anioły” posiadają dodatni bilans na poziomie 142 „oczek”.

Jednym zespołem, z jakim eWinner Apator notuje na swoim obiekcie ujemny bilans małych punktów, jest Motor Lublin, z którym jedyna jak dotąd, potyczka w sezonie 2019 skończyła się 16 punktową przegraną gospodarzy.


Fot. Zuzanna Kloskowska

Ciekawostką jest to, że spadek do niższej ligi sprowadził na MotoArenę zespoły, które przez 11 lat nie miały okazji rywalizować o ligowe punkty z torunianami. Co prawda, drużyny te pojawiały się, ale tylko przy okazji rywalizacji towarzyskiej lub młodzieżowej. Ekipami, które w minionych rozgrywkach, po raz pierwszy walczyły o punkty przy ul. Pera Jonssona były: Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp., Lokomotiv Daugavpils i Orzeł Łódź. Co ciekawe, z czterema pozostałymi zespołami, z którymi eWinner Apator rywalizował w eWinner 1. Lidze Żużlowej, ścigał się również na poziomie PGE Ekstraligi, a są to zespoły z Tarnowa, Bydgoszczy, Gdańska i Gniezna.

Andrzej Kowalski