Polubić statystyki (zapowiedź 6. rundy Ekspert PGE Ekstraligi)

Fot. Patryk Kowalski
Fot. Patryk Kowalski

5 stycznia o godz. 20:00 rozpocznie się 6. runda quizu Ekspert PGE Ekstraligi. Zabawa aż do 8 marca toczy się w oficjalnej aplikacji mobilnej najlepszej żużlowej ligi świata. Tym razem tylko pięć pytań konkursowych nawiązywać będzie do tematyki statystycznej przygotowanej przez Rafała Gurgurewicza.

Kibicowski Ambasador PGE Ekstraligi, Rafał Gurgurewicz, który na co dzień mieszka w Warszawie, a jest również wielkim kibicem MRGARDEN GKM-u Grudziądz pasjonuje się żużlowymi statystykami. Większość z nich znaleźć można na stronie internetowej http://gurustats.pl/ i tam także będzie trzeba czerpać wiedzę, która może okazać się przydatna do rozwiązania najbliższych zagadek.

GuruStats.pl to miejsce gdzie królują liczby. Sercem portalu jest aplikacja, zawierająca tabele z kilkoma tysiącami rekordów, ale nie brakuje tutaj również artykułów, statystycznych ciekawostek oraz zapowiedzi żużlowych spotkań – możemy dowiedzieć się od Rafała Gurgurewicza, który swoją witrynę internetową przygotowuje wraz z bratem, Krzysztofem.

Przed nami szósty tydzień zmagań żużlowych ekspertów w quizie PGE Ekstraligi. Aktualnie konkurs ma dwóch przejściowych liderów. Muszy oraz Grzegorz Dydacki zgromadzili na swoich kontach po 112 pkt. Tuż za ich plecami znajduje się laraqueen – 110 pkt, a pierwszą ósemkę zamyka Janusz Światała – 102 pkt.

Właśnie ośmiu najlepszych graczy uzyska bezpośredni awans do finału. Bardzo ważnym szczegółem przy klasyfikowaniu żużlowych ekspertów jest czas rozwiązywania zadań. W przypadku, gdy dwóch lub więcej uczestników posiada na koncie taką samą liczbę punktów w klasyfikacji przejściowej, o kolejności decyduje właśnie czas udzielania przez nich odpowiedzi (zsumowany), a ten mierzony jest z dokładnością co do milisekundy.

Z kolei w przypadku równej liczby punktów dwóch lub większej liczby uczestników o kolejności na miejscu ósmym w klasyfikacji generalnej po rozegraniu wszystkich rund eliminacyjnych, warunkującym awans do rundy finałowej, decydować będzie w kolejności: większa liczba punktów zdobytych przez uczestnika w pojedynczej rundzie 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 i 1.

W 6. rundzie quizu do przeanalizowania będzie m.in. stan wiedzy w związku z cyklem FIM Speedway Grand Prix (jedno pytanie), a także rywalizacją drużyn i zawodników w PGE Ekstralidze, ale nie tylko z sezonu 2019, lecz również wcześniejszych.

Tym razem do zdobycia będzie 15 punktów. W ramach pięciu pytań podział punktacji będzie następujący: po 1 pytaniu za 1, 2, 3, 4 i 5 punktów.

Jak co tydzień, zabawa rozpocznie się o godz. 20:00 w niedzielę. Tym razem quiz aktywny będzie przez piętnaście minut, a na zaznaczenie odpowiedzi w każdym z pytań, tradycyjnie, będzie 20 sekund.

Najlepsi 5. rundy Ekspert PGE Ekstraligi (wszyscy po 19 punktów):

 1. Bartek Matyszczyk
 2. Grzegorz Zapytowski
 3. Stanisław Tarasek
 4. Kojot89
 5. Gabriela Niemczak
 6. Dzik1504
 7. Grzegorz Dydacki

TOP-8 klasyfikacji generalnej po 5. rundzie:

 1. Muszy – 112 pkt
 2. Grzegorz Dydacki – 112 pkt
 3. laraqueen – 110 pkt
 4. Bartek Matyszczyk – 106 pkt
 5. Gabriela Niemczak – 105 pkt
 6. Majk9102 – 104 pkt
 7. Stanisław Tarasek – 102 pkt
 8. Janusz Świtała – 102 pkt

Finał quizu odbędzie się w siedzibie Wirtualnej Polski wiosną tego roku i będzie bezpośrednim pojedynkiem uczestników z pytaniami zadawanymi przez prowadzących, jury i eksperta. Zakwalifikują się do niego najlepsi uczestnicy eliminacji. Ośmiu finalistów powalczy o cenne nagrody, którymi będą zaproszenia VIP GOLD na 2020 PZM Warsaw FIM SGP of Poland (16 maja na PGE Narodowym), uczestnictwo w Gali PGE Ekstraligi 2020 wraz z osobami towarzyszącymi oraz zegarki AZTORIN i zestawy gadżetów najlepszej żużlowej ligi świata.

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ.

Następna runda quizu odbędzie się 12 stycznia w godz. 20:00 – 20:20 i będzie związana z pytaniami dotyczącymi medialnych aspektów żużla.

Aplikacja mobilna PGE Ekstraligi:

Android

iOS