Polski wieczór w Teterow! Maciej Janowski wygrywa, Bartosz Zmarzlik drugi!

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Dwa reprezentanci Polski na dwóch najwyższych stopniach podium! 2019 AZTORIN German FIM SGP w Teterow padło łupem Macieja Janowskiego, drugi był Bartosz Zmarzlik, który objął prowadzenie w klasyfikacji przejściowej, razem z Leonem Madsenem. Trzeci na mecie w finale zameldował się Matej Zagar, a ostatni był Niels Kristian Iversen.

Pierwsza seria zaczęła się od wygranej Leona Madsena, który pokonał Jasona Doyle’a, Martina Smolińskiego i Janusza Kołodzieja. Drugi bieg to pewna wygrana Antonio Lindbaecka, a za jego plecami rozegrała się walka pomiędzy Maciejem Janowskim a Artemem Lagutą. Górą był Polak i to on dowiózł dwa punkty. W kolejnym wyścigu kibice ponownie zobaczyli świetne ściganie, tym razem z udziałem Nielsa Kristiana Iversena, Fredrika Lindgrena oraz Emila Sayfutdinova. Gonitwę wygrał Bartosz Zmarzlik, a drugi przejechał Duńczyk przed Szwedem i Rosjaninem. Czwarty wyścig bez większych historii wygrał Matej Zagar przed Taiem Woffindenem, Martinem Vaculikiem i Patrykiem Dudkiem.

Druga seria rozpoczęła się od wygranej Zagara, który do samego końca musiał uważać na atakującego Janowskiego, trzeci na metę dojechał Madsen, a kolejne „zero” przywiózł Sayfutdinov. Szósty wyścig to zwycięstwo Woffindena przed Zmarzlikiem, Lambertem i Kołodziejem. Bieg numer 7 zaczął się od przerwania z powodu nierównego startu, a ostrzeżenie dostał Iversen. W powtórce Duńczyk okazał się najlepszy, a za jego plecami przyjechali Laguta, Vaculik i Smoliński. Następny wyścig pewnie wygrał Dudek przed Lindbaeckiem, Lindgrenem i Doylem.

Reprezentant Polski wygrał też kolejny bieg, dzięki temu wskoczył do czołówki zawodów. Drugi był Madsen, trzeci Iversen, a czwarty Lambert. Bieg 10. padł łupem Lindgrena, jednak do końca rywalizował z nim Janowski. Trzeci był Kołodziej, dla którego był to pierwszy punkt w Teterow. Ostatni na mecie zameldował się Vaculik. Kolejny wyścig, to premierowa wygrana Sayfutdinova. Rosjanin pokonał Lindbaecka, Woffindena i Smolińskiego. Pierwszą porażkę z kolei zanotował Zagar, który w gonitwie numer 12 przegrał z Doylem i Zmarzlikiem. Po trzech seriach startów liderami byli wicemistrz Świata, Słoweniec oraz Lindbaeck.

Na otwarcie przedostatniej serii zwycięstwo odniósł Laguta przed Lindgrenem, Woffindenem i Madsenem. Kolejna gonitwa to kolejna wygrana Zagara, który pewnie zmierzał do półfinałów. Drugi był Niels Kristian Iversen, trzeci Janusz Kołodziej, który kończył niemiecką przygodę w Teterow. Bieg 15. to rywalizacja reprezentantów Polski, a najlepszy okazał się Zmarzlik, który wykorzystał potknięcie Madsena i zmniejszył straty w klasyfikacji przejściowej. Drugi przyjechał Janowski, a trzeci Dudek. Ciekawostką jest to, że zawodnik BETARD Sparty przywoził w Teterow same „dwójki”. Drugie zwycięstwo w Teterow odniósł Sayfutdinov w gonitwie nr 16, który wygrał z Vaculikiem, Doylem i Lambertem.

Lider i wicelider klasyfikacji przejściowej spotkali się w biegu 17. W nim lepszy był Madsen, a obaj awansowali do fazy półfinałowej, tak samo jak trzeci Lindbaeck. W wyścigu 18 para Rosjan (Sayfutdinov, Laguta) pokonała parę Polaków (Dudek, Kołodziej), a kolejny bieg to pierwsza wygrana Roberta Lamberta, który zostawił za plecami Lindgrena oraz Zagara. Ostatni na metę dojechał Kai Huckenbeck, który zastąpił Martina Smolińskiego. W dwudziestej gonitwie Iversen zgarnął kolejną „trójkę”, drugi był ponownie Janowski. Obaj awansowali do półfinałów, z kolei Woffinden i Doyle pożegnali się z zawodami.

W pierwszym półfinale spotkali się Zmarzlik, Janowski, Lindgren i Madsen, a najlepiej ze startu wyszła dwójka Polaków. Pierwszy przyjechał Janowski, drugi Zmarzlik, ale do końca atakował do Duńczyk, jednak nieskutecznie. Drugie starcie półfinałowe to spotkanie Zagara, Dudka, Sayfutdinova i Iversena, gdzie pewnie wygrał Słoweniec. O drugą pozycję rywalizowali Duńczyk z Rosjaninem, a lepszy okazał się zawodnik GET WELL Toruń. W wielkim finale najlepiej pojechali ponownie Janowski ze Zmarzlikiem, którzy pewnie dotarli na metę na dwóch pierwszych pozycjach. Trzeci był Matej Zagar, a ostatni Niels Kristian Iversen.

Wyniki 2019 AZTORIN German FIM SGP:

 1. Maciej Janowski – 16
 2. Bartosz Zmarzlik – 16
 3. Matej Zagar – 15
 4. Niels Kristian Iversen – 13
 5. Emil Sayfutdinov – 10
 6. Leon Madsen – 10
 7. Fredrik Lindgren – 9
 8. Patryk Dudek – 8
 9. Antonio Lindbaeck – 8
 10. Artem Laguta – 8
 11. Tai Woffinden – 8
 12. Jason Doyle – 6
 13. Robert Lambert – 4
 14. Martin Vaculik – 4
 15. Janusz Kołodziej – 2
 16. Martin Smolinski – 1
 17. Kai Huckenbeck – 0
 18. Max Dilger – nie startował

W klasyfikacji przejściowej Bartosz Zmarzlik zrównał się punktami z Leonem Madsenem. Obaj mają po 85 punktów. Trzeci jest Emil Sayfutdinov (78 pkt). Z kolei Patryk Dudek jest szósty (69 pkt), Maciej Janowski siódmy(67 pkt), a Janusz Kołodziej jedenasty (50 pkt).

1. Bartosz Zmarzlik – 85
2. Leon Madsen – 85
3. Emil Sayfutdinov – 78
4. Fredrik Lindgren – 72
5. Martin Vaculik – 72
6. Patryk Dudek – 69
7. Maciej Janowski – 67
8. Artem Laguta – 58
9. Niels Kristian Iversen – 54
10. Matej Zagar – 52
11. Janusz Kołodziej – 50
12. Jason Doyle – 48
13. Antonio Lindbaeck – 38
14. Max Fricke – 36
15. Tai Woffinden – 35
16. Robert Lambert – 28