Polsko-rosyjska walka o fotel U24 w ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz

Fot. Patryk Kowalski
Fot. Patryk Kowalski

Nowe przepisy o zawodniku do lat 24 w PGE Ekstralidze sprawiły, że drużyny musiały przemeblować swoje składy. W drużynie ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz na tej pozycji znajdzie się dwóch zawodników Norbert Krakowiak i Roman Lakhbaum.

Naturalnym wyborem jest Rosjanin Roman Lakhbaum, który przed sezonem 2018 podpisał w klubie pięcioletni kontrakt, dzięki poleceniu Artema Laguty. Pierwszy jego kontakt z najwyższą polską ligą żużlową miał miejsce w 2017, kiedy to został wypożyczony do ROW-u Rybnik z KSM-u Krosno. Ligi nie zawojował – wystartował w jednym meczu i niestety nie zdobył punktów. Zauważono jednak, że nie odstaje stylem jazdy.

Dzięki przepisom o zawodniku rezerwowym, młody Rosjanin w sezonie 2018 zaczął pojawiać się w grudziądzkim składzie. Na tor jednak nie wyjechał. Formę budował startując w lidze rosyjskiej w Mega Ladzie Togliatti, niejednokrotnie zdobywając w meczu w okolicy 7 „oczek”.

W kolejnym sezonie również przypadła mu rola numeru 8/16. Rosjanin czekał cały czas na debiut. Udało mu się wskoczyć do składu dopiero w ostatnim meczu grudziądzan u siebie z MOTOREM Lublin, w ramach zastępstwa za kontuzjowanego Antonio Lindbaecka. Podczas tego spotkania przewiózł za sobą Grigorija Lagutę, a jego jazda po bandzie zasługiwała na wielki podziw. Finalnie w czterech startach udało mu się uzbierać 4 „oczka” i dwa bonusy.

Mimo bardzo obiecującej końcówki w sezonie 2020 dostawał szanse „w kratkę” – głównie w środku meczu, gdy starsi koledzy zawodzili. W sumie udało mu się wystartować 18 razy, zdobywając 9 punktów i 3 bonusy, co daje średnią 0.667 punktu za bieg.

Drugim zawodnikiem U24 w talii trenera Janusza Ślączki będzie Norbert Krakowiak. To jego pierwszy rok na pozycji seniora. Swoją przygodę z PGE Ekstraligą rozpoczął po tym, jak jego talent podczas występów w Ostrowie Wielkopolskim zaczęły zauważać kluby z Zielonej Góry czy Torunia. W tym ostatnim podpisał kontrakt na sezony 2016 i 2017. W 2017 leczył jednak w tym czasie kontuzję, która sprawiła, że wystąpił tylko w jednym spotkaniu z zerowym dorobkiem punktowym.

Po rocznej przerwie na wypożyczeniu w pierwszoligowym Starcie Gniezno, wrócił do najwyższej ligi. W sezonie 2019 zadebiutował w barwach FALUBAZU Zielona Góra w meczu przeciwko zespołowi z Torunia, zdobywając jeden punkt. W całych rozgrywkach udało mu się zgromadzić 45 „oczek”, co przekładając na liczbę występów dało średnią 1 punkt na bieg.

W 2020 roku pozostał w barwach zespołu z województwa lubuskiego. Udało mu się odnieść szereg sukcesów – zdobył trzy złote medale i jeden brązowy w zawodach młodzieżowych (złoto: MMPPK, DMŚJ, DMEJ i brąz: MIMP). Był bardzo ważnym punktem składu młodzieżowego zielonogórzan, co można zauważyć również po średniej – 1,566 punktu na bieg. Podniosła się więc ona o ponad 0,5 punktu, co skutkowało tym, że został czwartym najskuteczniejszym zawodnikiem swojego ówczesnego klubu. Niestety udany sezon zakończył poważnym wypadkiem w pierwszym meczu o brąz.

Łącznie w PGE Ekstralidze Norbert Krakowiak wystąpił w 38 spotkaniach zdobywając 120 punktów i 22 bonusy. Roman Lakhbaum natomiast jest zawodnikiem niesklasyfikowanym. Podsumowując zgromadził na koncie 12 „oczek” i 8 bonusów w 10 spotkaniach. Obaj żużlowcy będą z pewnością włączani do składu – jeden na pozycji rezerwowego, drugi jako zawodnik do lat 24. Czeka ich natomiast walka o liczbę wyjazdów na tor.

Daria Jagodzka